Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Ustav i prestanak mandata

Pojedina, javno data, pravna tumačenja ne pružaju građanima dovoljno jasna objašnjenja i nažalost doprinose samo usložnjavanju razumijevanja pojedinih ustavnih instituta.

Piše: Dr Branislav Radulović

Prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi prirodno da izaziva pojačano interesovanje javnosti i potrebu da se razumiju i politički i pravni aspekti trenutne situacije.

Nosioci političkih funkcija imaju obavezu da objasne svoje odluke, a kolege pravnici pravne aspekte i posljedice primjene nekih od ustavnih odredbi i principa.

Pojedina, javno data, pravna tumačenja ne pružaju građanima dovoljno jasna objašnjenja i nažalost doprinose samo usložnjavanju razumijevanja pojedinih ustavnih instituta.

Stoga upućujem ukupnu javnost na Komentar Ustava Crne Gore prof. dr Mladena Vukčevića (izdavač UPCG) u kome se daje jasno razjašnjenje pravne situacije vezane za primjenu čl. 110 Ustava.

Primjena ovog člana, po onoj Bogišićevoj da “što svak jednako razumije, tome tumača ne treba” (čl. 994 OIZ-a) nije bila sporna ukupnoj crnogorskoj i pravničkoj javnosti decembra 2010. godine kada je izglasana 39. crnogorska Vlada premijera Igora Lukšića u trajućem mandatu tadašnjeg saziva crnogorske Skupštine.

Dakle, kako se navodi u Komentaru Ustava “gubitkom podrške skupštinske većine otvara se prostor za izbor nove Vlade u istom mandatu Skupštine”.

Što se tiče tumačenja člana 107 Ustava Crne Gore upućujem na str. 285 i 286 Komentara Ustava.

Stoga, neupitno je da nije moguće u istovjetnoj situaciji i u nepromjenjenom pravnom režimu imati različitu primjenu iste norme Ustava.

 

 

 

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve