Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Prošle godine u Podgorici uhvaćeno više od 900 pasa lutalica

Nakon proširenja prihvatilišta 2018. godine u okviru kog je izgrađeno još 124 boksa, trenutno je u Skloništu za napuštene kućne ljubimce na Vrelima ribničkim na raspolaganju 164 boksa u koje se može smjestiti do 200 pasa

Šinteri su tokom prošle godine uhvatili i doveli u Sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce u Podgorici 932 psa, od kojih je 633 nakon tretmana sterilizacije vraćeno na lokaciju sa koje su odvedeni, dok su udomili 152 psa lutalice, piše Dan.

Nakon proširenja prihvatilišta 2018. godine u okviru kog je izgrađeno još 124 boksa, trenutno je u Skloništu za napuštene kućne ljubimce na Vrelima ribničkim na raspolaganju 164 boksa u koje se može smjestiti do 200 pasa.

Mišljenja građana su podijeljena. Neki se plaše pasa lutalica i smatraju da ih treba skloniti sa ulica, dok pojedini ističu da su veća opasnost naulicama vlasnički psi koje vlasnici ne drže po propisima, a nadležni često ne kontrolišu. Neđeljko Ćalasan smatra da bi pse lutalice trebalo ukloniti sa ulica, jer predstavljaju problem za građane.

“Trebalo bi naći neko rješenje za pse lutalice jer mogu biti problem za djecu, ali i za odrasle. Predstavljaju problem i za vozače jer prelaze ulicu pa se nerijetko dešava i da ih automobili udare”, naveo je Ćelasan.

Olja Rakčević poručuje da bi trebalo povećati kapacitete u azilu, jer je sada već prilično popunjen.

“Definitivno bi trebalo skloniti ih sa ulice, ali im se moraju obezbijediti i adekvatni uslovi. Treba povesti računa o njihovom udomljavanju ili u slučaju da se ne mogu udomiti”, smatra Rakčević.

Velizar Bukilić smatra da su vlasnički psi veći problem nego lutalice. On ističe da se mora povesti računa o načinu i uslovima u kojima se oni drže.

“Nisu problem samo lutalice, već i mnogi vlasnici koji se ne pridržavaju propisa o držanju pasa. Nadležne službe bi trebalo da se pozabave i lutalicama kojih ima svuda, ali mislim da nisu svi opasni. Većina tih lutalica se pojavi kada ih nesavjesni vlasnici samo puste na ulicu jer nemaju uslova da ih drže”, kazao je Bukilić.

Dragoje Vlahović iz NVO Prijatelji Životinja Podgorica navodi da se njihova organizacija zalaže za sprovođenje programa “Uhvati, steriliši i pusti” koji bi se sprovodio u skloništima.

“Preduslov je da svaka opština ima uređeno sklonište, što kod nas nije slučaj. Uz obavezno čipovanje svih pasa koje sprovodi Ministarstvo poljoprivrede i strogu kontrolu vlasnika i odgajivačnica, broj napupštenih pasa bi za tri do pet godina bio zanemarljiv. Ovo je oproban sistem koji se pokazao kao uspješan u većini evropskih i svjetskih gradova. Pitanje je samo da li je to u interesu lokalnih samouprava. Ipak, raduje činjenica da resorno ministarstvo pokazuje interesovanje za rješavanje ovog problema”, zaključio je Vlahović.

IzvorDan

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve