Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Policija nije očekivala da može doći do incidenta u Nikšiću

U dopisu koji je dostavljen potpredsjedniku Vlade Rašku Konjeviću, ministru unutrašnjih poslova Filipu Adžiću i ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću istakli su da upućuju najoštriji protest zbog saopštenja Uprave policije povodom ovog događaja, jer ''nedostaju ključni elementi što ukazuje na postojanje namjere da se prikriju važne činjenice i izbjegne odgovornost''

Iz Građanske inicijative „21. maj“ zahtijevaju od čelnika javne policije da preispitaju postupanje nikšićke policije u slučaju teškog incidenta 7. juna kada su u tuči, ispred ugostiteljskog objekta gdje je te večeri organizovana proslava polumature, potegnuti i noževi, a jedan mladić ozbiljno povrijeđen, piše Pobjeda.

U dopisu koji je dostavljen potpredsjedniku Vlade Rašku Konjeviću, ministru unutrašnjih poslova Filipu Adžiću i ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću istakli su da upućuju najoštriji protest zbog saopštenja Uprave policije povodom ovog događaja, jer ”nedostaju ključni elementi što ukazuje na postojanje namjere da se prikriju važne činjenice i izbjegne odgovornost”.

Traže transparentnost

Na osnovu saopštenja, kako su ocijenili, ne može se saznati da se tuča mladića dogodila tokom proslave polumaturanata, pa je, smatraju, više nego prepoznatljiva namjera da se prikrije suštinska pozadina problema – odgovornost organizatora proslave i izostanak preventivnih aktivnosti policije.

U dopisu koji su uputili funkcioneri GI „21. maj“ – Aleksandar Saša ZekovićAndro Martinović, Rade Ratković i Nikola Belada, traže od ministara unutrašnjih poslova i prosvjete da insistiraju „na unapređenju odgovornosti, odnosno da pošalju jasne instrukcije da je na školskim autoritetima i centrima/odjeljenjima bezbjednosti odgovornost da proslava za sve maturante i maturantkinje protekne srećno i bezbjedno“.

Kategorični su da je proslave mature više srednjih škola u Nikšiću pratila „neblagovremena i neadekvatna reakcija policije“, te da je CB Nikšić blagovremeno obaviješten, elektronskom poštom, o mjestu, vremenu i organizaciji ove proslave.

“Informacije koje posjedujemo su zabrinjavajuće i ukazuju da niko u CB Nikšić nije provjerio i pročitao pristiglu poštu”, naveli su oni.

Ocjenjuju da je policija morala samoinicijativno da preduzme mjere iz svoje nadležnosti, ističući da je „dosadašnja praksa bila da se obezbijedi i reguliše saobraćaj na toj lokaciji đe se organizuje proslava, kao i da se osigura povećano prisustvo uniformisanih i službenika policije u civilu u cilju sprečavanja pojedinačnih incidenata, vršnjačkog nasilja i drugih oblika maloljetničke delinkvencije“.

“Ovog puta sve to je izostalo”, naglasili su oni, uz konstataciju da je jedna patrola policije koja je bila angažovana nedovoljna.

Pozivajući se na očevice, upozorili su „da je tuča između dvije veće grupe mladića/učenika trajala duže od 15 minuta, da policije nije bilo ni u blizini, a da su policijski službenici na lice mjesta stigli tek nakon upotrebe noža i ranjavanja dvije osobe“.

“Učesnici tuče su navodno od ranije u konfliktu i izloženi međusobnom vršnjačkom nasilju zbog čega i kažemo da je do izražaja naročito trebalo da dođu preventivne aktivnosti policije”, ukazali su u dopisu.

Uputili su niz pitanja ministrima – od toga zašto javno nije saopšteno koje su škole organizovale proslavu, imena direktora tih ustanova koji su, navode iz GI „21. maj“, sa policijom bili dužni da osiguraju bezbjedno i zakonito održavanje proslave, te „zašto se ne saopšti koje je konkretne aktivnosti preduzeo vlasnik objekta u kojem je organizovana proslava“.

Smatraju i da je trebalo javnost obavijestiti da li je pregledan video nadzor u objektu, „ko je kontaktirao i na koji način policiju“. Uvjereni su da se zataškava odgovornost ljudi u CB Nikšić, kao i čelnika škola.

Potpisnici dopisa zahtijevaju da se u ovaj slučaj uključe Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije i Savjet za građansku kontrolu rada policije. Pozvali su ministre da nalože dodatne provjere i preduzmu „u okvirima svoje nadležnosti, na nivou cijele zemlje, dodatne aktivnosti kako bi se u budućnosti učeničke proslave i drugi događaji planirali i organizovali uz pojačanu pažnju za bezbjednost svih“.

Pojašnjenje policije

Pobjedi su povodom dopisa funkcionera GI „21. maj“ iz Uprave policije odgovorili da je polumatursko veče učenika dvije osnovne škole – „Milija Nikčević“ i „Dušan Bojović“ održano u restoranu „Ekskluziv“ u Nikšiću, te da su obavještenje o proslavi iz jedne od tih škola mejlom dobili 6. juna u 13.04 časova.

Napominju i kako su od škole „Milija Nikčević“ samo obaviješteni o polumaturskoj svečanosti, odnosno da to nije bila „prijava skupa u smislu Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, gdje se traži policijsko obezbjeđenje, kako je to navedeno u dopisu, već se konkretnom prilikom policijska procjena odnosila na praćenje bezbjednosne situacije, održavanja stabilnog javnog reda i mira, kao i nesmetanog odvijanja saobraćaja“.

“Imajući u vidu da je u pitanju polumaturska svečanost, službenici Uprave policije nijesu raspolagali saznanjima da prilikom ovoga događaja može doći do narušavanja javnog reda i mira i drugih incidenata”, saopštili su Pobjedi iz Uprave policije i dodali da su preventivno „bila prisutna dva policijska službenika, vođe bezbjednosnog sektora, u civilnom odijelu“.

Ističu i da su ispred restorana bile „prisutne dvije saobraćajne patrole koje su vršile regulisanje saobraćaja, koji je za sve vrijeme trajanja polumaturske svečanosti funkcionisao nesmetano“.

“Značajno je naglasiti da učesnici incidenta koji se dogodio nakon ulaska učenika koji su proslavljali polumaturu, u restoran, nijesu učenici nijedne od škola organizatora polumature, već su i učenici srednjih škola i punoljetna lica, tako da samim tim nijesu ni učesnici ove svečanosti”, istakli su oni.

O incidentu su policiju, kako navode, obavijestili građani, „jer se isti dogodio van objekta gdje se svečanost održavala, a nakon ulaska učenika unutar objekta i razilaska velikog broja prisutnih građana“.

Naglasili su i da incident nije trajao duže od 15 minuta, već je „pregledom video nadzora konstatovano da je trajao oko jednog minuta“.

Iz Uprave policije ističu i kako organizatori polumaturske svečanosti i vlasnik objekta, „shodno Zakonu o javnim okupljanjima i javnim priredbama, nijesu bili obavezni da preduzmu posebne mjere bezbjednosti, s obzirom na to da shodno odredbama istog zakona konkretna svečanost ne predstavlja ni priredbu, ni javno okupljanje, dok je vlasnik pružao usluge izdavanja prostora i pružanja ugostiteljskih usluga“.

Naveli su i da je bilo „irelevantno navoditi imena direktora škola ove svečanosti i vlasnika ugostiteljskog objekta, imajući u vidu da nijesu bili učesnici navedenog incidenta“.

Ranija praksa

Nekoliko nezvaničnih sagovornika Pobjede iz policije kazali su kako je ranije praksa bila da se sastanu sa direktorima škola prije organizovanja polumatura i matura i da definišu međusobne obaveze, ali i da kroz razgovor dođu do informacija jesu li mogući i incidenti.

Kategorični su i da je Zakon jasan – javno okupljanje je svaki skup kojem prisustvuje više od 20 ljudi, navodeći da do ovog incidenta sigurno ne bi došlo da je policija adekvatno obezbijedila proslavu i djelovala preventivno.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve