Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Pustoš u raju!

Kako je potvrđeno iz Crnogorskog duštva ekologa, od Frutka do mosta u Danilovgradu učesnici regate su imali priliku da osjete i vide predivne ambijentalne čari Zete, ali i neobičnu pustoš - odsustvo živog svijeta rijeke, koja je od 2019. godine zvanično proglašena parkom prirode.

Mrtve ribe, žabe i rakovi, jedini su tragovi „živog“ svijeta koje je krajem septembra na pojedinim djelovima rijeke Zete zabilježilo tridesetak građana i učesnika ekološke regate održane povodom svjetskog dana rijeka.

Kako je potvrđeno iz Crnogorskog društva ekologa, od Frutka do mosta u Danilovgradu učesnici regate su imali priliku da osjete i vide predivne ambijentalne čari Zete, ali i neobičnu pustoš – odsustvo živog svijeta rijeke, koja je od 2019. godine zvanično proglašena parkom prirode.

Krivolov strujom?

– Na tom dijelu toka sve zabilježene vodene životinje bile su mrtve! Znajući njihovu biologiju sa sigurnošću se da zaključiti da nijesu uginule prirodnim putem. U ovom dijelu toka, za razliku od dijela od Spuža do Rogama u kom je stanje alarmantno, nema puno primjetnih pritisaka povezanih sa ispustima otpadnih voda, ali smo zato naišli na nekoliko uginulih odraslih jedinki raznih životinja – od slatkovodnog raka do riba, što ukazuje na poguban lov strujom. Prema riječima mještana, ovo je jedan od najvećih pritisaka na živi svijet rijeke Zete, koji uprkos nedavnoj zaštiti, i dalje cvjeta – naveli su iz CDE.

Ističu da je ambijent Zete mamac za posjetioce koji ima neslućene potencijale za ekoturizam, ali su iskusni kajakaši, upoređujući Zetu sa drugim sličnim rijekama Crne Gore, izrazili zabrinutost i tugu zbog jako niskog stepena zaštite ovog plavo-zelenog bogatstva.

Nema kontrole 

Iz CDE podsjećaju da je odlukom Vlade, kojom je rijeka Zeta proglašena Parkom prirode, ukinut svaki vid ribolova na rijeci Zeti izuzev na dva mjesta, i to pored gradskih mostova u Spužu i Danilovgradu.

– Ovo je moglo zaživjeti samo u slučaju da je uspostavljena služba zaštite koja bi 24 sata bila na terenu i primjenjivala sve ono što je predviđeno Odlukom. Ribolov je zabranjen i sportskim ribolovcima i krivolovcima, a bilo kakva kontrola je izostala, pa je zbog toga krivolov danas veći nego što je bio prije uspostavljanja Parka prirode – upozoravaju iz CDE.

Kako navode iz ove organizacije, sportski ribolovci, kao iskreni ljubitelji prirode su samim svojim prisustvom na rijeci otežavali razvoj krivolova.

– Njihovo isključivanje, a neangažovanje službe zaštite prirode je povećalo krivolov i smanjilo biološku raznovrsnost rijeke Zete – kategorični su iz CDE.

Oni upozoravaju da se prirodom ne upravlja iz kancelarije, niti je moguće da očuvanje prirode počiva samo na jednoj instituciji, već treba sinhronizovati aktivnosti tj. potrebni su: dijalog, odgovornost i kaznene mjere.

– Opština Danilovgrad je pokrenula zaštitu i prihvatajući rokove potrošila novac na izradu studije, ali nakon toga ostala je razočarana javnost, iznevjereni ribolovci, a kaznena politika je izostala – zaključuju iz CDE.

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve