Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

POMOĆ TELEVIZIJAMA Našim novcem pomažemo srpske tajkune i njihove domaće partnere: Srzentić uporno krije kriterijume po kojima finansiramo bogataše!

Država našim novcem odlučila da pomogne bogataše, a lokalni mediji uskraćeni i za sada bez pomoći. Ministarka Srzentić krije kriterijume dodjele pomoći

Vlada Crne Gore je prošle sedmice odlučila da preuzme obaveze tri najveća emitera – TV Vijesti, TV Nova M i TV Prva prema Radio difuznom centru za 2022. godinu, u iznosu od 200.000 eura, navode u saopštenju.

“Uzimajući u obzir težak položaj i pitanje održivosti medija koji su dodatno oslabljeni posljedicama COVID-19 krize, te pismo koje su poslala tri najveća emitera – TV Vijesti, TV Nova M i TV Prva, Vlada je odlučila da preuzme obaveze ovih emitera prema Radio difuznom centru za 2022. godinu, u iznosu od 200.000 eura”, ističu u saopštenju.

U Vladi je ocijenjeno da se radi o javnom interesu. I to je to što se tiče Vlade.

Portal AKTUELNO proslijedio je pitanja Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija kojim rukovodi odlazeća ministarka Tamara Srzentić, da objasni kriterijume prema kojima je dodijeljena pomoć, ali odgovora nije bilo.  Objašnjenje traži i Centar za građansko obrazovanje koji poziva Agenciju za zaštitu konkurencije da ocijeni i javno obrazloži da li je Odluka Vlade Crne Gore o pomoći komercijalnim TV emiterima sa nacionalnom pokrivenošću, od 8. aprila, zakonita. Pozivamo i Vladu da objasni po kojim procedurama je odlučila da podrži tri medija, a ostale ne.

-CGO naglašava da selektivna finansijska podrška medijima, od strane Vlade, jača tzv. meku cenzuru u medijskom sektoru, a nije podsticajna ni za tržište koje će se zasnivati na jednakim šansama. Dodjelom državne pomoći medijima diskreciono i netransparentno, ova Vlada je nastavila, i u ovom domenu, lošu praksu prethodnih, koja je često i sa pravom kritikovana. Naime, preuzimanjem dugova tri televizije – Vijesti, Nova M i PRVA TV – od 200,000 EUR prema Radio difuznom centru (RDC) Vlada je kroz direktnu intervenciju na tržište medija, između ostalog, stavila u neravnopravan položaj druge medije koje imaju dugove prema RDC-u ili drugim subjektima. Ostaje nejasno i da li i po kojoj proceduri, kao i kojim kriterijumima, mediji imaju pravo da se obrate Vladi sa istim zahtjevom i očekivanjima, i kako će se Vlada odnijeti prema svim sličnim ad hoc zahtjevima – dodali su iz CGO.

Novac poreskih obveznika otišao bogatim vlasnicima i strancima

Pomoč Vlade televizijama Nova M, TV Prva, Vijesti je u suštini otišla vrlo bogatim vlasnicima. Vlasnik TV Prva je srpski biznismen Srđan Milovanović koji svoj dio duga prema RDC može da naplati vjerovatno kroz jedan marketinški ugovor svoje televizije i u Srbiji, gdje su cijene oglašavanja veće i gdje je marketinško tržište dinamičnije.

Vlasnik TV Nova M je United grupa iza koje stoji srpski biznismen Dragan Šolak čiji biznisi se procjenjuju na preko milijardu eura. Šolak je vlasnik engleskog premijer ligaša Sautempton koji je u subotu na prepunom stadionu dočekao Arsenal. Samo prihod od tog meča dovoljan je da Šolak plati dug RDC za nekoliko godina za TV Nova, ali i za TV Vijesti, jer je u toku postupak preuzimanja podgoričke televizije, iza koje stoji i Željko Ivanović.

Televizije u vlasnštvu tajkuna dobile dodatnu pomoć vlade

Koliko je ovaj potez Vlade čudan govori i saopštenje vlasnika ADRIA TV srpskog biznismena Bratislava Stojiljkovića. Ta televizija se još emitije na kablovskom sistemu i konkurisala je za nacionalnu frekvenciju, ali su našli način da se javno nasprdaju odluci Vlade.

-Ovakvo postupanje Vlade Crne Gore osigurava da zapravo TV ADRIA indirektno finansira ostale komercijalne emitere uz aktivnu saglasnost Vlade Crne Gore i Agencije za elektronske medije. Drugim komercijalnim emiterima, koji nisu u finansijskom kapacitetu, ili ne žele da izmiruju svoje obaveze prema državi Crnoj Gori, iste otpisuje na račun građana Crne Gore. Ovakvim postupanjem dodatno se potkrepljuju špekulacije da se nacionalna frekvenca čuva za kreativne televizijske formacije, za koje je nejasno da li su javne ili privatne ili kakve već, a finansiranje čijih ranih metamorfoza finansiraju svi građani Podgorice – navodi Stojiljković koji se povezuje s osobama bliskim Miloradu Dodiku poput  Vlada Mandića i sličnih “biznismena”.

Zaboravljeni domaći mediji

Odluka Vlade je još čudnija kada se zna da domaći lokalni emiteri koji se decenijama samofinansiraju bez ikakvih tajkunskih ili ruskih izvora, ostali po strani. Direktori sedam lokalnih javnih emitera – Radio-televizija Nikšić, Podgorica, Rožaje, Cetinje, Budva, Pljevlja i Herceg Novi obratili su se premijeru Zdravku Krivokapiću povodom odluke Vlade da sa 200 hiljada eura pomogne tri komercijalna emitera TV Vijesti, Nova M i Prvu.

“Dajući punu podršku da se pomogne našim kolegama, istovremeno izražavamo protest što su po prvi put iz te vrste pomoći isključeni lokalni javni emiteri, koji su, u stopostotnom vlasništvu opština, odnosno u krajnjem Države Crne Gore. Na ovaj način stavljeni smo u diskriminisan položaj, jer niko od nas se ne finansira iz Budžeta Crne Gore. Tim prije što je lokalnim zabranjeno da konkurišu za sredstva iz Fonda za medijski pluralizam”, navodi se u pismu koje su direktori RT Nikšić, RT Podgorica, RT Rožaje, RT Pljevlja, RT Budva, RT Herceg Novi i RT Cetinje, Nikola Marković, Rade Vojvodić, Dženana Kuč, Dejan Miličić, Rade Tabaš, Nemanja Ristić​​​​​​ i Ivana Jabučanin uputili Krivokapiću.

Ovim je, dodaje se u pismu, ionako težak položaj lokalnih javnih servisa dodatno pogoršan.

“Stoga predlažamo da Vlada Crne Gore, umjesto preuzimanja dugova prema RDC, lokalne javne emitere pomogne tako što će za svakog radno angažovanog uplatiti po jednu minimalnu bruto zaradu. Po našim računicama to za sve lokalne javne emitere iznosi 200 hiljada, što je ekvivalentno pomoći koju ste dali komercijalnim emiterima”, ističe se u pismu.

Napominju da razlog za ovakav predlog leži u činjenici da lokalni javni emiteri imaju manji dug prema RDC-u, da je dobar dio njih otplatio dug ili redovno izmiruje obaveze.

“Kao razlog za pomoć takođe je teška finansijska situacija izazvana COVID-om i podatak da u lokalnim javnim emiterima radi oko 300 zaposlenih, dakle još i više nego u pomenutim komercijalnim televizijama. Na ovaj način Vlada bi pomogla očuvanju medijske scene u Crnoj Gori, osnažila medije čiji je vlasnik Država i pospješila novinarstvo zasnovano na javnom interesu i kodeksu novinara. Vjerujući da ćete prihvatiti naš predlog kako bi se izbjegle neželjene posljedice ostajemo otvoreni za dalji dogovor”, zaključuje se u pismu.

D.G.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

4 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Kotoranin
17.04.2022-13:01 13:01

Na svu sreću mudru od ministarke Srzentić više neću gledat, koja je inače kao i svi apistoli najobičniji lažov na čelu sa Krivokapićem!
Ipak me čudi toliko bezobrazluka od osobe koja je kako sam čuo provela duži period vremena u Americi, dje laži ne prolaze.

gagi
17.04.2022-17:02 17:02
Reply to  Kotoranin

To malo smece se po Cetinju “koci ka nevarena noga”(ma nece dugo) doduse “ima joj po kome doci”u kucu sve “zreli stihovi” pii.

gagi
17.04.2022-17:00 17:00

A dobro je ovo tri GOveda Srbijanska i pudlica iz Crmnice Srzentic “zenska gromada”ka joj majka.

Kika
17.04.2022-17:24 17:24

Nova je izbalansirana ali Prva na čelu sa Zivkovićem je otvoreno četnička i proruska tv.
Treba samo pogledati njihove vijeti i sve ti je jasno, da ti se smuči od laži i propagande.
Znači, država otvoreno pomaže proruske i prosrpske medije u CG, a tobož uvela sankcije Rusiji. Smijurija.