Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Rudović krenuo stopama Džavida Šabovića

Advokat i nekadašnji poslanik u Skupštini Crne Gore Dragan Šoć smatra da inicijativa bivšeg funkcionera GP URA Neđeljka Rudovića o formiranju procrnogorskog bloka opozicije ide u korist da se podjele u Crnoj Gori dovedu do kraja.

“Rudovićeva inicijativa najviše podsjeća na nekadašnju ideju Džavida Šabovića i SDP o formiranju bloka za zaštitu države. To je ista priča, ali onaj ko pravi tu vrstu ideja dužan je da kaže prvo šta on podrazumijeva pod državom, da li samo teritoriju, ljude ili su to određene vrijednosti koje se štite ili se i dalje identifikuje vlast – jednako država, što je, prema mom mišljenju, dio naše tradicije. Od koga se štiti država? Neka definišu neprijatelje. Država nije vlast ni teritorija, ona prije svega podrazumijeva građane, i treba da označava osjećaj pripadnosti određenim vrijednostima na određenoj teritoriji u određenoj zajednici”, kazao je Šoć.

Prema njegovim riječima, Rudović priča o nekom procrnogorskom bloku.

“Pretpostavljam da je to neka politika koju on definiše kao crnogorsku, ja bih je definisao kao anticrnogorsku po mnogim elementima. Ne znam šta je suština te politike, osim da se brani Crna Gora, ali odmah bih postavio pitanje od koga i kakva Crna Gora da se brani”, kazao je Šoć Vikend novinama.

Bivši poslanik kaže da pozivi na okup, kako Crnogoraca, tako i Srba, ili bilo koga drugog, imaju isti kalup.

“Nikakve razlike između njih ne vidim, samo je predznak različit, a mentalni sklop je isti. To je nasljeđe totalitarne komunističke svijesti. Sada Rudović šalje borbeni poklič “Crnogorci na okup”. Ja sam Crnogorac, i ne dozvoljavam da mi iko to osporava, ali pod takve barjake neću da idem… Isto je i kada neko zove: Srbi na okup. Zašto, šta se to brani, protiv koga idemo, kuda me vodite”, kazao je Šoć, naglašavajući da bi bio protiv takve ideje i da dolazi sa “njegove strane”.

“Jednako bih bio protiv toga i da dolazi sa ove, uslovno rečeno, moje strane. Mislim da će ta priča postati jedna od brojnih margina, da je ta vrsta poziva pase priča, i kad je bila aktivna nije imala taj efekat”, poručio je Šoć.

On nije iznenađen što podjela i dalje živi u Crnoj Gori. Umjesto da se premošćava, inicijative poput Rudovićeve idu, kako kaže, ka tome da se podjela konačno “betonira” i napravi politički blok koji će biti “uslužna ruka vlastima da se bore protiv unutrašnjih neprijatelja”.

“Srećno bilo u uništavanju Crne Gore svima koji krenu tim putem”, kazao je Šoć.

Tretirati Srbe kao dijasporu je medvjeđa usluga

Šoć smatra da pripadnost Srbima ili nekim drugim nacijama za mnoge predstavlja unosan biznis.

“Jer je pripadnost Srbima ili drugima postao unosan posao, umjesto da se politika doživljava kao obaveza, da se borimo za ideje, mnogi to vide kao biznis”, kaže Šoć komentarišući priču o ugroženosti Srba u Crnoj Gori.

Za njega su, po položaj Srba, mnogo opasnije izjave koje dolaze iz Beograda, po kojima zvanična Srbija tretira Srbe u Crnoj Gori kao svoju dijasporu.

“To istorijski nije tačno. Kao neko ko se izjašnjava i osjeća kao Srbin, ja to ne prihvatam. Ko god želi neka održava političku komunikaciju s kim god hoće, ali mislim da oni koji idu tamo i pozivaju Srbiju da štiti Srbe u Crnoj Gori, prave medvjeđu uslugu Srbima koji ovdje žive. Taj paternalistički odnos Srbije prema Srbima u Crnoj Gori smatram štetnim i pogubnim. Ako Srbija zaista želi da pomogne Srbima u Crnoj Gori, neka se razvijaju dobri međudržavni odnosi između dvije zemlje, i to će biti najveća pomoć. To važi za sve koji preko granice traže pomoć i svoje zaštitnike”, kazao je Šoć.

izvor: Vikend novine

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve