Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Telekom: Ispunjavanje nerealnih populističkih zahtjeva čelnika Sindikata ugrozilo bi radna mjesta i cijelu kompaniju

Iz kompanije ističu i da je minimalna plata u Crnogorskom Telekomu veća od prosječne plate u Crnoj Gori, dok je od minimalne plate u zemlji veća 70 odsto

Štrajk upozorenja dijela zaposlenih Telekoma ne donosi pomak niti bilo šta novo u pregovorima o Kolektivnom ugovoru, budući da je menadžment Telekoma na sve zahtjeve čelnika Sindikata već odgovorio – održavanjem postojećih kao i unapređenjem određenih benefita za zaposlene do mjere mogućeg, ali i nuđenjem alternativa na zahtjeve čelnika Sindikata čije bi ispunjavanje ugrozilo poslovanje kompanije.

Jedini način da se dugoročno garantuju egzistencija kompanije, dobri uslovi za rad, sigurnost radnih mjesta i egzistencija zaposlenih, jeste da se odustane od populističkih zahtjeva, prihvate tržišna logika i realne mogućnosti, i postigne dogovor koji je u interesu zaposlenih, korisnika i akcionara, poručuje se u saopštenju Telekoma.

„Matematika je prosta – zahtjev da se plate povećaju 50% ili 30% znači efekat kratkog daha koji Telekom vodi u minus i stavljamo ključ bravu, jer je taj dodatni iznos prevazilazi našu godišnju dobit. To je nerealno, finansijski neodrživo i neutemeljno u bilo kakvim poslovnim parametrima – možemo odmah da zatvorimo kompaniju. Ono što jeste održivo, i što je zaposlenima već najavljeno i garantovano, jeste povećanje mjesečnih primanja u prosjeku od 6%, počevši od januara 2023. godine, kao vid podrške zaposlenima u periodu ekonomske krize kojom je pogođena cijela Evropa“, navode iz Telekoma.

Iz kompanije ističu i da je minimalna plata u Crnogorskom Telekomu veća od prosječne plate u Crnoj Gori, dok je od minimalne plate u zemlji veća 70% .

„Kada govorimo o prosječnom zaposlenom Crnogorskog Telekoma – IV stepen obrazovanja (srednja škola), koji u kompaniji radi 15 ili više godina (što je analizom podataka o trenutnoj strukturi zaposlenih prosjek) – koji uz osnovnu mjesečnu zaradu dobija novac za prevoz, stimulanse za ispunjavanje mjesečnih očekivanja i slično (što se dobija na mjesečnom nivou), taj zaposleni mjesečno ima zaradu preko 1.000 eura. Ako tome dodamo sve druge benefite koje naši zaposleni imaju, prićamo o veoma atraktivnom paketu uslova za crnogorske prilike, lijepom mjestu za rad i odgovornom poslodavcu“, poručuju iz ove kompanije.

Iz Telekoma ističu i da nema ukidanja Kolektivnog ugovora, kako kontinuirano ponavljaju čelnici Sindikata, niti je to ikada bila tema pregovora. O tome najbolje svjedoči činjenica da je menadžment Telekoma u junu ove godine javno, svim zaposlenima, objavio produženje benefita za zaposlene sadržanih u Kolektivnom ugovoru, uz napomenu da bez obzira na status pregovora, u slučaju isticanja članova Kolektivnog ugovora koji se tiču svih zaposlenih, njihovo važenje neće prestati, već će nastaviti da se primjenjuju kako bi zaposleni bili zaštićeni i uživali u svim benefitima koje im kompanija garantuje.

Iz Telekoma su kao odgovor na najavu štrajka upozorenja ranije sa medijima podijelili neke od benefita koje kompanija garantuje zaposlenima, među kojima su:

• prosječna mjesečna zarada od gotovo 1.300 eura, što je iznos prije povećanja najavljenog za januar 2023. godine;

• otpremninu do 40 mjesečnih plata, kao zaštitu za zaposlene u eventualnim pojedinačnim slučajevima do kojih mogu dovesti iznenadne promjene na tržištu, dodatna digitalizacija poslovnih procesa i slično. U slučaju zaposlenog čija je zarada niža od prosječne, primjenjuje se pravilo prosječne zarade, što je povoljnije po zaposlenog;

• dobrovoljno zdravstveno osiguranje o trošku kompanije, kako bi svi zaposleni imali na raspolaganju preglede po indikaciji i liječenje s osiguranim iznosom od 1.500 eura limita godišnje u privatnim zdravstvenim ustanovama, kao i preventivne preglede;

• povećanje budžeta za bonus vezan za poslovni uspjeh Telekoma – koji trenutno iznosi 200 hiljada eura – za 150% u slučaju ostvarenja ambicioznih rezultata i specifičnih ciljeva, koji će biti ponuđeni svakom zaposlenom koriz sistem nagrađivanja individualnog doprinosa;

• subvencionisanje ljetovanja i zimovanja zaposlenih u hotelima u zemlji i u regionu;

• program materijalne pomoći zaposlenih, koji će, kao i do sada, biti rezervisan za zaposlene i njihove porodice u slučaju potrebe;

• brojne edukacije, usavršavanja, obuke, o trošku kompanije…

Iz Crnogorskog Telekoma još jednom pozivaju čelnike Sindikata da realno sagledaju situaciju, i da do rješenja dođu kroz dijalog, a ne pritiscima.

„Kako smo pokazali da ne postoji namjera o ukidanju Kolektivnog ugovora, i da proaktivno radimo na unapređenju benefita, očekujemo od čelnika Sindikata da se vrati za pregovarački sto kako bi sa menadžmentom kompanije dogovorio njihovu implementaciju. Menadžment Telekoma vjeruje da će se rukovodstvo Sindikata ponijeti odgovorno prema kompaniji, svojim članovima i svim zaposlenima, i vratiti dijalogu kako bi se pronašlo održivo rješenje koje ide na ruku, a ne na štetu Crnogorskog Telekoma i svih zaposlenih“, zaključuje se u saopštenju kompanije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
KKK3
31.10.2022-16:42 16:42

Duvanski kombinat, Zeljezara, Montenegroairlines – zatvoreni i protjerani strani investitori. Aman Rizorts protjeran , Sv. Stefan zatvoren i tu se sad rostilja na plazi, igra kolo i prostire tepih paradajz turista. EPCG, Cedis i Rudnik pred bankrotom. Sad je na redu Telekom…
Slucajno ?!