Savez slijepih Crne Gore sistematski nadgleda pristupačnost biračkih mjesta na dan lokalnih izbora u Podgorici i Kotoru. Kako navode iz Saveza slijepih u Podgorici sedam mobilnih posmatrača/ica danas obillazi biračka mjesta kako bi nadgledali sprovođenje izbornog procesa u pogledu pristupačnosti biračkih mjesta i izbornog materijala osobama s invaliditetom.
Pojašnjavaju da se vrši se monitoring u pet kategorija i to: okolina biračkog mjesta (parking), prilaz biračkom mjestu, ulazni prostor u biračko mjesto, rad biračkog odbora, i uređenost prostorije biračkog mjesta u odnosu na fizičku pristupačnost i izborni materijal.
“Do 17:00 sati posmatrači/ce Saveza slijepih posjetili/e su 87 biračkih mjesta. Svim posmatračima/cama bilo je omogućeno nesmetano posmatranje. Vezano za okolinu biračkog mjesta, 12.64% od posmatranih biračkih mjesta je u potpunosti pristupačno, odnosno parking se nalazi u neposrednoj blizini, označen je znakom pristupačnosti,
adekvatnih je dimenzija i nema nepropisno parkiranih automobila koji blokiraju pristup osobama s invaliditetom”, navodi se u saopštenju.
Prilaz biračkim mjestima, kako dodaju, u potpunosti je pristupačan na 42.53% od posmatranih biračkih mjesta što znači da je ivičnjak, ukoliko postoji, niži od propisanih 2 cm, te da ne postoje nikakve druge prepreke za pristup u vidu postavljenih betonskih stubića, žardinjera i sl.
“Ulazni prostor u biračka mjesta u potpunosti je pristupačan na 33.33% od posmatranih biračkih mjesta što pokazuje da su lokacije ovih biračkih mjesta pažljivo odabrane jer je ulaz ravan ili ima adekvatnu rampu. Isti je u potpunosti pristupačan za osobe s tjelesnim invaliditetom na 26.44% od posmatranih biračkih mjesta. Ovo označava da su ulazna vrata dovoljno široka da kroz njih mogu proći korisnici/e invalidskih kolica, da su otvorena oba krila ukoliko postoje dvokrilna vrata, da prag ulaznih vrata, ukoliko postoji, nije viši od 2 cm, te da su hodnici minimalne širine 120 cm”, ističe se usaopštenju .
Navode da je na 74.44% biračkih mjesta su bile postavljene etison trake, dok su pravilno postavljene na svega 20%. Na 96.67% je bio dostupan šablon za glasanje izrađen u tamnoj boji od čvršćeg, postojanog materijala sa prorezima gdje su brojevi izbornih lista.
“Vezano za glasanje osoba nižeg rasta i korisnika/ca invalidskih kolica, 59.77% od posmatranih biračka mjesta bilo je u potpunosti pristupačno, što znači da je niža polica za glasanje bila pravilno postavljena, te da visina glasačke kutije nije prelazila propisanih 85 cm”, kažu iz Saveza slijepih .
Ističu da je slično stanje bilo i u Kotoru.
“Vezano za okolinu biračkog mjesta, 11.11% od posmatranih biračkih mjesta je u potpunosti pristupačno, odnosno parking se nalazi u neposrednoj blizini, označen je znakom pristupačnosti, adekvatnih je dimenzija i nema nepropisno parkiranih automobila koji blokiraju pristup osobama s invaliditetom. Prilaz biračkim mjestima u potpunosti je pristupačan na 59.26% od posmatranih biračkih mjesta što znači da je ivičnjak, ukoliko postoji, niži od propisanih 2 cm, te da ne postoje nikakve druge prepreke za pristup u vidu postavljenih betonskih stubića, žardinjera i sl”, saopštili su.
Dodaju da je ulazni prostor u biračka mjesta u potpunosti je pristupačan na 48.15% od posmatranih biračkih mjesta što pokazuje da su lokacije ovih biračkih mjesta pažljivo odabrane jer je ulaz ravan ili ima adekvatnu rampu.
“Isti je u potpunosti pristupačan za osobe s tjelesnim invaliditetom na 25.93% od posmatranih biračkih mjesta. Ovo označava da su ulazna vrata dovoljno široka da kroz njih mogu proći korisnici/e invalidskih kolica, da su otvorena oba krila ukoliko postoje dvokrilna vrata, da prag ulaznih vrata, ukoliko postoji, nije viši od 2 cm, te da su hodnici minimalne širine 120 cm”, kažu iz Saveza slijepih.
Istiću da nijedno biračko mjesto nije imalo postavljene etison trake, te nije u potpunosti pristupačno osobama oštećenog vida. Na 88.89% je bio dostupan šablon za glasanje izrađen u tamnoj boji od čvršćeg, postojanog materijala sa prorezima gdje su brojevi izbornih lista.Vezano za glasanje osoba nižeg rasta i korisnika/ca invalidskih kolica, nijedno od posmatranih biračka mjesta nije bilo je u potpunosti pristupačno, što znači da niža polica za glasanje nije bila pravilno postavljena, te da je visina glasačke kutije prelazila propisanih 85 cm”, zaključuje se u saopštenju.
Ovo posmatranje sprovodi se uz finansijsku podršku Misije OEBS u Crnoj Gori.