Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Smanjenje siromaštva počinje kvalitetnim razvojem u ranom djetinjstvu

Svega 15 odsto romske i egipćanske djece starosti 3–5 godina pohađa predškolske ustanove u Crnoj Gori

Svaka treća Romkinja i Egipćanka starosti 20–24 godine u Crnoj Gori rodila je najmanje jedno dijete prije 18. godine života. Ishrana nešto manje od trećine romske djece uzrasta do 2 godine zadovoljava kriterijum minimalne raznovrsnosti. Svega 15 odsto romske i egipćanske djece starosti 3–5 godina pohađa predškolske ustanove u Crnoj Gori. Ovo su neki od nalaza posljednjeg UNICEF-ovog istraživanja ključnih pokazatelja o stanju prava djece u Crnoj Gori (MICS) iz 2018. godine.

Kako navode, globalna pandemija, do koje je u međuvremenu došlo, samo je mogla dodatno pogoršati ovu situaciju.

Iz tog razloga, UNICEF i Austrijska razvojna agencija podržavaju Institut za javno zdravlje i Crveni krst u organizovanju redovnih radionica o zdravim stilovima života za romske i egipćanske porodice širom zemlje.

„Dosta dugo pohađam ove radionice i naučila sam dosta toga što mi je pomoglo u odgoju djece, kad su bili bebe i kasnije, kad je trebalo da idu u vrtić i dalje u školu. Svakome bih preporučila ove radionice. Ako ne mogu majke, onda da dolaze njihove ćerke, jer ovdje mogu naučiti ono što ne mogu naučiti kod kuće“, objašnjava majka Romkinja Violeta Stanković sa Konika.

Iz Crvenog krsta kao rezultat radionica navode, prije svega, poboljšanje položaja žena, a zatim i ostatka romske i egipćanske populacije.

„Ono čemu posebnu pažnju poklanjamo je zdravlje, jer su žene i njihove porodice shvatile da, učeći o tome, dobijaju mnogo kad je u pitanju rast i razvoj njihovih porodica“, poručila je Jelena Dubak, generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore.

Kako ističu iz UNICEF-a stotine Roma i Egipćana, kako roditelja tako i mladih, u Podgorici, Tivtu, Kotoru, Nikšiću i Beranama kroz ovakve radionice uče o reproduktivnom zdravlju, trudnoći i porođaju, adekvatnoj ishrani djece, zaštiti djece od različitih bolesti uključujući i kroz različite vakcine, važnosti redovnih zdravstvenih pregleda djece od rođenja kako bi se osigurao njihov adekvatan razvoj, ali i o načinima na koje mogu da ostvare pristup zdravstvenoj zaštiti u lokalnoj zajednici.

„U svim razvijenim zdrastvenim sistemima, zdravstveno vaspitanje prioritetna je mjera, koja je zadatak pružalaca zdravstvenih usluga na svim nivoima zdravstvene zaštite“, poručila je Agima Ljaljević iz Instituta za javno zdravlje.

Ambasadorka Austrije Ana Janković i šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander danas su posjetili jednu od zdravstvenih radionica na Koniku.

Janković je istakla da se rješavanje socijalnih rizika u okruženjima u kojima žive najugroženija djeca, poboljšanje njihovog pristupa zdravstvenim i socijalnim uslugama, pomoć djeci sa smetnjama u razvoju i pristup ranom obrazovanju glavni su ciljevi ovog projekta.

Santander je naveo da je za razvoj Crne Gore od ključnog značaja pronalaženje održivih načina da se svakoj porodici pruži kvalitetna podrška kako bi roditelji mogli da djeci daju adekvatnu njegu, počevši od začeća.

“To je temelj borbe protiv siromaštva djece u Crnoj Gori i jedan od preduslova za izgradnju inkluzivnog društva koje svakom djetetu pruža jednake mogućnosti. Biti roditelj je jedan od najtežih poslova na svijetu. Takođe je i jedan od najvažnijih. Kroz radionice poput ove kojoj smo danas prisustvovali na Koniku, ali i kroz škole za roditelje i slične servise, budući i sadašnji roditelji upoznaju se sa najboljim roditeljskim praksama i zdravim stilovima života kako bi dali najbolju moguću podršku razvoju svoje djece“, rekao je Santander.

Kako dodaju iz UNICEF-a, organizovanje zdravstvenih radionica za romske i egipćanske porodice nastaviće se tokom cijele godine, zajedno s nizom drugih aktivnosti usmjerenih na povećanje stope upisa djece u predškolsko obrazovanje i jačanje rada patronažne službe u romskim i egipćanskim zajednicama.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Smanjenje siromaštva počinje kvalitetnim razvojem u ranom djetinjstvu – CG Vijesti
23.07.2021-23:29 23:29

[…] Aktuelno […]