Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Učenje osjetljivih istorijskih tema kao metod razvoja kritičkih i analitičkih sposobnosti

Video lekcije su zamišljene kao dopunski nastavni materijal za predavanje savremene regionalne i nacionalne istorije sa osvrtom na osjetljive, kontroverzne ili nedovoljno istražene teme

Centar za građansko obrazovanje (CGO) objavio je 25 video lekcija za nastavu istorije i društvenu grupu predmeta, u okviru projekta “Nastava istorije tokom COVID 19 pandemije – jednak pristup za sve”, koji je podržan od strane Ministarstva vanjskih poslova Njemačke posredstvom Njemačke ambasade u Crnoj Gori, saopšteno je iz CGO, te naglašeno da samo kroz kritičko sagledavanje kontroverznih i osjetljivih tema iz naše prošlosti, pored znanja, mogu se razvijati analitičke sposobnosti kod učenika.

Kako navode, video lekcije su zamišljene kao dopunski nastavni materijal za predavanje savremene regionalne i nacionalne istorije sa osvrtom na osjetljive, kontroverzne ili nedovoljno istražene teme.

“Cilj je da se profesorima istorije i društvene grupe predmeta omogući lakši pristup predavanju ovim temama, a učenicima lakši pristup naučno utvrđenim i metodološki usklađenim informacijama. Samo kroz kritičko sagledavanje kontroverznih i osjetljivih tema iz naše prošlosti, pored znanja, mogu se razvijati analitičke sposobnosti kod učenika”, saopštili su iz CGO.

Na produkciji video lekcija radio je tim koji su činili Rade Vujović, Valentina Knežević i Žana Savović za osnovnu školu, i Lazar Aranitović i Marko Radojević za srednju školu.

Urednici lekcija su Igor Radulović (Udruženje profesora istorije Crne Gore HIPMONT) i Miloš Vukanović (CGO).

“Iako su teme metodološki usklađene za različite stepene obrazovanja, autori i urednici su uložili napor da video lekcije budu prijemčive za sve uzraste školovanja”, navode iz CGO.

Video lekcije uključuju sljedeće teme: Kultura i istorija Albanaca; Kultura i istorija Roma; Kultura i istorija Hrvata; Kultura i istorija Bošnjaka/Muslimana u Crnoj Gori; Kultura i istorija Jevreja u Crnoj Gori; Holokaust; Monumentalno kulturno nasljeđe komunizma; Popularna kultura u komunističkoj Jugoslaviji; Umjetnički prikaz raspada Jugoslavije; Uništenje kulturnih dobara; Autoritarni aspekt komunističke vlasti u Jugoslaviji; Informbiro kriza; Raspad Jugoslavije; AB revolucija; Višepartizam u Crnoj Gori; Antiratni pokret u Crnoj Gori; Teška kršenja ljudskih prava u Jugoslaviji; Teška kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori 90ih; Žene i djeca u ratu; Izbjeglice i migracije; NATO intervencija 1999. godine; Napad na Dubrovnik; Ratna propaganda 90ih; Nepoželjno nasljeđe Drugog svjetskog rata; Razvoj ženskih prava u Crnoj Gori.

“Informacije i viđenja saopšteni u video lekcijama su prezentovani na sveobuhvatan i multiperspektivan način, a metodološki su obrađene tako da se fokusiraju na razvoj znanja i sposobnosti kod učenika svih uzrasta, dajući podsticaj za samozaključivanje bez predrasuda ili emocija. Ovaj nastavni materijal će ubrzo biti dostupan i na albanskom jeziku”, zaključuju iz CGO.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve