Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Rješenje za dio crnogorskih pomoraca: U Singapuru dozvoljena smjena brodskih posada

Generalni direktor Direktorata za pomorski saobraćaj Vladan Radonjić kazao je u Jutarnjem programu TVCG, i da trenutno od 200 do 300 pomoraca iz Amerike čeka povratak u Crnu Goru, te da je za 26 dana više od 220 pomoraca ukrcano i iskrcano sa brodova

Singapur je nakon duže pauze dozvolio da se na teritoriji te države može obaviti smjena brodske posade, potvrđeno je Radiju Crne Gore iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva. Ta odluka veoma je važna za brojne crnogorske pomorce koji su na nekom od brodova na Dalekom istoku, kao i one koji planiraju da se ukrcaju. Ministarstvo je danas o toj odluci singapurskih vlasti obavijestilo sve agencije za ukrcaj pomoraca u Crnoj Gori i regionu.

foto Ilustracija

Generalni direktor Direktorata za pomorski saobraćaj Vladan Radonjić kazao je u Jutarnjem programu TVCG, i da trenutno od 200 do 300 pomoraca iz Amerike čeka povratak u Crnu Goru, te da je za 26 dana više od 220 pomoraca ukrcano i iskrcano sa brodova.

“Smatram da smo napravili veliki uspjeh”, naveo je Radonjić.

Kada je riječ o pomorcima koji žele, a ne mogu da se vrate u Crnu Goru, njih je, kako navodi Radonjić, od 200 do 300 u Americi.

“Problem je sa restriktivnim mjerama u toj zemlji. Imate dio pomoraca koji ulazi u sastav minimalnog broja članova posade i oni su pristali da ostanu”, kaže Radonjić.

Navodi da je, u vremenu pandemije, vraćeno oko 135 pomoraca, a ukrcalo se njih oko 105.

Đurović “zarobljen” u Maleziji

Pomorac Orhan Đurović nešto više od pola godine je na brodu i trenutno je “zarobljen” u Maleziji i ne zna kako i kada će se vratiti u Crnu Goru.

On je za TVCG naveo da je Malezija zabranila iskrcaj pomoraca, pa iako mu je ugovor istekao, ne može kući.

“Od 1. maja vlasti u Malezili zabranjuju smjene svih pomoraca. 18. maja su rekli da će krenuti međunarodni saobraćaj, prije nekoliko dana su rekli da se to sve produžuje do 9. juna”, navodi Đurović, dodajući da ostaje na brodu u Maleziji do daljnjeg.

“Što će biti, kako će biti dalje, ne znamo. Htio bih samo da pitam, da li mogu nešto ambasade između dvije države da urade. Ja i moje kolege iz Hrvatske smo zarobljeni i do daljnjeg ništa se ne zna”, naveo je Đurović.

Generalni direktor Direktorata za pomorski saobraćaj Vladan Radonjić, kaže da se u sličnim situacijama u drugim državama već reagovalo, dopismom prema tim zemljama.

Pozvao je pomorce, koji ne mogu da se vrate, da se obrate Ministarstvu saobraćaja i pomorstva.

“Potreban nam je pisani zahtjev da bi mi to procesuirali”, naveo je Radonjić.

U kabinama zaključana 23 pomorca 

Iz Unije pomoraca kažu da je najteže sa ljudima na brodovima ispred Manile i Bahama, gdje su 23 naša pomorca ostala bez ugovora.

“Oni su vraćeni sa aerodrom u Manili, bez novog ugovora, bez plata, bez ičega. U kabinama su zaključani. Mi smo sa njima u stalnom kontaktu i to jedno prilično teška situacija”, naveo je Vladimir Vučetić iz Unije pomoraca Crne Gore.

Podsjeća i da je ukinuta obaveza za pomorce koji dolaze u Crnu Goru od 14 dana karantina i 14 samoizolacije.

“Prije nekoliko dana je stupila na snagu nova odredba sada je propisano samo 14 dana karantina, a nakon toga biće obavezan test”, naveo je Vučetić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve