Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Nove mjere: Obavezno nošenje maski u prodavnicama, apotekama, benzinskim stanicama…

Vlada Crne Gore usvojila i donijela Odluku o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave epidemije zarazne bolesti COVID-19 od većeg epidemiološkog značaja, koje će uz već postojeće biti na snazi narednih 14 dana tj. od 29. jula do 12. avgusta

Direktor IJZ Igor Galić je na konferenciji za medije, povodom trenutne epidemiološke situacije u zemlji, izazvane pandemijom virusa COVID-19, saopštio da će zbog povećanja broja novooboljelih i hospitalizovanih pacijenata na snazi biti obavezno nošenje zaštitnih maski u prodavnicama, apotekama, benzinskim stanicama, zatvorenim djelovima aerodroma, željezničkim stanicama…

”U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, Institut za javno zdravlje Crne Gore dostavio je Komisiji za sprječavanje širenja epidemije izazvane novim koronavirusom Ministarstva zdravlja i Savjetu za sagledavanje epidemiološke situacije usljed pojave epidemije zarazne bolesti COVID-19 i njenog uticaja na ekonomsko stanje u Crnoj Gori prijedlog novih protivepidemijskih mjera, a Vlada Crne Gore usvojila i donijela Odluku o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave epidemije zarazne bolesti COVID-19 od većeg epidemiološkog značaja, koje će uz već postojeće biti na snazi narednih 14 dana tj od 29. jula do 12. avgusta”, kazao je Galić.

”Naime, nakon analize trenutne epidemiološke situacije i uporedne analize mjera odgovara na pandemiju u zemljama regiona, Evrope i svijeta došlo se do zaključka da zbog povećanja u broju novoregistrovanih slučajeva naročito kod osoba starijih od 65 godina, te povećanog broja hospitalizacija pacijenata budu uvedene i nove protivepidemijske mjere, a to su:

1. obavezno nošenje zaštitnih maski u svim ustanovama javne uprave, i objektima od vitalnog značaja: prodavnicama prehrambene robe, apotekama i benzinskim stanicama;

2. obavezno nošenje zaštitnih maski u zatvorenim dijelovima aerodroma, željezničkim i autobuskim stanicama.

Naglašavamo da ukoliko navedene mjere ne dovedu do poboljšanja epidemiološke situacije u narednom periodu i nastavi se trend rasta indikatora obolijevanja i umiranja, sa povećanim brojem zahtijeva za hospitalizaciju, uslijediće mjera obaveznog nošenja zaštitnih maski u svim zatvorenim prostorima. Da do toga ne bi došlo, uz uvjerenje da će se građani pridržavati postojećih i novih protivepidemijskih mjera potrebno je da one osobe koje se nisu vakcinisale protiv COVID-19 infekcije to i učine, a ukoliko jesu prime svoju treću ili četvrtu buster dozu najmanje 3 mjeseca nakon kompletne vakcinacije ili prirodne infekcije naročito rizične grupe, a to su osobe starije od 65. godina, imunokompromitovane osobe ili osobe sa hroničnim bolestima. Od ukupnog broja preminulih, 72% su bile nevakcinisane osobe”, dodao je.

”Intezitet aktivnosti virusa u populaciji u Crnoj Gori kao i u drugim zemljama okruženja i Evrope je na visokom nivou, široka je prostorna rasprostranjenost sa akcentom na opštine južnog i centralnog regiona zemlje i trendom porasta epidemije sa dupliranjem broja novoregistrovanih slučajeva na dvonedeljnom nivou.

Međutim, iako opterećene zdravstvene službe prijavljuju blaže kliničke slike i oblike bolesti što je karakteristika sada u cirkulaciji dominantnog Omikron soja u odnosu na prošlogodišnji Delta soj SARS-CoV-2 koji je bio 4 puta letalniji i izazivao u većem obimu teške kliničke slike i hosptalizacije, kao što se i vidi na ovom slajdu.

U Crnoj Gori se sprovodi najveći broj testiranja u regionu na 1000 stanovnika, čime smo u predhodnom periodu i detektovali veliki broj slučajeva što ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom.

Institut za javno zdravlje Crne Gore će kao i do sada pratiti epidemiološku situaciju i u skladu sa dobijenim podacima predlagati nove mjere”, kazao je Galić u saopštenju.

Dr Omeragić : Virus zarazniji ali sa lakšim simptomima i blažom kliničkom slikom

”Aktuelna mutacija virusa SARS COV19 značajno je kontagioznija tj.ima mnogo veći stepen zaražavanja u odnosu na prethodnu odnosne prethodne varijente ali je i manje patogena odnosno toksigena.

Ono što je važno da kažem, ali ne s namjerom dizanja panike jer tome mjesta nema, nego da razjasnimo situaciju i budemo spremni na period koji slijedi.

Očekivanja su da će trend rasta novozaraženih biti visok u narednom periodu, ali kao što sam i na početku rekao, virus je zarazniji, a simptomi lakši i kliničke slike blaže.

Ovakva situacija je zabilježena i u regionu ,kao i mnogim evropskim zemljma, posebno u onim koje su turistička destinacija.”, kazao je Dr Elvis Omeragić, državni sekretar u ministarstvu zdravlja.

”Ministarstvo zdravlja aktivno prati trenutnu situaciju, koordinira radom nadležnih institucija. Spremni smo da odgovorimo svim zahtjevima koje nameće ovaj novi talas pandemije.

Bitno je napomenuti da su sve zdravstvene institucije maksimalno spremne da odrade poslove i zadatke koji se od njih očekuju. Ojačani smo kadrovski, infrastrukturno i što je možda i najvažnije iskustveno.

Sadašnji soj virusa (prema situaciji na terenu, našim iskustvima, ali i prema dostupnoj komunikaciji, relevatnim medicinskim i naučnoistraživačkim centrima) je sa značajno blažom kliničkom slikom i simptomatologijom. Većina novozaraženih je asimptomska,a oni koji imaju simptome uglavnom mogu da se liječe na nivou primarne zdravstvene zaštite.” dodao je Omeragić.

”Moglo bi se reći da ovakvo stanje govori samo jedno da se virus adaptira, postaje nešto poput sezonskog gripa, da će biti prisutan u manjem ili većem obliku, ali sa kliničkom slikom koja će biti blaža u odnosu na prethodne sojeve ili sa kliničkom slikom koja ne zahtijeva jače medicinske tretmane

Preoporuke o protivepedemijskim mjerama i dalje moraju biti naša osnovna alatka u borbi protiv virusa. Ako svako od nas da svoj doprinos, na nivou zajednice imaćemo mnogo povoljniju situaciju.”, zaključio je u saopštenju.

Radulović: Hospitalizovano 82 pacijenta

”U ovom trenutku, u Crnoj Gori je hospitalizovano 82 pacijenata.

U COVID centru KCCG trenutno se liječi 30 pacijenata. Od toga, njih troje je na mehaničkoj ventilaciji. Riječ je o pacijentima koji su ugroženi prvenstveno zbog različitih, dominantno internističkih pridodatih bolesti.

U ostalim bolnicama, stanje je sljedeće:

OB Berane –5

OB Pljevlja –0

OB Nikšić –12

SB Brezovik –1

OB Cetinje –0

OB Bar –11

OB Kotor-17.

Osim u KCCG, ne postoji niti jedna pacijent na MV, dok se jedan pacijent nalazi na NIV-u.”, kazala je direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović.

”Ovo je prilika da vas informišem da smo zbog porasta broja COVID slučajeva, nakon privremene obustave redovnih operacija na Klinici za kardiologiju koja je trajala desetak dana, nastavili sa radom i pozivamo pacijente sa redovne liste. Ipak, s obzirom na razvoj situacije u zemlji i povećanu infektivnost korona virusa, KCCG će morati da se prilagođava tim okolnostima o čemu ćemo redovno obaveštavati javnost.

Naglašavam, međutim, da, za sad, nećemo ni privremeno zatvarati Polikliniku gdje se obavljaju specijalistički i subspecijalistički pregledi. Naprotiv. tokom cijelog jula, u intervalu od 15 do 21 sat, pregledali smo pacijente koji su imali zakazane termine čak do septembra. Istom dinamikom radićemo i u avgustu. Vrata naših ambulanti za redovne preglede otvorena su praktično 14 sati dnevno. Ljekari i svo ostalo medicinsko osoblje KCCG u dopunskom radu obavljaju lavovski posao. Tako ćemo u julu proširiti spisak grana medicine kada ćemo popodne, obavljati sljedeće preglede:

– Interne grane

– kardiologija

– neurologija

– dopler, RTG

– ORL

– urologija

– dermatovenerologija

– oftalmologija

– fizikalna medicina

Na kraju, moram svojim kolegama da zahvalim na ovakvoj posvećenosti u redovnom radu jer ne posustajemo ni kada COVID ponovo prijeti.”, dodala je.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Epidemiolog
29.07.2022-12:05 12:05

Galiću sram te bilo. I đe si to ti studirao medicinu ako je i studirao