Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Senator Ron Džonson: Crna Gora je naš prijatelj i saveznik

Američki republikanski senator i predsjedavajući Odbora za unutrašnju bezbjednost Ron Džonson, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa RSE, kazao je da posmatra Crnu Goru kao prijatelja i saveznika.

Džonson međutim nije htio da komentariše izjavu predsjednika SAD Donalda Trampa koji je rako da su Crnogorci agresivni ljudi, koji mogu izazvati Treći svjetski rat.

“Prije svega, ja sam predsjedavao Podkomitetom u vrijeme prijema Crne Gore u NATO. Takođe sam predsjedavao kada je Senat tu odluku ratifikovao sa 98 prema 2. Očigledno je da podržavam članstvo Crne Gore u NATO-u. Posmatram Crnu Goru kao našeg prijatelja i saveznika”, kazao je Džonson.

RSE: Gde je Balkan na listi prioriteta administracije Donalda Trampa?

Džonson: Mogu govoriti o mojim prioritetima. Ne mislim da sam neku zemlju u Evropi posjetio vise od tri puta. A ovdje sam sada po treći put. Jasno je da je ova regija visoko na listi mojih prioriteta, takođe i pomoćnika državnog sekretara Vesa Mičela (Wess Mitchell) imajući u vidu i njegove posjete.

RSE: Razgovarajmo o uticaju Moskve u ovom regionu. Gdje prepoznajete, da tako kažem, negativan dio ruskog uticaja u ovom regionu – u Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori, na Kosovu, u BiH?

Džonson: Prije svega, to je za žaljenje, jer bih zaista želio da Rusija prihvati pruženu ruku zapada i da u potpunosti integriše svoju ekonomiju sa zapadom, da prekine sa agresijom – kao što je invazija na Gruziju, nelegalna okupacija Krima, invazija na Ukrajinu, zamrznuti konflikt u Transnistriji (regija u Moldaviji, prim.aut.), miješanje na Baltiku, širom regiona, pa i u našoj zemlji. Nažalost, oni imaju on-line uticaj. Želio bih da Rusija bude prijateljski rival, ali je nažalost prije suparnik.

Oni u Istočnoj Evropi, zaista ne nude ništa u kontekstu ekonomskog prosperiteta. Destabilizuju situaciju. To je, ponavljam, za žaljenje. Nadam se da će Vladimir Putin promijeniti mišljenje i shvatiti da je za Rusiju najbolji put saradnja. Dakle, ne destabilizacija, već saradnja sa državama kao što su i Srbija i SAD i evropske sile, kako bi pomogli da se uspostave mir i stabilnost u Evropi i u svijetu.

RSE: Da li ste zabrinuti zbog veza koje Rusija pravi sa nacionalističkim, desničarskim organizacijama u Srbiji, sa organizacijama koje demonizuju NATO, multikulturalnost… Da li to predstavlja opasnost po regionalnu stabilnost?

Džonson: To jeste opasno po regionalnu stabilnost. Ponavljam – u ovom trenutku Rusija ne nudi ništa pozitivno. Oni imaju on-line uticaj, a jedino što mogu da ponude je destibilizacija. Ako pogledate EU i SAD – zapad, te ekonomije predstavljaju trideset triliona, dok je Rusija vjerovatno ispod dva triliona. Dakle, ekonomska budućnost Srbije, Balkana i Evrope, vjerovatno se nalazi u zapadnim demokratijama i slobodna tržišta kapitala pružaju čitav niz mogućnosti.

RSE: Da li se slažete sa ekspertima koji vjeruju da Rusija Balkan doživljava kao teren za ispitivanje granica mogućnosti?

Džonson: To bi moglo biti ono što rade. Lično vjerujem da je njihova namjera destabilizacija. Oni ne nude ništa više od toga.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve