Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Stiže Kovid školska godina: Svaki razred u svojoj zoni, kontrola temperature

Nikšić sa 991 zaraženim na 100 hiljada stanovnika prvi je na listi po broju Kovid oboljelih u Crnoj Gori i od ponedjeljka je pod posebnim režimom. Iako je sve možda upućivalo na to da školska godina u gradu podno Trebjese neće početi 1. oktobra, kako je ranije najavljeno, zeleno svijetlo da đaci sjednu u školske klupe dalo je Ministarstvo prosvjete.

Nikšić sa 991 zaraženim na 100 hiljada stanovnika prvi je na listi po broju Kovid oboljelih u Crnoj Gori i od ponedjeljka je pod posebnim režimom. Iako je sve možda upućivalo na to da školska godina u gradu podno Trebjese neće početi 1. oktobra, kako je ranije najavljeno, zeleno svijetlo da đaci sjednu u školske klupe dalo je Ministarstvo prosvjete.

Stigla je Kovid školska godina: Svaki razred u svojoj zoni, kontrola temperature

Istog dana, samo nekoliko sati ranije prije nego što će Ministarstvo prosvjete donijeti konačnu odluku o početku škole, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da bi u Nikšiću otvaranje škole predstavljalo epidemiološki rizik i da treba sačekati.

Iako je konačnu odluku o početku školske godine saznao putem medija, direktor Osnovne škole „Luka Simović“ Spasoje Gardašević kazao je da sjutra spremno dočekuju učenike koji će pohađati nastavu u učionicama.

Nastava će, kako je precizirao Gardašević, biti organizovana u dvije smjene. Učenici prvog, drugog, trećeg i šestog razreda pohađaće prvu smjenu, a četvrti i peti razredi drugu.

„Prostornih kapaciteta imamo dovoljno i za konsultacije koje su predviđene petnaestodnevno za onlajn nastavu za tri starija razreda. Škola je dovoljno prostrana tako da ćemo koristiti četiri ulaza, za svaki razred u smjeni imamo poseban ulaz, tako da neće biti nikakve komunikacije među učenicima različitih razreda, jer će biti svi u svojim reonima. Ispred škole su iscrtane trake i linije za distancu, sredstva za dezinfekciju očekujemo danas, tako da ćemo biti u potpunosti pripremljeni. Odradili smo dezinfekciju čitave škole prije dva dana. Napravili smo pauze između časova, jedne i druge smjene po 45 minuta, da bi mogle da se očiste učionice koje će koristiti druga smjena“, objasnio je on.

U školi, dodaje, neće biti dozvoljena užina kako bi se smanjio rizik od prenošenja zaraze, a učenici će biti u obavezi da sa sobom imaju flašu vode.

Prema njegovim riječima, bojazni među roditeljima ne bi trebalo biti. Poziva ih da redovno poštuju preporuke Instituta za javno zdravlje.

„Siguran ambijent djeci je škola. Dva i po sata koje će provesti u školi su im sigurna sa svakog aspekta, jer prilikom ulaza dezinfikuju ruke, ulaze u čiste učionice gdje će imati dozere za dezinfekciju“, kazao je Gardašević.

U OŠ „Braća Ribar“ 442 učenika, od prvog do šestog razreda, krenuće sa redovnom nastavom u četiri smjene.

Roditeljima će biti omogućen pristup do ograde škole odakle djecu preuzimaju nastavnici razredne nastave i fizičkog vaspitanja, koji će mjeriti temperaturu i vršiti dezinfekciju ruku.

„Označeni su posebno ulazi i izlazi za djecu. Razmak između smjena i grupa je pola sata da bi mogla djeca bezbjedno napustiti učionice i da bi se potom izvršila njihova dezinfekcija. Odmori će biti organizovani u učionicama“, kazala je pedagog škole Milica Čavor.

U redovnoj su komunikaciji sa roditeljima, te, ističe, da nemaju saznanja da neko od njih neće slati djecu u školu, ili da je neko od učenika zaražen.

„Idemo ka tome da ublažimo posljedice“

Iz ugla pedagoda, Čavor naglašava da predstoji težak i stresan period đacima, roditeljima i nastavnicima. Otuda savjetuje da je neophodno objasniti djeci zašto će boravak u školi biti drugačiji nego inače.

„Sve je ovo za njih jedna vještačka astmosfera, zamislite samo prvake koji se prvi put susreću sa učionicom, sa školom. Moramo puno razgovarati sa njima i pripremati ih na ovu situaciju. Ovo sve utiče na njihov psihosocijalni razvoj, sigurno da i motivacija slabi. Mislim da ćemo tek kasnije svi osjetiti posljedice svega ovoga, mi idemo ka tome da ih što više ublažimo“, pojašnjava Čavor.

„Vremena u učionici uvijek fali“

Dug vremenski period koji su djeca provela van školskih klupa, a koji je možda formirao njihove nove radne navike, veliki je izazov sa kojim će se prosvjetni radnici suočiti na početku školske godine, ocjenuje učiteljica Ana Radojičić.

„Nadamo se da ćemo uz pomoć roditelja i to prevazići i da će se režim svakodnevnih navika djece u okviru porodice prilagoditi školskim obavezama, posebno imajući u vidu osjetljivost i složenost trenutne situacije“, kazala je učiteljica u OŠ „Luka Simonović“.

U 30 minuta, kako je kazala Radojičić, potrebno je staviti akcenat na srž nastavne jedinice koja se obrađuje.

„U učionici najčešće vremena fali, ali šta je tu je, moramo se snaći“, ističe ona.

Upitana da li će, uzimajući u obzir da školska godina kasni mjesec dana, imati vremena za ponavljanje gradiva, ona pojašnjava da će to biti nadoknađeno kroz radne subote i skraćene raspuste.

„Kod djece je proces zaboravljanja izražen, raspust učini svoje, pa se mi u septembru najčešće pitamo –Šta mi radismo prošle godine!?, a s obzirom na to da je ovaj put pauza bila mnogo duža, to će vjerovatno biti izraženije. U planu i programu je svakako uvijek predviđen jedan period za ponavljanje gradiva, tako će biti i sada, bez obzira na kašnjenje, a za nadoknadu izgubljenog u septembru predviđeno je nekolko radnih subota kao i skraćenje zimskog raspusta i produžetak školske godine“, istakla je Radojičić.

Da li će sve predloženo omogućiti kontinuitet u radu učenika? Radojičić smatra da ćemo odgovor na ovo pitanje dobiti kad sve prođe.

„Pred nama je velika odgovornost, sigurno nam neće biti lako. Učenici su podijeljeni u dvije grupe. Nastavnici će u školi provoditi više vremena nego u redovnim okolnostima, uz to će biti potreban i rad putem onlajn platforme za djecu koja neće iz nekog razloga prisustvovati nastavi u školi“, zaključuje Radojičić.

Ministarstvo prosvjete i Institut za javno zdravlje objavili su juče edukativni spot u susret početku školske godine. Video animacija pojašnjava detalje boravka u školi, ali i načine na koji treba da se čuva svoje zdravlje van učionice.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve