Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Ruski Komersant: Crna Gora će imati svoju autokefalnu crkvu

Stvaranje jedninstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori doprinijeće prevazilaženju nesuglasica i raskola u toj republici i da se taj zadatak može uporediti sa obnavljanjem  crnogorske nezavisnosti 2006. godine, piše vodeći ruski dnevnik Komersant u članku pod naslovom "Crna Gora se ponovo odvaja od Srbije"

Stvaranje jedninstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori doprinijeće prevazilaženju nesuglasica i raskola u toj republici i da se taj zadatak može uporediti sa obnavljanjem  crnogorske nezavisnosti 2006. godine, piše vodeći ruski dnevnik Komersant u članku pod naslovom “Crna Gora se ponovo odvaja od Srbije”. Njena pravoslavna crkva postaće autokefalna”. Naš portal prenosi ključne djelove tog članka.

Milo Đukanović foto Getty Images

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je saopštio da će država imati svoju autokefalnu crkvu. Po njegovim riječima, to je potrebno kakо bi se prevazišao raskol između Crnogoraca i Srba koji žive u zemlji. Proces će se odvijati po ukrajinskom modelu: putem ujedinjavanja postojećih pravoslavnih crkava u Crnoj Gori,  crnogorske i srpske – i njenog odvajanja od Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Svoju programsku izjavu Đukanović je dao krajem prošle nedjelje u intervjuu programu “Živa istina” crnogorske televizije.

“Autokefalna pravoslavna crkva u Crnoj Gori ima istoriju i tradiciju, zato je neupitno pravo savremene Crne Gore da započne operaciju njenog obnavljanja,— rekao je predsjednik. — Potrebna je jasna strategija, argumenti su na našoj strani. Nemam dilemu kakav će biti ishod: Crna Gora će bez sumnje imati svoju autokefalnu pravoslavnu crkvu”. Taj zadatak se može uporediti sa obnavljanjem crnogorske nezavisnosti 2006. godine.

Trenutno je u Crnoj Gori većinska SPC, koja ima zvanični status i koju su priznale ostale svjetske crkve. Crmogorska pravoslavna crlva nema takav status, ali je mnogi Crnogorci prihvataju kao svoju, nazivajući SPC “crkvom druge države” (Srbije).

Smatra se da je raskol između Srba koji žive u Crnoj Gori (oko 30 odsto stanovništva) i Crnogoraca (45 odsto) ne samo najoštriji problem države, već i korijen mnogih drugih problema koje ima.

Milo Đukanović je ubijeđen da taj raskol može da se prevaziđe stvaranjem jedninstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

“Naša glavna inspiracija je pokušaj pomirenja” – objasnio je predsjednik, dodajući da nije riječ o stvaranju jedinstvene Crnogorske pravoslavne crkve kao suprotnosti SPC i da su vrata otvorena za sve.

Crnogorski lider ne sumnja da će Pravoslavna crkva Crne Gore dobiti autokefalnost, jer ju je imala vjekovima. Kako su objasnili Komersantu crnogorski eksperti u oblasti pravoslavlja, osnove Crnogorske mitropolije udarene još 1485. godine, njenu autokefalnost su priznavali i Vaseljenska patrijaršija, i Ruska pravoslavna crkva, što je potvrđeno dokumentima, a mitropolija je poništena poslije uključenja Crne Gore u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine.

“Ukrajinci su dobili tomos, mada njihova crkva nikada nije bila autokefalna, zato nema nijednog zakona – ni Božijeg, ni ljudskog na osnovu kojeg ne može biti stvorena autokefalna crkva u Cnoj Gori” – smatra jedan od vodećih balkanskih eksperata u oblasti pravoslavlja Vladimir Jovanović.

Ipak, SPC je 27. juna objavila na svom sajtu pismo patrijarha Vartolomeja predsjedniku Crne Gore. U njemu se tvrdi da Crnogorska pravoslavna crkva nikada nije bila autokefalna i da Vaseljenska patrijaršija priznaje u Crnoj Gori samo mirtropolita SPC Amfilohija.

U kabinetu predsjednika Crne Gore su tada saopštili da pismo nijesu dobili. Ali, u intervjuu crnogorskoj televiziji, prošlog petka, Đukanović je objasnio da je pismo Vartolomeja stiglo u crnogorsku ambasadu u Ankari tek 3. jula, i da je sudeći po pečatu turske pošte bilo poslato 1. jula.

“Tako neobičan način slanja veoma govori i o sadržaju pisma — komentarisao je crnogorski predsjednik.

-Mnogo toga ukazuje na to da je pismo osmišljeno u Crnoj Gori”.  On je obećao da će pažljivo proučiti pismo i početi dijalog sa Vaseljenskom patrijaršijom.

Izjava crnogorskog lidera se podudarila sa završnom etapom debate o zakonu o slobodi vjeroisposvesti, koji treba da zamijeni zakon od još prije pola vijeka, i što je najvažnije, da riješi pitanje crkvene svojine. Taj zakon, koji može da bude usvojen već do kraja jula, predviđa povratak u državnu svojinu crkvenih objekata, koji su do 1918. godine pripadali državi. Izuzetak će biti samo za one za koje postoje dokumenti koji potvrđuju prava drugog vlasnika. Dokument se pripremao dugo, nedavno je prošao ekspertizu i dobio pozitivnu ocjenu Venecijanske komisije Savjeta Evrope.

Ali je SPC novi zakon dočekala na nož, tvrdeći da država namjerava da nezakonito oduzme vlasništvo crkve.

Ulozi u ovom sporu su dosta veliki. U vrijeme krvavih balkanskih ratova 1990 – ih SPC je uspjela da prepiše na sebe ne malo imanja i objekata, čija se cijena procjenjuje na milijardu eura.  Danas, njeni sveštenici obećavaju da štite vlasništvo “ne štedeći svoj život”.  Vlasti odgovaraju da će zakon u svakom slučaju biti usvojen i realizovan.

U okruženju crnogorskog predsjednika Komersantu su rekli da “kretanje prema formiranju jedinstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori treba da doprinese prevazilaženju svih nesuglasica i raskola”, ali da su uporedo sa tim priznali: “Taj proces nije brz”.

I sam Đukanović je u intervjuu izjavio: “I državu nijesmo obnovili za godinu dana, za obnavljanje autokefalnosti crkve takođe će biti potrebno vrijeme”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve