Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Učitelji, nastavnici, profesori spremno ušli u drugi krug projekta Uči doma

Učionicu i direktnu komunikaciju, jednoglasni su, ništa ne može zamijeniti, ali, zahvaljujući modernim tehnologijama, u uslovima koje je nametnula pandemija onlajn nastava je pravo rješenje

Desetine učitelja, nastavnika, profesora crnogorskih osnovnih i srednjih škola danima već smjenjuju se pred kamerama Javnog servisa brižno pripremajući drugi dio programa „Uči doma“, kako bi, za slučaj eskalacije pandemije korona virusa, svojim đacima omogućili da i u tim vanrednim okolnostima nastave sa obrazovnim procesom i spremno dočekaju izazove osvajanja novih znanja i vještina…

Učionicu i direktnu komunikaciju, jednoglasni su, ništa ne može zamijeniti, ali, zahvaljujući modernim tehnologijama, u uslovima koje je nametnula pandemija onlajn nastava je pravo rješenje.

Većina njih nikada nije ni pomislila da će nekada u karijeri postati televizijske zvijezde. Da će u praznim učionicama, pred kamerama, svojim đacima znanje prenositi preko televizijskih i ostalih ekrana…

Vjetar u leđa

Nastavnici nijesu pripremljeni za vanredne situacije, ni obučeni da rade ispred kamere, kaže profesorica engleskog jezika u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ Nataša Bešović-Bulatović, ali su, ističe, čitav posao odradili fantastično, organizovali se u vrlo kratkom roku, ne plašeći se kritike i neuspjeha i pokazali da je nastavnik nemjerljiva figura u životu učenika.

Zatekli smo je u Gimnaziji, gdje je u toku snimanje časova za prvo tromjesečje, za srednjoškolce, u okviru programa „Uči doma“.

Na vratima učionice naljepnica na kojoj piše – „Tiho, snima se“. Profesorica Bešović-Bulatović završila je sa snimanjem časa i čekala je koleginicu koja treba da nastavi sa svojim časom.

– Podatak da je u prvom krugu za samo sedam dana snimljeno oko 1.700 predavanja iz 17 nastavnih predmeta govori koliki je izazov ovaj projekat i kako smo uspjeli da odgovorimo. Sada je drugačije. Navikli smo na kameru i tišinu u učionici, ali nam nedostaje žamor djece i podignute ruke, dok s druge strane sada već znamo kako da se bolje organizujemo i pripremimo lekcije za snimanje – priča ona.

Kamera im više nije „stranac“, a i učenici su, kaže ona, prilično dobro usvojili koncept onlajn nastave. U „prvom krugu“ ovog programa, ističe profesorica, đaci su bili ažurni, redovno pratili časove, radili domaće zadatke, učili…

– Čini mi se da su nekako u tom četvrtom tromjesečju naglo odrasli i sazreli, samim tim i dali nama vjetar u leđa da i mi, u svakom trenutku, damo svoj maksimum i odgovorimo na izazov pred kojim smo se našli – kazala je Bešović-Bulatović.

Primjena novog koncepta nastave na daljinu koje Ministarstvo prosvjete realizuje pod sloganom „Uči doma“ počela je 23. marta, nekoliko dana nakon prvog otkrivenog slučaja korona virusa u našoj zemlji. Snimljene materijale su emitovale tri televizije RTCG2, UciDoma1 (MNE sport 1) i UciDoma2 (MNE sport 2).

U učionici broj osam, na prvom spratu, dočekali su nas profesorica crnogorskog jezika Andrijana Delević-Milačić i snimatelj Samir Lačević. Nasmijani su, zadovljni do tada urađenim.

– Nekad mi nije bilo prijatno da bilo ko uđe na ova vrata dok snimamo časove, da se ne zbunim ili da se ne čuje buka na snimku, sad sam već navikla – kaže uz osmijeh Deletić-Milačić koja predaje Crnogorski jezik u podgoričkoj Srednjoj ekonomskoj školi „Mirko Vešović“.

Čas je počeo. Vratila nas je u drugi razred srednje škole. Čas o morfemama. Slajdovi uredno pripremljeni, primjera je dovoljno kako bi bila sigurna da će učenicima biti sve jasno. Predavanje teče kao da su đaci tu.

U školskim klupama, osim nas, je i njena koleginica Maja Sekulović. Ona ove sedmice treba da snima časove, pa je došla da vidi kako je to Andrijana pripremila.

– Tebi je lako, ti završi, a mene sve ovo tek čeka – kazala je kroz šalu Sekulović nakon što je je snimatelj Samir ugasio kameru.

Saradnja

Snimatelj Samir Lačević sa profesorima crnogorskog jezika radio je i u prvom krugu projekta „Uči doma“. Delević-Milačić ističe da ne znaju što bi bez njega.

– Tako smo srećni što sarađuje i dalje sa nama. Ovo je čovjek zbog koga smo opušteniji pred kamerama, sada nas već poznaje. S njim je lako sarađivati. U ovakvoj situaciji to mnogo olakšava posao – kaže naša sagovornica dok joj kolega Samir pomaže da namjesti bubicu koja je pala u sred snimanja.

Među 160 nastavnika koji su od marta dio programa „Uči doma“ i tada je bila Delević-Milačić koja priča da u početku nije bilo lako. Rok od četiri do pet dana koliko su imali da pripreme veliki broj predavanja i održe intenzitet koji je trajao skoro dva mjeseca, prema njenim riječima bili su ogroman izazov.

– Bila sam u školi kada je objavljeno da zbog korona virusa obustavljamo nastavu i da počinjemo sa onlajn predavnjima. Nije svejedno kad to čujete. Sve je bilo iznenada, ali sada sam ponosna i na sebe i na kolege, jer smo se odlično snašli. Gotovo svakodnevna snimanja, imali smo samo dva do tri dana za pripremu, a onda odmah dva dana snimanja za naredne dvije sedmice kako bi se sve postiglo i kako bi se održao kontinuitet – prisjeća se naša sagovornica.

Iako sada već imaju iskustva i dalje je, kaže ona, neobično da u praznoj učionici drži monološke metode „koju smo svi odavno s razlogom zapostavili“.

– Predavanja uživo nedostaju. To je važno, da đaci mogu da se uključuju, da ja čujem pitanja, što im nije jasno. Moj cilj je da doprem do što većeg broja učenika, a u učionici uvijek imate učenika koji će podići ruku i reći da nešto nije jasno, da se vratim, da to pojasnim. Toga ovdje nema. Ispričate svoje, a da li je to učenik usvojio, ne znate – objašnjava Delević-Milačić.

Živu riječ i druženje sa djecom, dodaje ona, niko i ništa ne može zamijeniti.

Komunikacija, ipak, postoji. U stalnom je kontaktu sa đacima kojima predaje u matičnoj školi i redovno joj pišu.

– Najvažnije je da imate reakciju. Važno mi je da znam njihov doživljaj. Ja sada predajem svim učenicima koji me gledaju i nemaju svi oni moj broj, niti me poznaju, zbog čega mi je bitan kontakt s mojim učenicima iz škole – navodi ona.

Ponosna je, priča, i na poruke koje dobija od svojih učenika da im nedostaje upravo ona i njena predavanja u učionici.

– Nedostaje im interakcija sa mnom i sav onaj konakt van nastave, korelacije koje smo pravili kroz predmet. Zadovoljna sam kako usvajaju gradivo, jer su u prvom krugu ovog projekta poštovali rokove, iako su oni koji imaju niže ocjene pribjegavali ponekad varijanti „copy – paste“, oni koji su inače imali dobre ocjene trudili su se i za njih i vrijedno radili – kaže profesorica.

Samo profesori crnogorskog jezika, podsjeća ona, snimili su tada oko 40 časova za dva mjeseca.

– Ponedjeljak i utorak sam prirpemala predavanje za emitovanje, četvrtak i petak smo snimali, a onda sam subotom i nedjeljom pregledala radove učenika – navodi Delević-Milačić, podsjećajući nas kako je tekao proces nastave.

Prvi dan

U posljednjoj učionici u prizemlju zatičemo profesora matematike Miomira Brajovića kome je ovo bilo prvo snimanje. Nije učestvovao u prvom krugu projekta.

– Zatekli ste me malo ali uđite, radimo linearne funkcije – rekao je Brajović koji predaje drugom i četvrtom razredu Opšte gimnazije i prvom Matematičke gimnazije.

Ističe i on da ništa ne može zamijeniti učionicu.

– Do tada je ovo jedan od načina da se doprinese i da bude što bezbolniji period dok se djeca ne vrate u učinicu – dodaje profesor.

Dok kamerman Svetozar Čađenović rješava problem sa zvukom, pričaju o fudbalu i atmosfera je opuštena, prijateljska…

– Proces pripreme časova je duži nego inače. Treba upakovati sve u elektronsku formu, pa sam još u fazi snalaženja, ali mislim da će biti bolje kako vrijeme bude odmicalo – uvjeren je Brajović.

Kategoričan je da će, uz sva ograničenja ovakvog načina rada, đaci koji su uporniji i pažljiviji moći da prate i nadomjeste period bez učionice, bez problema.

– Nedostaje nam svima interakcija i to je jedna od mana. Ipak đaci mogu da se jave, postave pitanja, a đak koji je želio da isprati sve što je rađeno mogao je da komunicira s profesorom i da savlada gradivo – istakao je Brajović.

Kako kaže, na profesorima je da prelaz đacima iz onlajn nastave u redovnu bude što jednostavniji.

– Ako samo mjesec budemo kasnili mislim da će oni u velikoj mjeri uspjeti da nadomjeste sve, a ukoliko se desi da moramo da produžimo onlajn nastavu biće malo teže – naveo je Brajović.

Časove snima i profesorica engleskog jezika u Srednjoj ekonomskoj školi „Mirko Vešović“ Marija Lazarević. Zatekli smo je dok se pripremala za predavanje.

Ističe da je u ovaj projekat uloženo mnogo truda i rada i ocjenjuje da je rezultat odličan.

– Svi moramo biti vrlo ponosni i zadovoljni s obzirom na to da je to velika novina za naš obrazovni sistem – navodi ona i kaže da je i dalje neobično što ispred nje nema đaka.

Trudi se, kaže, da zamisli njihove reakcije, pitanja, odgovore i da im na najbolji mogući način objasni i približi gradivo koje prezentuje.

– Najveća prednost ovog projekta je dostupnost nastavnog materijala učenicima u svakom trenutku, čime su oni vrlo zadovoljni – zaključila je Lazarević.

U Gimnaziji „Slobodan Škerović“ snimaju se materijali za djecu od šestog do devetog razreda osnovne škole i prvog do četvrtog srednje, a u zgradi Javnog servisa snima se nastava od prvog do petog razreda osnovne škole. Učitelji, nastavnici i profesori poručuju da, kako god se bude odvijala pandemija korona virusa, naš obrazovni sistem biće spreman da odgovori izazovima.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve