Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Šleperi beogradskih tablica prevezli teško naoružanje do Luke Bar?

Podsjećamo da je Srbija prošle godine bila u žiži skandala oko izvoza oružja koji je doveo do narušavanja diplomatskih odnosa sa Azerbejdžanom. Diplomatski odnosi Srbije i Azerbejdžana poljuljani su 19. jula prošle godine kada je internet portal Haqqin. az, označen kao blizak vlastima Azerbejdžana, objavio tvrdnje da su minobacači srpske izrade, kao i municija za njih, isporučeni Jermeniji preko Gruzije, a potom upotrijebljeni u smrtonosnim sukobima na jermensko-azerbejdžanskoj granici, 12. jula te godine.

Na društvenim mrežama kruže snimci šlepera sa lakim protivoklopnim topovima i odgovarajućim granatama ulicama Bijelog Polja. Topovi, prekriveni ceradama, bili su na šleperima beogradskih registarskih oznaka i prema saznanju Vikend novina, kretali su se u pravcu Luke Bar.

Tu je oružje, prema nezvaničnim saznanjima, trebalo da bude utovareno na neki od brodova i transportovano do krajnje destinacije, koja može biti, kako to nerijetko biva, promijenjena u posljednjem trenutku, dok je brod na putu.

Prema izvorima VN, za prevoz ovakvog naoružanja potrebno je da firma koja izvozi i prevozi oružje dobije više dozvola, kako bi mogla legalno da prođe kroz našu zemlju i to: dozvolu MUP-a, Sektora za vanredne situacije, Ministarstva odbrane, Ministarstva ekonomskog razvoja, Uprave carina i dozvolu Pomorskog saobraćaja, odnosno Lučke kapetanije Bar za vožnju opasnog tereta. Da li su sve dozvole obezbijeđene nije poznato, ali su DN od Ministarstva odbrane tražile odgovore na pitanja da li im je neko iz Srbije tražio odobrenje za tranzit teškog naoružanja preko Crne Gore i ko je u pitanju. Takođe, zanimalo nas je i da li Ministarstvo odbrane zna za ovo oružje i kome je namijenjeno. Naravno, umjesto konkretnog odgovora na ova pitanja, Ministarstvo odbrane nam je saopštilo da u svim slučajevima oni postupaju po zahtjevu nadležnih organa, koji u konačnom odlučuju o izdavanju dozvola, odnosno da oni nijesu nadležni za dozvolu.

Jedna od objava na društvenim mrežama

U skladu sa Zakonom o spoljnoj trgovini naoružanjem i vojnom opremom, dozvole za izvoz, uvoz, pružanje brokerskih usluga i tehničke pomoći izdaje organ državne uprave nadležan za poslove spoljne trgovine, dok o tranzitu odlučuje organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove. U odnosu na navedeno, Ministarstvo odbrane postupa po zahtjevu nadležnih organa, koji u konačnom odlučuju o izdavanju dozvola. Dalja kontrola tranzita, uvoza, izvoza po izdatom odobrenju, takođe nije u nadležnosti ovog ministarstva”, navodi se u odgovoru Ministarstva odbrane, što nas navodi na zaključak da oni nemaju pojma čije se oružje šeta po našoj zemlji i niti kome je to oružje namijenjeno.

Prema pouzdanim izvorima VN, zbog ovakvih poslova sa funkcije rukovodioca Obavještajno-bezbjednosnog sektora ekspresno je smijenjen Aleksandar Šaranović, koji se navodno protivio da stavi potpis na odobrenje da se preko teritorije Crne Gore prevozi teško naoružanje čija krajnja destinacija je sumnjiva, odnosno postoje naznake da je namijenjena državama ili organizacijama sa kojima je zabranjena trgovina oružjem. Uklanjanjem Šaranovića ovaj problem kontrole je riješen tako da je oružje juče slobodno prošlo kroz Crnu Goru i nastavilo put ka naručiocu.

Podsjećamo da je Srbija prošle godine bila u žiži skandala oko izvoza oružja koji je doveo do narušavanja diplomatskih odnosa sa Azerbejdžanom. Diplomatski odnosi Srbije i Azerbejdžana poljuljani su 19. jula prošle godine kada je internet portal Haqqin. az, označen kao blizak vlastima Azerbejdžana, objavio tvrdnje da su minobacači srpske izrade, kao i municija za njih, isporučeni Jermeniji preko Gruzije, a potom upotrijebljeni u smrtonosnim sukobima na jermensko-azerbejdžanskoj granici, 12. jula te godine. Podsjećamo da je početkom ove dekade, kada su uspostavljeni partnerski odnosi Beograda i Bakua, glavnog grada Azerbejdžana donijeta odluka da se minobacači i minobacačke mine više ne izvoze u Jermeniju.

Tadašnji ministar trgovine Rasim Ljajić, čije ministarstvo u Srbiji izdaje krajnju dozvolu za izvoz oružja, izjavio je da su te godine odobrena dva ugovora za izvoz naoružanja u Jermeniju i da je u pitanju bila municija za puške i pištolje, a da je moguće da su minobacači izvezeni još 2015. godine. Za razliku od njega, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je bio kategoričan da u Jermeniji nema njihovog oružja.

Nema tamo srpskog oružja, mi smo samo i jednima i drugim prodavali municiju, jer je to bilo dozvoljeno i jer smo imali “end juzer (krajnji korisnik) sertifikat. Ali topovi, tenkovi, bespilotne letilice i avionic, ništa to nije naše”, rekao je Vučić novinarima.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rat do rata
10.04.2021-11:25 11:25

Ide biznis glatko
niz duge cijevi
Ciji su veliki ciljevi

Sto ce sjutra
Svitace nam nova jutra
Samo nek se knegla guta

I iz Bara po popristu
Oruzje je na ratistu
I euri na zgaristu

Ino dinari
10.04.2021-11:41 11:41

Ugrozeni interesi naši
Ulje skace brasno secer
U kosi nam slatke vaši
Ko su njini a ko naši
Nije bitno sada vala
Stara vlada je propala
Dala mir i blagostanje
Krici jaki i stenjanje
Sad je bitno prodat gvoždje
I plantaze, i svo groždje
Prodati i luku u Baru
Za drzavu novu staru
Da se valja roba
Sto ce nama sva sloboda