Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

POGLED NA CRNOGORSKU ARHITEKTURU 20. I 21. STOLJEĆA – prošireni kritičko-teorijski tekst (ŠESTI DIO)

Kad su u građevinarstvu investitori nezainteresovani u arhitektonskom smislu, i ako još povrh toga arhitekte i arhitektice etika do struke, ka' i znanje premnogo ne ''smetaju'' (oskudijevaju u tomu smislu), onda se, nažalost - pojedini ''stvaraoci'' manje i trude, jer im može biti da prolaze projekti kuća skromnoga nivoa.

Za aktuelno.me

Piše: Miodrag D. BAJKOVIĆ, univ. dipl. inž. arh. iz Građanah

Spominjući organsku arhitekturu 20. stoljeća u prošlom dijelu ovoga teksta, nehotice propuštih da navedem njezino remek-djelo ”The House on the Waterfall” (fotografija br. 31.) i slavnoga autora ove kuće, zeta crnogorskoga, čije je ime Frank Lloyd Wright (Frenk Lojd Rajt – fotografija br. 32.).

 

  1. ”The House on the Waterfall” – Pennsylvania, USA (Frank Lloyd Wright)

 

  1. Frank Lloyd Wright i Olgivanna (Lazovich) Lloyd Wright, unuka vojvode Marka Miljanova Popovića

 

Očito, nijesam slučajno priložio potonju fotografiju – prija viđeti jednoga od zanago najvećih arhitekata 20. stoljeća, negda obučenoga u crnogorsku, za mene – doslovice najljepšu narodnu nošnju na vaskolikomu svijetu bijelomu.

O koncu toga istoga, petoga dijela teksta – najavio sam da ću pokušati dati odgovore ili ponuditi neka objašnjenja glede činjenice da crnogorska arhitektura danas nije na onom nivou u odnosu na arhitekturu po Evropi i dalje, na kakvom je bila 60-ih, 70-ih i 80-ih godina.

Ovo baš i neće biti neki zanimljivi dio štiva, čak naprotiv, ali – smatram da je potrebito i o tomu prozboriti.

Redosljed objašnjenja koje slijede nije usklađen sa uporednim značajem ili ”težinom” tvrdnji, jer taj detalj nije stvar suštine.

Neka ka’ najprvo bude to da – struku nijesmo učinjeli dovoljno javnom.

Mnim na brojnije izložbe, tribine i konkurse o kojima bi izvještavali elektronski i štampani mediji.

Isto tako, da se barem pođekad, pa makar i porijetko, o arhitekturi zbori na TV.

Edukacija kroz javno primicanje doprinijela bi da samo građanstvo više o tomu zbori, odnosno – stvorilo bi viši nivo javne kritike naše struke i, jasno, nas samih, što zbiljski ćera na odgovorniju i kvalitetniju kreativnost ili rješenja – i u urbanizmu i u arhitekturi.

Potom, pomeđu investitora-graditelja kuća ima i značajan broj takvih koji u svojim CV-ima imaju sasma drugojača: radna iskustva, afinitete, usmjerenja, djelatnosti, znanje i zanate – podosta daleke od graditeljstva.

Gornje treba istaći zaradi toga što pođeko pomeđu njih, iako uglavnom estetski nedovoljno potkovan/i (to je glavni problem, a ne toliko sami CV): ”imaju stav”; znaju uprijeti prstom na fotografiju nekakve kuće, koju su neđe viđeli (uživo ili (biće prije) po časopisima ili na internetu), i zaiskati da im se taman tako (nešto) projektuje.

Ili – idu u drugu, obrnutu krajnost, pa i ne pomišljaju da se arhitekti plekaju u arhitekturu, koju će da investiraju, više nego da je u pitanju lanjski snijeg, to jest: ”nemaju stav”, i ne mare ga imati.

Kad su u građevinarstvu investitori nezainteresovani u arhitektonskom smislu, i ako još povrh toga arhitekte i arhitektice etika do struke, ka’ i znanje premnogo ne ”smetaju” (oskudijevaju u tomu smislu), onda se, nažalost – pojedini ”stvaraoci” manje i trude, jer im može biti da prolaze projekti kuća skromnoga nivoa.

Naravno, ovđe pod ovijem ”skromnoga”, ponajprije u mislima imam – uzvišenu estetiku!

Tako i zato se događa da se projekti pođekad skoro štancuju ili otaljavaju-odrađuju teke reda radi.

Bilo bi poželjno i potrebito, posebice u pojedinim (s razlogom i usljed okolnosti …) konkretnim, posebice važnim slučajevima, i mimo oficijelne revizione komisije – da investitori formiraju internu komisiju sastavljenu od arhitekata, koji će stručno, odgovorno i kolegijalno dobronamjerno (ostavljajući na stranu naše znamenite sujete i slično) – prebiskati projekat, pa ponajviše u estetskom smislu, dati svoje mišljenje, i tijem ga (za očekivati je) učinjeti boljim.

Zašto da ne!?

Jednomašice, cijena projektne dokumentacije zna biti odlučujuća, a i u arhitekturi važi ona: ”Malo para – malo i muzike”.

Ta razlika u cijeni ukupne investicije, glede ušpare na projektu, iznosi vrijednost, recimo (malo šale – malo zbilje) – koliko i novčana nadoknada majstoru za ruke (bez materijala) da se korita (ako ih ima), i što je sve već potrebito na krovu, taracama, … – limom opšije.

Ipak, u odlučujućoj mjeri naša je krivica i odgovornost za skroman nivo savremene arhitekture u Crnoj Gori.

Čast izuzecima kad su investitori u pitanju i, posebice, među koleginicama i kolegama, koji (uspješno) postupaju suprotno ovom i na nivou, ali – odnos se uglavnom spuštio na ”poslovni odnos” ili na prodaju robe tipa:

”Ja tebe pare, ti mene vreću krtole – pa ću s tom krtolom u-činjet što mi bude drago”.

Umjesto toga, bez obzira na sve nepovoljne okolnosti, poželjno i neophodno je da se, spram individualnih projektantskih sposobnosti itd. – barem pokušava dati najviše od ili iz sebe, i stvoriti što bolja arhitektonska djela.

U smislu postupanja kolega i koleginica u etičkom i umjetničkom smislu, dodao bih jedan uzvišeni ideal, koji ću ovako sročiti:

Arhitekt/ica mora – redovito dajući svoj maksimum: znanja, umijeća, etike, emocija i strasti u struci – svakoju (svoju) kuću projektovati-oblikovati-izbrusiti, sa željom i ciljem: da (ona) bude za najuglednije stručne časopise, znamenite antologije ili leksikone; da bude izlagana u galerijama; da u konkretnom fizičkom prostoru i u trenutku kad je stvorena, bude najbolja moguća; da u arhitektonskom smislu ostane dobra kuća i poslije, pošto taj trenutak, kontekst i to vrijeme mine.

Opetujem, da je isuviše mali broj onih koji postupaju spram ovoga upravo opisanoga ideala, a u svemu je, može biti, ponajgrđe to što su relacije na crnogorskoj arhitektonskoj sceni takve, da kolege koje imaju nečuven monopol na dobijanje projekata, jer pristaju na nepristojne cijene projekata, … – ovaj ideal više no počesto i ne zanima.

Mimogred napominjem – arhitektima i arhitekticama, pa ni onim stvaraocima koje iskazano pa još kako zanima i stvaraju na taj način, svoja arhitektonska djela u smislu zaštite autorskih prava – zakonskim putom više nije moguće zaštititi!

Potonje ima neposrednu (besmislenu) vezu sa onom ”krtolom” ozgor.

Dalje, pomeđu koleginica/kolega nema ni dovoljno ili manjka zdravoga takmičarskoga duha.

Naravno, ovđe isključivo mislim –  na kvalitetan ili što bolji kreativni domet i dokazivanje u tomu smislu.

Mnogi mladi arhitekti i arhitektice, učeni na savremenoj svjetskoj arhitekturi, neopterećeni relativno skorijom prošlošću u struci, nemaju baš ni priliku da, može biti – više pokažu nekakav svoj (novi) rukopis.

Doduše, u potonje nekolike godine, što je dobro – i to biva drugojače.

Nema za sve ni dovoljno veljega graditeljskog zamaha, a ne mogu svi ni pobijediti na, ipak – malobrojnim konkursima koji se raspisuju po Crnoj Gori i tijem dobiti svoju šansu.

Tu šansu pojedini pomeđu njih sigurno zaslužuju.

Ukoliko nabrojano, iako nije sveobuhvatno – djelimično konstatuje i/ili objašnjava stanje, ne opravdava skromne domete savremene crnogorske arhitekture.

Nešto očito nije u redu!

Pokušaću ka’ dopunu ovđe već spominjane okolnosti, koja nekako ide u prilog potonjoj tvrdnji, ovako objasniti: kapital u rukama dobroga dijela estetski needukovanih investitora – doveo ili sveo nam je arhitekturu na ”tanke grane”.

Ovo posebice važi za stanbene zgrade.

Upravo na stanbenim zgradama ovdašnji investitori, ka’ teške tvrdice (ovđe mi u prvom planu i ne nampada materijalna vrijednost projekata), najviše dođu do izražaja u smislu šparanja ili racionalnosti: kod svakojega m2 funkcije; kod materijalizacije na dvornjim izgledima; kod ”onih” arhitektovih ”fantazija” ili ”kerefeka”, koji poskupljuju gradnju, ali – znadu biti ”plus” za arhitekturu.

U regionu, odnosno – u našoj okolici, po Evropi itd., stanbenim zgradama se u prośeku posvećuje znatno više pažnje nego u Crnoj Gori.

No, kako to da podobni-slični investitori, cijene projekata itd. – nijesu srozali arhitekturu na prostoru višeg dijela bivše SFRJ?!

Važi li kod nas u arhitekturi nešto što ne važi za druge sredine, a važi u nekim drugim ”disciplinama” ili djelatnostima – da je, ipak, samo nekakva dugotrajna smjena generacija u pitanju!?

Može li biti da je i do nekakve malodušnosti i/ili utučenosti zarad življenja na prostoru i u društvu kojem ne ”ćetaju ruže”?!

Nije dosta bolje (no poneđe i grđe) ni u našoj okolici, pa ipak – tamo se više ili češće pravi dobra arhitektura.

U svakojemu slučaju: za dobro, uspješno, trajno značajno i kvalitetno ostvarenje ili djelo u arhitekturi, mora se biti dobar arhitekt, ali, skoro ništa manje, na pozitivan način zahtjevan i dobar investitor, koji je naredan, finansirajući izgradnju takve kuće – dosljedno i do kraja ispoštovati urađeni projekat.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rovca sa katunima bez struje
23.12.2021-13:07 13:07

Tako je gospodine Bajkovicu! U medijima je vrlo malo paznje na arhitekturne teme.Da dodam ,nema slicnih razprava niti u skupstini koja nema krstenoga diskutanta iz te branse..Crna Gora bi trebala definirati zakon da se bilo kakve promjene na postojecim objektima I svaka nova gradevina I u gradu I na selu bilo to hotel kuca ili stala mora imati dozvolu od opstinskog I drzavnog organa u skladu sa zakonom kojeg treba definirati. Naravno strogoca zakona treba da bude visokoga intenziteta tako da ima krimininalni tretman.Kratko rečeno cijela Crna Gora morala bi biti pod komisijskom kapom arhitektonske struke. .Ako se nesto na… Pročitaj više »

biblion
24.12.2021-01:27 01:27

A katuni? Katuni (bez struje, naravno), dopire li tamo što sem lisica?