Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

URA predala Inicijativu: Gorica da dobije status “zaštićenog prirodnog dobra“

Usvajanje te Inicijative bi, prema riječima predlagača Luke Rakčevića, predstavljao “veliki iskorak ka suštinskoj zaštiti brda Gorica i zaustavljanju dalje devastacije“

Podgorička URA predala je Skupštini Glavnog grada Inicijativu za očuvanje brda Gorica i izradu Studije zaštite, kojom bi to podgoričko brdo konačno dobilo status – zaštićenog prirodnog dobra.

Usvajanje te Inicijative bi, prema riječima predlagača Luke Rakčevića, predstavljao “veliki iskorak ka suštinskoj zaštiti brda Gorica i zaustavljanju dalje devastacije“.

URA je sa Inicijativom upoznala i porodicu Evropskih Zelenih i njihove poslanike u Evropskom parlamentu (EP), pa će dalje postupanje Glavnog grada biti pod budnim okom Brisela.

“Gorica je decenijama žrtva devastacije, divljačkog urbanizma i betoniranja njenih zelenih površina, zbog čega takvoj katastrofalnoj praksi moramo stati na kraj. Ukoliko Gorica dobije status – zaštićenog prirodnog dobra, to će biti prvi veliki korak u pravcu njene suštinske zaštite i početak radikalno drugačijeg i odgovornijeg odnosa prema plućima našeg grada“,ukazao je predsjednik odborničkog kluba “Podgorička URA – Pravo na grad!“, Luka Rakčević.

Rakčević je kazao da očekuje da će “koliko je sjutra, gradska uprava izaći sa nedorečenim i suštinski praznim rješenjem formiranja Agencije, koja bi se bavila zaštitom Gorice i Ljubovića, šta je miljama daleko od dovoljnog“.

“Formiranje takve Agencije, koja će raditi ono šta su trebala da rade gradska preduzeća “Zelenilo“ i “Čistoća“, neće promijeniti plansku dokumentaciju, niti će izbrisati sve nove zgrade koje su ucrtane u srcu Gorice. Ono ne može škoditi, ali to ni izbliza ne može i ne smije biti dovoljno, kako bi se naša Gorica zaista zaštitila“, ukazao je Rakčević.

Rakčević je podsjetio da je Demokratska partija socijalista (DPS) naslijedila zelenu i očuvanu Goricu, ali i “jedno od najboljih planskih rješenja u istoriji grada, koje je radio čuveni arhitekta Vukota Tupa Vukotić“.

“Po tom DUP-u, Goricu je trebalo sačuvati i “spustiti“ u grad, čime bi se prevazišla postojeća distanca između brda i Grada. Revidirani plan je predviđao veliki ulaz na prostoru iza KIC-a “Budo Tomović“, sa otvaranjem vizurne tačke od KIC-a do Mauzoleja na vrhu Gorice. Planirana je i rekonstrukcija Vezirovog mosta, kao i kaskadno spuštanje zapadnog dijela Gorice ka Morači, sa velikom ljetnjom pozornicom – amfiteatrom pored rijeke, kapaciteta do 4.000 mjesta. Manji trg je planiran i na prostoru iza KIC-a, dok je veliki svečani trg, površine 4,4 hiljade kvadrata, planiran iza Mauzoleja na vrhu Gorice. Sve je to moglo biti realizovano, da Demokratska partija socijalista (DPS) taj plan nije odbacila i poništila, kako bi krenula sa rasparčavanjem Gorice i njenim rasprodavanjem“, ukazao je Rakčević.

Rakčević ističe da “Gorica i dalje ima svoju šansu, zbog čega svi moramo djelovati odmah“.

“Borba za zelenu Goricu i Njegošev park, je borba za dušu našeg Grada. Ukoliko dozvolimo da nam i to oduzmu, unište i betoniraju, svaka dalja priča jednostavno gubi svrhu. Naš Grad je mnogo stariji, veći i značajniji od DPS-a i njegovih smiješnih šićarskih interesa, pa svi moramo stati u njegovu odbranu. Za naš Grad i našu Goricu“, ukazao je Rakčević.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve