Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

UCG peticijom traži zaštitu autonomije, usprotivili se načinu na koji je Bošnjak predložila krucijalne izmjene Zakona o visokom obrazovanju

Poslanica Pokreta za promjene prof. dr Branka Bošnjak predložila krucijalne izmjene Zakona o visokom obrazovanju, jer u toj proceduri nijesu bili uključeni predstavnici ove visokoškolske ustanove

Rektorat Univerziteta Crne Gore poslao je dopis dekanima o pokretanju peticije za zaštitu autonomije Univerziteta. Takva inicijativa uslijedila je nakon što su se usprotivili načinu na koji je poslanica Pokreta za promjene prof. dr Branka Bošnjak predložila krucijalne izmjene Zakona o visokom obrazovanju, jer u toj proceduri nijesu bili uključeni predstavnici ove visokoškolske ustanove.

Pojedini profesori sa kojima se razgovaralo nezvanično su rekli da je trebalo da se organizuje javna rasprava iz razloga što se predloženim izmjenama traži izmjena načina na koji će da se bira rektor. Poslanica je predložila da rektora ubuduće neposredno na izborima bira akademsko osoblje, koje je u radnom odnosu na državnom univerzitetu, dok ga sada isključivo biraju članovi Upravnog odbora.

Bošnjak je ove izmjene podnijela Skupštini 14. decembra, a Senat UCG je već 23.decembra donio jednoglasnu odluku da se podnese prijedlog o njegovom povlačenju iz skupštinske procedure.

Bošnjak smatra da je aktuelni izbor rektora obesmišljen i da se obavlja forme radi, jer je unaprijed sve ”namješteno”. Mišljenja je da postupak za izbor rektora treba da pokreće Upravni odbor, da se objavi konkurs, te da postupak izbora sprovodi izborna komisija i birački odbori. Kada bi se prihvatile kandidature za fotelju rektora, oni bi, predlaže ona, mogli da vode kampanju. Na kraju te procedure obavljalo bi se glasanje putem glasačkog listića.

”Za rektora je izabran kandidat koji je dobio više od polovine važećih glasova birača koji su glasali”, predloženo je u izmijenjenom Zakonu o visokom obrazovanja.

S druge strane, u slučaju da izborna komisija utvrdi samo jednog prijavljenog kandidata na konkursu, on bi se birao većinom ukupnog broja članova Upravnog dobora, uz prethodno pozitivno mišljenje većine ukupnog broja akademksog osoblja u Senatu državnog Univerziteta.

”Značajno je narušena autonomija Univerziteta Crne Gore. U izradi ovog prijedloga zakona nisu bili uključeni predstavnici Univerziteta Crne Gore. Autonomija je zagarantovana Ustavom Crne Gore i Zakonom o visokom obrazovanju”, stav je rukovodstva UCG-a.

U dopisu o pokretanju peticije, a u koji je Pobjeda imala uvid, naveli su da se odlučno ,,odupiru svakom vidu politizacije Univerziteta Crne Gore i bilo kakvih pritisaka na najveću visokoškolsku obrazovnu, naučnu, umjetničku i kulturnu instituciju od neprocjenjive važnosti za državu Crnu Goru”. UCG je, napisali su oni, dominantno posvećen ulaganju u naučno-istraživačku infastrukturu i kadrovske resurse, odnosno akademsku izvrsnost i konkurentnost u skladu sa vrijednosnim kriterijumima i institucionalnim standardima Evropske unije.

”Istovremeno, ugledajući se na najbolje prakse savremenih demokratskih društava, otvoreni smo za svaku pozitivnu inicijativu koja će voditi daljem osnaživanju i unapređenju autonomije Univerziteta Crne Gore”, naveli su sa UCG-a.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rovca
13.01.2021-12:09 12:09

Krucijalno nije srpski jezik.