Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Strugar: U Srbiji prestaje demokratija kad se pomene Crna Gora

Komunikolog Miodrag Strugar gostujući u našoj emisiji "Javna rasprava“ kaže da će histerija i kampanja protiv Crne Gore, ostaviti teške posljedice, ne toliko na Crnu Goru koliko na Srbiju

Govoreći o odnosima Crne Gore iz Srbije i reakcijama koje iz te zemlje dolaze nakon odluke da zbog neispunjavanja epidemioloških kriterijuma građani Srbije ne mogu da uđu u Crnu Goru, komunikolog Miodrag Strugar gostujući u našoj emisiji “Javna rasprava“ kaže da će histerija i kampanja protiv Crne Gore, ostaviti teške posljedice, ne toliko na Crnu Goru koliko na Srbiju.

„Oni jednostavno ne mogu da se okrenu sebi, demokratija u Srbiji prestaje kad se pomene Crna Gora. Njima je žal za teritorijama među kojima je i Crna Gora i nikako im ne dolazi do svijesti da mi sami donosimo odluke šta hoćemo a šta nećemo“.

Novinar Duško Kovačević je mišljenja da Srbija pretjerano pokazuje nervozu i pojačan senzibilitet za bilo šta što se desi u Crnoj Gori.

„To govori o tome da previše doživljava sve procese na Balkanu. Ona treba da se pomiri sa tim da je Crna Gora takva kakva je. Ja se ne slažem sa ideologijom vlasti i velikom distancom od Srbije i možda smo i mi preosjetljivi, nekad možda previše reagujemo na svaki komentar koji je slobodan“.

Vlada je usvojila predlog rebalansa budžeta za 2020. godinu. Fali 877,5 miliona, javni dug ide do 82,5%.

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović, komentarišući rebalans budžeta kaže da je to realnost, ali vjeruje da pojedinim mjerama i fiskalnom disciplinom možemo savladati izazove pred nama.

„Trebaće nam fiskalna disciplina i neke restriktivne mjere koje su takođe nepopularne. Vjerovatno ćemo sada postati puno svjesniji koliko su naši ekonomski parametri bili bolji prije početka epidemije“.

Kada vidimo da fali više od 877 miliona do kraja godine to znači da mjesečno fali oko 125 miliona kaže Strugar.

Postavlja se, navodi, pitanje kako i odakle sada, kada znamo da ne možemo očekivati značajne prihode od turizma, stranih investicija, nemamo razvijenu industriju pa da možemo računati na izvoz. Takođe dug već ide na više od 80 procenata. S obzirom na to da smo povećali javni dug, činjenica je da smo imali neracionale potrošnje.

„Slijedi ogromna kriza. Ne samo da će ova godina biti krizna, nego je predviđeno da će i naredne dvije tri godine biti u problemu. Treba da se pripremimo za jako teške godine i od Vlade treba očekivati kako možemo da nadomjestimo dio toga što smo izgubili“, kazao je Strugar.

Kovačević kaže da je vrijeme buduće ekonomske krize neminovnost i činjenica.

„U prvom budžetu koji je donešen za ovu godinu bilo je predviđeno zaduženje oko 100 miliona, u ovom rebalansu je 500. Čini mi se da smo ekonomiju i ekonomske parametre opteretili i prije ove krize izgradnjom auto puta i čini mi se da je MMF bio protiv toga“, naveo je Kovačević.

Govoreći o situaciji u Budvi poslanik HGI -a Adrijan Vuksanović kaže da će krajnji sud dati nadležni organi Ministarstva javne uprave.

„Očigledno je da je došlo do nove skupštinske većine u SO Budva. Simpatično mi je od nekih odbornika da se pozivaju i napadaju Stevana Džakovića, a oni sami su u neposrednoj bliskoj ili malo daljoj prošlosti isto to uradili, a sad njega proglašavaju za nemoralnog“, naglasio je Vuksanović.

Strugar je mišljenja da ružne stvari koje smo vidjeli u Budvi, nikome dobro donijeti neće pa ni akterima.

„Vidjeli smo kako svim sredstvima neka vlast brani svoju vlast, ne prezajući od radnji koje se kao političari ne stide, a kojih bi se kao građani, u svom porodničnom okruženju, sigurno postidjeli“, zaključio je Strugar.

IzvorAntenaM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve