Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Princ Albert od Monaka i princ Petrović posjetli Institut za biologiju mora (VIDEO)

Naučno – istraživački projekat PinnaSPOT, nastao je u okviru međunarodne saradnje, Instituta za biologiju mora (IBM) iz Kotora Univerziteta Crne Gore koji je vodeći partner na projektu, institucija iz Španije (Katolički Univerzitet u Valensiji „San Vicente Martyr“ i Institut za istraživanje mora – IMEDMAR), Francuske (Institut za okeanografiju “Paul Ricard“ – IOPR) i „Fondacije Petrović Njegoš“ iz Crne Gore kao počasnog partnera

Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, u Kotoru, danas su posjetili princ Albert II od Monaka i princ Nikola Petrović Njegoš i prisustvovali prezentaciji projekta “Proučavanje, zaštita i mogući uzgoj školjke palasture (Pinna nobilis) u Bokokotorskom zalivu“ – PinnaSPOT.

Naučno – istraživački projekat PinnaSPOT, nastao je u okviru međunarodne saradnje, Instituta za biologiju mora (IBM) iz Kotora Univerziteta Crne Gore koji je vodeći partner na projektu, institucija iz Španije (Katolički Univerzitet u Valensiji „San Vicente Martyr“ i Institut za istraživanje mora – IMEDMAR), Francuske (Institut za okeanografiju “Paul Ricard“ – IOPR) i „Fondacije Petrović Njegoš“ iz Crne Gore kao počasnog partnera.

Projekat je finansirala “Fondacija Princ Albert II od Monaka“ u iznosu od 270.000 eura, dok je ukupna vrijednost projekta 551.250 eura. Počeo je sa realizacijom 1. aprila 2016. i trajao do 31. marta 2019. godine.

Cilj projekta bio je unapređenje znanja o endemskoj i ugroženoj Mediteranskoj vrsti morske školjke Pinna nobilis i neprocjenjivoj životnoj sredini koju naseljava u Bokokotorskom zalivu  i primjena tih znanja  u implementaciji  propisa vezanih za procjenu uticaja na životnu sredinu. Na prezentaciji su predstavljeni i pojedinačni ciljevi projekta kao i glavne aktivnosti.

Danijela Joksimović, menadžer projekta PinnaSpot istakla je da je projekat izuzetno prihvaćen i u lokalnoj zajednici, među ribarima kao i nevladinim organizacijama koje se bave očuvanjem prirode.

“Stanovništvo, posebno ribari su nas putem telefona i mailova, obaveštavali o stanju na terenu, i davali sugestije, nudeci pomoc i saradnju vezano za realizaciju projekta.  To nam u velikoj mjeri daje potvrdu o sveobuhvatnoj koristi od projketa, njegovoj potpunoj opravdanosti, kao i motiv za njegov dalji nastavak”, istakla je Joksimović.

Mirko Đurović, direktor Instituta za biologiju mora, iskazao je posebnu zahvalnost Fondaciji Albert II od Monaka na finansijskoj podršci ovog projekta kao i svim partnerima, učesnicima projekta koji su dali značajan doprinos zaštiti i očuvanju palasture kao i daljim naporima očuvanja ekosistema Bokokotorskog zaliva.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve