Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Sindikat prosvjete: Vaspitno-obrazovne ustanove u nezavidnom položaju, Zakon vratiti u pređašnje stanje

Sindikat prosvjete je izrazio duboku zabrinutost činjenicom da se krupne izmjene opšteg zakona koji reguliše odnose na tržištu rada, kakav je Zakon o radu, dešavaju bez prethodne konsultacije sa socijalnim partnerima

Usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, kojim je snižena starosna granica sa 67 na 66 godina, kao osnov za prestanak radnog odnosa po sili zakona, dovelo je zaposlene i vaspitno-obrazovne ustanove u nezavidan položaj, kazali su u Sindikatu prosvjete Crne Gore.

Sindikat prosvjete je izrazio duboku zabrinutost činjenicom da se krupne izmjene opšteg zakona koji reguliše odnose na tržištu rada, kakav je Zakon o radu, dešavaju bez prethodne konsultacije sa socijalnim partnerima.

U Sindikatu smatraju da će ovakve iznenadne izmjene Zakona o radu onemogućiti poštovanje zakonske procedure koje se moraju realizovati prije zakjučenja radnog odnosa.

“Isto tako, zaposleni u prosvjeti nijesu u mogućnosti da iskoriste svoje osnovna ustavom zagarantovana prava ( godišnji odmor, otplata kredita…), već će doći do dodatnog neplaniranog opterećenja budžeta zbog isplate naknada za neiskorišćeni godišnji odmor kao i otpremnina na koje zaposleni imaju pravo zbog odlaska u penziju”, navedeno je u saopštenju.

Dodatni problem u prosvjeti je, napominju u Sindikatu, i činjenica da sredinom ovog mjeseca radni angažman završavaju i zaposleni koji rade na određeno vrijeme (do 30.06.) što će prouzrokovati pravi kolaps obrazovnog sistema .

“Postavlja se pitanje da li će vaspitno-obrazovne ustanove, odnosno nastavnička vijeća biti u mogućnosti da donesu najbitnije odluke za kraj nastavne godine zbog mogućeg nedostatka kvoruma”, ističu u saopštenju.

Iz tih razloga, kako dodaju, Sindikat Crne Gore je uputio apel predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću, svim poslaničkim klubovima, Vladi, Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta da prihvate zahtjev ne samo zaposlenih u prosvjeti, nego i šire.

“Vjerujemo da će naša argumentacija biti dovoljno snažna da nadležne institucije vrate zakon u pređašnje stanje koji je bio rezultat kompromisa postignutog tokom višegodišnjeg socijalnog dijaloga koji smo vodili prilikom izrade novog Zakona o radu”, zaključeno je u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve