Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Spaić: Međunarodna projektna aktivnost Pravnog fakulteta intenzivnija nego u vremenu prije pandemije

Na Pravnom fakultetu se trenutno realizuje nekoliko međunarodno prepoznatih projekata

Dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Aneta Spaić saopštila je da ovako aktuelnu i intenzivnu međunarodnu projektnu aktivnost Pravni fakultet nije imao ni u vremenu prije pandemije. Ona je ocijenila da su u godini pandemije, svi aspekti funkcionisanja jedne ozbiljne visokoobrazovne institucije kakav je Pravni fakultet realizovani na primjeren način.

O aspektima, kao što je nastava, programi mobilnosti, izazovima u 2020. godini, razgovarali smo sa njom za sajt Univerziteta Crne Gore.

UCG: Na Pravnom fakultetu se trenutno realizuje nekoliko međunarodno prepoznatih projekata?

PROF. DR SPAIĆ:Intenzitet aktivnosti ove vrste naša ustanova nije imala ni u vremenu prije pandemije. To pokazuje da se u prethodnom periodu radilo dobro i da se još uvijek mnogo toga dobrog radi na planu internacionalizacije i jačanja međunarodne prepoznatljivosti Pravnog fakulteta, a time i Univerziteta Crne Gore.

Drugim riječima, tokom pandemije pravimo osnove za nove iskorake na planu jačanja međunarodne prepoznatljivosti u periodu nakon toga. Nastavljena je dobra praksa dijela nastavnika u objavljivanju radova u međunarodnim časopisima indeksiranim u renomiranim bazama.

UCG: O kojim projektima je riječ?

PROF. DR SPAIĆ:Pored velikog međunarodnog projekta ENEMLOS, koji je počeo 2019. godine i koji se uspješno sprovodi bez obzira na aktuelnu vanrednu situaciju, Pravnom fakultetu UCG su u 2020. godini odobrena još tri naučna projekta. Najprije, u okviru ERASMUS+ Jean Monnet projektne linije, Pravnom fakultetu je odobren Jean Monnet Module in Law of the EU Internal Market, čija je realizacija počela i trajaće do 2023. godine. Pored toga, Ministarstvo nauke Crne Gore i Javna agencija za istraživačku djelatnost Republike Slovenije odobrili su projekat “Mogućnosti i opravdanost uvođenja sistema neskrivljene odštetne odgovornosti u zdravstveni sistem Slovenije i Crne Gore – komparativna pravna analiza“ ili »No-fault« sistem odgovornosti u sistemu zdravstva, koji će sprovoditi profesori I istraživači sa Pravnog fakulteta UCG i Pravnog fakulteta u Mariboru, kao i pojekat Pravnog fakulteta UCG “Pravna odgovornost u vezi sa životnom sredinom – preventivne i kurativne mjere u svjetlu ekološkog i energetskog zakonodavstva”. Realizacija oba projekta počeće u najskorije vrijeme. Sve to govori da je u uslovima koji su bili značajno teži od uobičajenih, projektna aktivnost Pravnog fakulteta UCG bila življa nego ikad, što nas čini naročito ponosnim.

UCG: Koliko je pandemija virusa COVID-19 uticala na međunarodnu saradnju kada je riječ o programima razmjene?

PROF. DR SPAIĆ:Pandemija virusa COVID-19 vjerovatno najviše pogađa upravo aktivnosti na planu međunarodne saradnje i uopšte afirmacije Pravnog fakulteta na tom planu. Rizici povezani sa putovanjima su veliki i uglavnom svi programi međunarodne razmjene i saradnje su trenutno zamrznuti ili se odvijaju na “virtuelnoj ravni”. Ipak, srž i smisao međunarodne saradnje jeste u neposrednoj komunikaciji, i to ne samo između ljudi, već i kultura u najširem smislu. Za tako nešto je potrebno i fizičko prisustvo naših studenata i akademskog kadra na ustanovama i u gradovima u regionu i Evropi sa kojima imamo saradnju i obratno. Moglo bi se reći da je u mjeri u kojoj je to sada otežano aktuelna pandemija otežala i međunarodne aktivnosti Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

UCG: Šta je predstavljalo najveći izazov za Pravni fakultet u 2020. godini?

PROF. DR SPAIĆ:Najveći izazov u 2020. godini svakako predstavlja organizovanje nastavnih aktivnosti u uslovima pandemije. S obzirom na veliki broj studenata koji tradicionalno upisuju Pravni fakultet proces organizacije nastave predstavlja hibrid tradicionalnih i onlajn instrumenata praćenja nastave i polaganja kolokvijuma. Imajući u vidu specifičnosti određenih predmeta, provjere znanja su organizovane na Fakultetu, poštujući i strogo se pridržavajući svih preporuka IJZ. Na predmetima čija je priroda to dozvoljavala, provjera znanja je organizovana onlajn u cilju spriječavanja širenja infekcije. Na master studijama, na kojima je upisano po 20 studenata, provjera znanja organizovana je u prostorijama fakulteta uz pridržavanje svih potrebnih mjera. Sve ovo je iziskivalo dodatnu obuku nastavnog osoblja, adaptivne vještine na onlajn režim studija, u čemu su poseban značaj imale stručne službe fakulteta.

UCG: Koliko mislite da se ostvarila nastava i odgovorila na potrebe studenata, s obzirom na okolnosti?

PROF. DR SPAIĆ:Iako se proces organizovanja nastave u trenutnim okolnostima ne može porediti sa kovencionalnim modalitetima funkcionisanja, zadovoljni smo učinjenim od marta do danas. I nastavno osoblje i studenti, uz adekvatnu pomoć stručnih službi fakulteta odgovorili su potrebama koje je nametnuo novi režim izvođenja nastave, tako da možemo konstatovati brzu i efikasnu adaptibilnost svih aktera na nove i iznenadne aktivnosti u sistemu pružanja usluge obrazovanja na Pravnom fakultetu. Deficit studentske agilnosti u pravcu sticanja znanja i vještina, a neskrivena motivisanost u pravcu što lakšeg ostvarivanja ocjena je očiglednije od uobičajenog karakterisala period iza nas.

UCG: Koji događaju su još obilježili 2020. godinu i kakva su Vaša očekivanja u pogledu budućeg rada, u narednoj, 2021. godini?

PROF. DR SPAIĆ:Iako je značajan dio aktivnosti konvertovan u onlajn režim, najčešće se pribjegavalo mješovitom modelu kombinovanja onlajn i tradicionalnih tehnika. Tako smo samo u decembru obilježili dva važna datuma ljudskih prava: 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava i 70 godina najvažnijeg evropskog pravnog instrumenta Evropske konvencije.

Nažalost, 2020. godina je donijela i starosnu penziju trima nastavnicima, al’ u isto vrijeme nas je osnažila podmlađenim kadrom. Naime, u odnosu na aktuelni sastav dobili smo četiri nova saradnka u nastavi.

Nadamo se da će globalne pandemijske okolnosti u 2021. godini dozvoliti da se studenti i nastavnici vrate klasičnim i optimalnim modelima organizacije nastave i ispita. U pogledu međunarodne saradnje i naučnoistraživačkog rada nadamo se većem uspjehu, većoj propulziji naših studenata na strane fakultete, a stranih na naš Pravni fakultet i, u tom smislu povećana mobilnost i studentskog i nastavnog kadra. Nadamo se da će 2021. godina biti godina realizacije već dugo pripremanog projekta dnevnog boravka i biblioteke koje ćemo ponuditi našim studentima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve