Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

UIP: Određeni profesori u bjelopoljskoj SSS nemaju licencu, niti adekvatnu diplomu za neke predmete

Uprava za inspekcijske poslove utvrdila je nepravilnosti kod 18 nastavnika u Srednjoj stručnoj školi u Bijelom Polju

Uprava za inspekcijske poslove utvrdila je nepravilnosti kod 18 nastavnika u Srednjoj stručnoj školi u Bijelom Polju. Među njima su oni koji nemaju licencu ili adekvatnu diplomu za određeni predmet. Direktor ove ustanove Vidran Kljajević kaže za Pobjedu da je isto stanje u 80 odsto škola u Crnoj Gori.

Prosvjetna inspektorka Amra Hodžić po anonimnoj prijavi obavila je ovaj nadzor 15. aprila.

Direktor Kljajević kaže da je profesorima nedavno istekla licenca i da moraju da odslušaju određene seminare, sakupe bodove, kako bi je produžili. Prema njegovim riječima, korona je uticala da se ta procedura oduži, odnosno da nije bilo dovoljno seminara za sve profesore. Direktor na nalaz inspekcije ne gleda kao na nešto ,,što je strašno“, jer da jeste, kaže da bi dobili zabranu rada.

Ovu nepravilnost, prema njegovim riječima, škola treba da otkloni u roku od mjesec.

Nemaju profesora hemije i matematike

Ističe da se drugi problem tiče profesora koji nemaju adekvatne diplome za određene predmete. Podsjeća da se nedavno u javnosti problematizovalo to što u školama fali nastavnog kadra iz matematike, te da ni ova škola kojom on rukovodi nije izuzetak. Kljajević navodi da kod njih ima ekonomista koji predaju matematiku, inženjera…

“To je nešto što je prisutno u Crnoj Gori. Nema dovoljno profesora matematike i hemije. Nalazimo rješenja takva kakva možemo. To se zove nestručno zastupljena nastava. Toga će biti i sljedećih 10 i 15 godina sigurno”, rekao je on.

Dodaje da je ,,neko upro prstom na njihovu školu“, te da će se u 80 odsto škola naći isto stanje.

Prosvjetna inspektorka Amra Hodžić utvrdila je da 12 nastavnika nema položen stručni ispit, niti licencu za rad u obrazovno-vaspitnoj ustanovi, a rade po ugovoru o radu do 30 dana. Inspektorka je, takođe, istakla da su dva nastavnika angažovana ugovorom o radu na neodređeno radno vrijeme i da ne posjeduju važeće licence jer su iste istekle 2019. godine. Utvrđeno je i da su četiri nastavnika angažovana ugovorom o radu do 30 dana, te da nemaju adekvatnu diplomu za sve nastavne predmete ili određeni broj predmeta.

Prema saznanjima Pobjede, prosvjetna inspektorka je zatražila od škole da dostavi Centru za stručno obrazovanje diplome, informacije o nastavnim predmetima, odnosno modulima koje trenutno izvode određeni nastavnici. Treba da zatraže od njih mišljenje da li može taj kadar da izvodi nastavu. Dužni su potom da obavijeste inspektorku kakve su rezultate dobili.

Iz Uprave za inspekcijske poslove kažu da je prosvjetna inspektorka Hodžić odredila rok za otklanjanje nepravilnosti, a ukoliko škola ne ispoštuje taj zahtjev, inspektorka će, kako kažu, preduzeti upravne mjere i radnje iz svoje nadležnosti.

Traže nastavnika pet-šest godina

Osnovne škole ,,Savin bor“, u Petnjici, i ,,Bajo Pivljanin“, u Plužinama, nedavno su raspisale konkurs za prijem profesora/ica matematike, ali se niko na konkurs nije javio. Mjesecima nemaju kandidata, piše Pobjeda.

Škola u Petnjici traži profesora na neodređeno vrijeme. Prema nezvaničnim informacijama tog medija, imaju problem da nađu ovaj kadar već pet- šest godina. Tada je umro nastavnik koji je u ovoj školi predavao matematiku.

Dok se čeka da se javi neko na konkurs, matematiku predaje profesor koji nije stručan iz ove oblasti.

Osnovna škola ,,Bajo Pivljanin“ u Plužinama, u Donjoj Brezni, raspisala je krajem marta konkurs za prijem profesora/ice matematike na određeno vrijeme.

Direktor škole u Plužinama Milutin Mirjačić kaže da je on, koji je magistar matematike, predavao taj predmet do juna, a onda je imenovan na rukovodeću poziciju. Bio je vršilac dužnosti direktora škole, a kasnije je imenovan i za direktora. Zbog nedostatka stručnog kadra, matematiku u toj školi predaje jedna inženjerka, koja je na magistarskim iz mašinstva.

U školama 163 nestručna

Na ovaj problem, koji postoji u više crnogorskih škola, ukazivali su nedavno stručnjaci na okruglom stolu koji je održan na Prirodno-matematičkom fakultetu u Podgorici. Tada je rečeno da u školama radi 478 profesora koji predaju matematiku, od čega je njih 163 nestručno. Tačnije, na tom predmetu angažovani su apsolventi, inženjeri, ekonomisti, učitelji, profesori engleskog…

Saopštavano je da pojedine škole tokom godine raspišu, čak, deset konkursa za prijem nastavnika matematike. Kazali su tada da je izazov što institucije koje se bave matematikom ne sarađuju u dovoljnoj mjeri institucionalno, da suzbiju ovu pojavu.

Akademik CANU Predrag Miranović govorio je da je ovo društveno opasan problem. Prokomentarisao je da je možda dobro da se ide u pravcu da se, između ostalog, povećaju koeficijenti za profesore matematike, kako bi imali veće plate. Sa tim su se tada saglasili nastavnici iz matematike koji su bili u sali PMF-a.

Iz Zavoda za školstvo Crne Gore upozorili su da je među stručnim kadrom kojih je 315 – 61 nastavnik pred penzijom ili je u penziji. Profesor matematike Miodrag Vučeljić iz Zavoda za školstvo ispričao je da zna za slučaj, kada je ranije bio u Kolašinu, da je tamo radio jedan penzioner kao nastavnik, jer nijesu imali koga drugo da angažuju.

“Imamo 61 nastavnika koji je u penziji ili je blizu penzije. Postavlja se pitanje ko će njih da zamijeni”, rekao je Vučeljić.

Kazao je da je ovo veliki problem i da nije siguran kako će se riješiti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve