Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Sumnja se da je korona virus stigao u Evropu, IZJ predložio mjere praćenja putnika koji dolaze iz Kine

Zbog aktuelnih dešavanja u svijetu povodom pojave opasnog koronavirusa koji je otkriven u Kini, od kojeg je do sada preminulo 17 osoba, Institut za javno zdravlje Crne Gore, je predložio uvođenje mjera zdravstvenog nadzora na putnicima u međunarodnom saobraćaju, odnosno, uvođenje obaveznog, zakonskom propisanog procesa identifikacije i praćenja svih putnika koji dolaze iz Kine

Četiri osobe su u karantinu u Škotskoj zbog sumnje da su zaražene koronavirusom. Tri slučaja su zabilježena u Edinburgu, a jedan u Glazgovu, piše britanski Telegraf. Mediji javljaju da je danas zabilježen privi slučaj zaraze koronavirusom u Singapuru.

foto: AFP

Zbog aktuelnih dešavanja u svijetu povodom pojave opasnog koronavirusa koji je otkriven u Kini, od kojeg je do sada preminulo 17 osoba, Institut za javno zdravlje Crne Gore, je predložio uvođenje mjera zdravstvenog nadzora na putnicima u međunarodnom saobraćaju, odnosno, uvođenje obaveznog, zakonskom propisanog procesa identifikacije i praćenja svih putnika koji dolaze iz Kine.

“Prema definisanoj proceduri ti putnici treba da se stave pod zdravstveno sanitarni nadzor bez ograničenja kretanja a u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i riješenjem zdravstveno-sanitarne inspekcije”, navode u IJZ.

Takođe, izdate su preporuke i za unaprijeđenje identifikacije i nadzora nad putnicima u međunarodnom saobraćaju posebno nad putnicima koji u tranzitu dolaze sa ili preko aerodroma koji imaju direktne letove sa Vuhanom (Pariz, London i Rim) u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom a sa ciljem pravovremenog prepoznavanja simptoma i započinjanja sprovođenja individualnih mjera suzbijanja dajeg širenja obolijevanja kod svih potencijalnih slučajeva koji su virusu mogli biti izloženi na međunarodnom aerodromu.

“Treutne preporuke Instituta za javno zdravlje se zasnivaju na podacima o obolijevanju koje objavljuju međunarodne agencije zadužene za javno zdravlje (prije svega SZO i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti – ECDC) kao i na podacima nacionalnih javnozdravstvenih agencija i zdravstvenih vlasti pogođenih država, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Kako navode, u pripremi prijedloga mjera Instituta u obzir se uzimaju i podaci koji se kroz sistem nadzora nad događajima prikupljaju, obrađuju i analiziraju a odnose se na nezvanične informacije, prije svega objave svjetskih medija i kretanje broja oboljelih i u nezvaničnim izvorima, kako bi se sklopila kompletna slika javnozdravstvenog problema.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve