Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Privrednici iz Plužina: Bez pomoći Opštine i države zatvorićemo firme

Kako su istakli, uzimajući u obzir da se u većini slučajeva radi o poslovima sezonskog karaktera (ljetna sezona), smatraju da nije realno očekivati uredno plaćanje poreza na napokretnosti

Privrednici iz oblasti turizma, ugostiteljstva i zanatstva sa teritorije Opštine Plužine obratili su se Skupštini Opštine, tražeći da na narednoj sjednici odobre pomoć od Opštine, jer bez toga biće prinuđeni da zatvore svoje male firme.

Foto: rtcg.me

“Očekujući novu sezonu ispraznili smo svoje žiro-račune, investirajući u proširenje kapaciteta, radeći na podizanju kvaliteta i obogaćivanju ponude, kao i ulažući u marketing svojih turističkih proizvoda. S obzirom na navedeno, bez pomoći države i Opštine bićemo prinuđeni da zatvaramo svoje firme koje su zadnjih godina bile svijetla tačka ekonomije u Pivi. U nemogućnosti smo da se kreditno zadužimo kod IRF-a, kao i poslovnih banaka koje, kao garanciju kredita, ne priznaju nepokretnosti na teritoriji opštine. Napominjemo da su iste te nepokretnosti od samog Sekretarijata za finansije, ekonomiju i lokalne javne prihode više oporezovane u odnosu na nekretnine u poslovnim kvartovima u Podgorici. Primjera radi, 100 kvadrata poslovnog prostora u Plužinama oporezovano je sa 550 eura, dok je prostor iste veličine u City Kvartu u Podgorici oporezovan sa 350. Navedena nelogičnost se dobila primjenom maksimalne poreske stope od 1 odsto, koju primjenjuje Odjeljenje za finansije, ekonomiju i lokalne javne prihode Opštine Plužine, dok isto Odjeljenje za Glavni grad Podgoricu za poslovne prostore primjenjuje stopu od 0,42 procenta”, objašnjava se u pismu privrednika Skupštini Opštine.

Kako su istakli, uzimajući u obzir da se u većini slučajeva radi o poslovima sezonskog karaktera (ljetna sezona), smatraju da nije realno očekivati uredno plaćanje poreza na napokretnosti.

“Mjeru o ublažavanju posljedica i stav da nas neće utuživati do 31.10.2020. godine ne vidimo kao adekvatnu pomoć u ovoj situaciji. Ove godine su po prvi put u zakonom predviđenom roku (do 31.05. tekuće godine) poreskim obveznicima uručena rješenja Poreza na nepokretnosti. Bilo bi za pohvalu da je prethodno zakazana sjednica Skupštine održana i da se diskutovalo o tačkama oslobađanja poreza na nepokretnosti za ruralna područja, kao i Predlogu mjera za ublažavanje negativnih posljedica izazvanih Kovidom-19 na teritoriji opštine, koje su najavljene za dnevni red i na osnovu kojih bi trebalo donijeti poresko rješenje. Ali je šef Odjeljenja za lokalne javne prihode, unaprijed znajući koje će se odluke usvojiti, preduhitrio Skupštinu Opštine Plužine i donio rješenja bez predloženih mjera, čime je omalovažio rad SO”, ističu privrednici.

Najveći dio prihoda koji se sliju u budžet su od naplate poreza na nepokretnosti na teritoriji opštine, dok udio koji uplate djelatnosti koje su pogođene pandemijom: turizam, ugostiteljstvo i preduzetništvo, kako kažu, nije toliko veliki da bi ugrozio budžet u slučaju umanjenja poreskih stopa na nepokretnosti ili pak oslobađanja plaćanja za tekuću godinu.

“Takvim gestom bi se odalo priznanje turističkim privrednicima za promovisanje Pivskog kraja i njegovih ljepota, zapošljavanju domicilnog stanovništva, podsticanje proizvodnje u seoskim gazdinstvima, priznanje za invetivnost i nemale investicije (što iz sopstvenih izvora, što iz kreditnih zaduženja ostvarenih u prethodnim godinama). Ista sredstva Opština može da ubere naplaćujući porez od vlasnika sekundarnih stambenih jedinica, tj. vikendica koje su godinama bezrazložno oslobođene plaćanja, jer se nalaze na ruralnom području, dok to nijesu i privredni objekti koji pružaju usluge u seoskom turizmu, kao ni rafting kampovi. Vlasnicima vikendica, vjerujemo, to ne bi bio veliki izdatak, već, naprotiv lijep gest pomoći svom rodnom kraju. Takođe smo mišljenja da svi oni koji ne obrađuju (održavaju) svoja imanja u ruralnom području treba da plate porez kako bi se ta sredstva usmjerila za službe zaštite, jer su zapuštena imanja potencijalna žarišta požara u vrijeme ljetnje sezone”, naglašavaju u pismu.

Kako su dodali, jedna od predloženih mjera je i “odlaganje” plaćanja Prireza na porez dohodka (1,76%).

“Nejasno je zašto se Porez na dohodak ne pominje u predlogu mjera, iako je opštinski primitak. Takođe, skrećemo pažnju da boravišne i izletničke takse koje učestvuju u cijeni usluge od 5-10% kao ni PDV od strane države niko ne kani umanjiti, a dobijamo savjete sa svih važnih adresa da smanjimo cijene svojih usluga i proizvoda kako bi ih prilagodili platežnoj moći domaćih gostiju”, pišu privrednici.

Kako su naglasili, podržavaju sve predložene mjere, ali misle da su nedovoljne za ublažavanje negativnih posljedica Kovid-19.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve