Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Potpisan Memorandum za kvalitetniju zaštitu žrtava u pravosudnom sistemu

Službe za podršku žrtvama u sudovima imaju značajnu ulogu u krivičnim postupcima, ocijenila je vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Vučković

Izrada analize o usklađenosti zakonodavstva sa međunarodnim standardima prilikom zaštite prava žrtava u sudskim postupcima i predlozi za izmjene pravnog okvira, ciljevi su Memoranduma o saradnji koji je potpisan između Vrhovnog suda Crne Gore i Instituta za pravne studije (IPLS).

Memorandumom je dogovorena saradnja na Projektu „Unaprijeđenje sistema zaštite žrtava u pravosudnom sistemu Crne Gore“. Projekat je podržan kroz program „Pristup pravdi i ljudskim pravima u Crnoj Gori – Projekat monitoringa suđenja 2021 – 2023“, koji sprovode Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) i Akcija za ljudska prava (HRA), finansira ga Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Službe za podršku žrtvama u sudovima imaju značajnu ulogu u krivičnim postupcima, ocijenila je vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Vučković.

„Njihov rad treba pratiti u kontinuitetu, jer se jedino na taj način mogu blagovremeno davati predlozi za unaprijeđenje rada i eventualno izmjenu postojećih zakonskih rješenja, čime bi se uticalo i na funkcionisanje samih službi“, kazala je Vučković.

Ona je istakla da je ovaj Memorandum o saradnji važan i zbog vremenskog ograničenja do 1. aprila naredne godine, kada se završava Projekat monitoringa suđenja 2021 – 2023, „Pristup pravdi i ljudskim pravima.“

IPLS , koji je zadužen za implementaciju i koordinaciju Projekta, izradiće sveobuhvatnu analizu usklađenosti zakonodavstva u oblasti zaštite prava žrtava sa međunarodnim standardima i definisaće predloge za izmjene pravnog okvira, sa kojom će, prije njenog objavljivanja, upoznati Vrhovni sud.

IPLS će sprovesti i monitoring rada službi za podršku žrtvama u svim sudovima u Crnoj Gori i dati preporuke za unaprijeđenje efikasnosti njihovog funkcionisanja.
Izvršni direktor IPLS-a, Milorad Marković, istakao je da su ovo prvi koraci koji treba da prepoznaju institucionalni okvir za pružanje podrške žrtvama u krivičnom postupku, s obzirom na to da se predloženim izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, koji Skupština treba da usvoji, prepoznaju službe za podršku žrtvama u krivičnom postupku.

„Analiza koju ćemo uraditi, takođe će pokazati da li ove službe treba da budu pozicionirane u sudovima, ili eventualno treba da rade pri Upravi policije ili tužilaštvu“, pojasnio je Marković.

Vrhovni sud će IPLS-u omogućiti dopstup informacijama o funkcionisanju i efikasnosti rada pomenutih službi, ali i organizovati sastanke sa zaposlenima u službama u svim crnogorskim sudovima.

Vrhovni sud će istovremeno davati predloge, komentare i sugestije za unaprijeđenje zakonskog okvira i daljeg unaprijeđenja efikasnosti funkcionisanja službi za podršku žrtvama u sudovima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve