Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Princ Nikola: Čekam vrijeme kada neće biti podjela u CG

Princ Nikola Petrović, jedini direktni potomak crnogorske dinastije kaže da je ponosan na to što je baš on prekinuo nepravedni egzil Petrovića

Trideset je godina od prenosa posmrtnih ostataka kralja Nikole, kraljice Milene i princeza Vjere i Ksenije Petrović iz San Rema na Cetinje.

foto Arhiva
Princ Nikola Petrović, jedini direktni potomak crnogorske dinastije kaže da je ponosan na to što je baš on prekinuo nepravedni egzil Petrovića.

Ipak, iako smatra da je važno da i posmrtni ostaci njegovog oca i stričeva budu sahranjeni u Crnoj Gori, princ ostaje pri stavu da još nije vrijeme za to.

“Zbog neumjerenih reakcija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, mislim da je bolje sačekati da se ceremonija obavi u mirnoj atmosferi. Ne bih mogao da podnesem da moja porodica bude razlog podjele Crnogoraca, niti uzrok burnih reakcija koje bi naškodile imidžu naše zemlje, našim institucijama, a naročito našim građanima”, kaže princ Nikola za TVCG.

Princ Nikola naglašava da čeka vrijeme kada neće biti sukoba i podjela u Crnoj Gori kako bi i Danilo, Mirko, Petar i Mihailo Petrović bili sahranjeni na Cetinju.

Nikola Petrović bio je sedmi i posljednji vladar Crne Gore koji je snažnom ličnošću i državničkim i diplomatskim sposobnostima uspio da modernizuje crnogorsko društvo.

Kralj Nikola je umro 1921. godine u Antibu, u izgnanstvu, bez prava na povratak u zemlju. Posmrtni ostaci kralja, kraljice Milene i njihovih ćerki, princeza Ksenije i Vjere, preneseni su iz ruske pravoslavne crkve u San Remu u Crnu Goru 1989. godine.

“Jedan izuzetno dostojanstven prenos posmrtnih ostataka posljednjeg crnogorskog monarha i ja mislim pravedan”, kaže za TVCG predsjednik CANU-a Dragan Vukčević.

Vukčević je prije 30 godina bio u Odboru koji je organizovao prenos posmrtnih ostataka članova kraljevske porodice. Sjeća se uvažavanja tadašnjih vlasti Italije.

“Moram da kažem da su oni toj ceremoniji dali počast, ne kao bivšem monarhu jedne države koja je 1918. izbrisana sa mape ondašnjih država Evrope, nego kao da je to aktuelni monarh jedne evropske države”, ističe Vukčević.

Istoričar umjetnosti Aleksandar Čilikov je 1989. godine bio na čelu Zavoda za zaštitu spomenika kojem su bili povjereni tehnički poslovi u vezi sa sahranom članova kraljevske porodice. Pored istorijskog, Čilikov naglašava i duhovni značaj događaja koji je, kako kaže, pomirio građane Crne Gore.

“Tu su se našli ljudi svih konfesija, svih ubjeđenja, svih što je jako važno i političkih i nekih etničkih ubjeđenja, tačno je taj događaj sve to objedinio. Taj događaj je istovremeno značio i jednu rehabilitaciju ličnosti Nikole i kraljevske porodice koji je nepravedno bio optuživan od izdaje, do ne znam čega sve, po mom mišljenju iz političkih razloga”, zaključio je Čilikov.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve