Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Resor ministarke Bratić ne prepoznaje Marojevića kao popa

Odgovor je uslijedio nakon kritika javnosti tog prijedloga Bratić da pop bude dio Upravnog odbora, a čiji je predlog Vlada potom usvojila.

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, odnosno čelnica resora Vesna Bratić ne prepoznaje jereja dr Nikolu Marojevića, paroha u Eparhiji budimljansko-nikšićkoj kao popa, a protivljenje javnosti da crkveno lice reprezentuje državu u Upravnom odboru državnog univerziteta smatra diskriminacijom zbog nečije vjerske ili nacionalne pripadnosti, „u ovom slučaju srpskom nacionu“, i ugrožavanje građanskog koncepta crnogorskog društva…

To je Pobjedi odgovoreno iz resora ministarke Bratić na pitanje da li je diploma jereja Marojevića nostrifikovana i da li se njegovo postavljenje za člana Upravnog odbora UCG kosi sa Ustavom Crne Gore.

Odgovor je uslijedio nakon kritika javnosti tog prijedloga Bratić da pop bude dio Upravnog odbora, a čiji je predlog Vlada potom usvojila.

Ministarstvo smatra da ne samo “da je njihov prijedlog u skladu sa Ustavom, već upravo afirmiše njegove ključne odredbe, naročito imajući u vidu one koje se tiču zagarantovanih ljudskih prava koje svakom pojedincu garantuju afirmaciju u društvenoj zajednici i profesionalnu i ličnu“.

“Osvrnućemo se samo na jedan slučaj, kada je jedan državni funkcioner u bivšoj vlasti (dva puta ponavljao razred u školi) pored te funkcije obavljao čak 12 godina i funkciju člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore”, naveli su oni.

Dodaju “da svako diskriminisanje zbog vjerske ili nacionalne pripadnosti, u ovom slučaju pripadnosti srpskom nacionu i pravoslavnoj vjeri, pokazalo je da se stvaraju prepreke koje prije svega ugrožavaju građanski koncept crnogorskog društva o kome se govori na sva usta, i što je važnije – najoštrije urušavaju njeno ustavno određenje“.

Navode da je dr Nikola Marojević završio Mornaričku srednju vojnu školu (1990), diplomirao je na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Nikšiću (2000), magistrirao na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (2009), doktorirao na Bogoslovskom fakultetu ,,Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči, Univerzitet u Istočnom Sarajevu (2012). Doktorsku diplomu je nostrifikovao u Ministarstvu nauke Vlade Crne Gore, iste godine, odradio pripravnički staž, kao profesor filosofije.

“Stalni radni angažman započeo je 2016. godine kao izvršni direktor naučne ustanove Institut za srpsku kulturu iz Nikšića. Taj angažman još uvijek traje, a kao što se može zaključiti ne samo da nije trenutno prijavljen kao sveštenik nego nikada nije bio prijavljen kao vjerski službenik”, rekli su oni.

Pešić: Jasno je da je paroh 

Potpuno je jasno da je Nikola Marojević zaposlen pri crkvi kao paroh, crkva je odvojena od države, i kada već Vlada neće da povuče odluku kojom ga je imenovala za člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, očekujem da Srpska pravoslavna crkva, kao ozbiljna institucija, pokrene to pitanje, kaže profesor PMF-a i bivši predsjednik Naučnog odbora UCG dr Vladimir Pešić.

“To bi bio najbolji doprinos samoj autonomiji Univerziteta i konceptu odvojenosti crkve od države “, rekao je profesor, koji je nedavno drugi put svrstan među najbolje naučnike svijeta.

Pešić smatra da sve institucije treba da imaju isti cilj – da se stvori Univerzitet na kojem se razvija kritička misao, gdje se razvija nauka, na principima na kojima nauka i kritička misao postoje.

V.d. direktora Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Goran Danilović je preksinoć u emisiji ,,Naglas“ na RTCG izjavio da se ta ustanova neće izjašnjavati o slučaju sveštenika Marojevića, navodeći da bi bilo nepristojno da ima stav. Dodao je da je ,,to oblast ljudskih prava i sloboda“, i da Marojević u Upravnom odboru najstarije visokoškolske ustanove u Crnoj Gori ne predstavlja crkvu.

Pešić kaže da, bez obzira što Marojevića nije predložila crkva, ostaje nepobitna činjenica da je on paroh crkve i kao takav nastupa u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore.

“Htjeli mi to da priznamo, ili ne. Žao mi je što druge institucije koje treba da vode brigu upravo o raznim aspektima visokog obrazovanja, kao što je Agencija, nije prepoznala taj senzibilitet koji bi trebalo da ima. Osim žaljenja ne mogu ništa drugo da kažem. Duboko vjerujem da će crkva prepoznati taj senzibilitet koji su prepoznali studenti i određeni broj akademskog osoblja. Žao mi je što je to izostalo kod nadležnog ministarstva i Vlade “, istakao je Pešić.

Profesor dodaje da je saglasan sa stavom studenata i Studentskog parlamenta, koji se prekjuče oglasio, navodeći da odluka Vlade nije dobra poruka, da u ovakvom momentu samo može da vodi ka daljem produbljivanju i podjela i tenzija.

Kaže da kao profesor uvijek vodi računa da poštuje osjećanja vjernika, studenata, da ih bilo kakvim postupkom ne uvrijedi… Podsjeća da Univerzitet čini multietnički sklop ljudi, pripadnika različitih religija, drugačijeg poimanja vrijednosti…

“Drago mi je što je Studentski parlament to prepoznao i što pokazuje da ta organizacija koja predstavlja studente evoluira u jednom pozitivnom smislu. Kao nekome ko radi sa studentima, jako mi je drago da to vidim”, zaključuje Pešić.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
COL
19.01.2022-08:47 08:47

Svi znaju čak i nikšićki vrapci i kosići da je pop stvarno pop, svi osim ministarke sa njenom svitom, ah meni, ni tradicionalno neobaviješteni premijer izgleda do sad nije znava. Pošto nijeste do sad znali da je pop, evo sad znate…

RIR
19.01.2022-10:44 10:44

“ NIJE GOV.O NO SE PAS PO..AO “