Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Podrška najranjivijima u odgovoru na posljedice krize uzrokovane COVID19 – podijeljeno 357 humanitarnih paketa

Od početka epidemije korona virusa u Crnoj Gori, Pravni centar je kroz dva velika projekta koja realizuje uz podršku Delegacije Evropske unije i GIZ-a podijelio ukupno 357 humanitarnih paketa migrantima i tražiocima azila u Crnoj Gori, lokalnim organizacijama koje pružaju usluge ženama i djeci žrtvama nasilja, djeci bez roditeljskog staranja, najsiromašnijim kategorijama stanovništva uključujući povratnike po sporazumima o readmisiji i RE populaciju

Od početka epidemije korona virusa u Crnoj Gori, Pravni centar je kroz dva velika projekta koja realizuje uz podršku Delegacije Evropske unije i GIZ-a podijelio ukupno 357 humanitarnih paketa migrantima i tražiocima azila u Crnoj Gori, lokalnim organizacijama koje pružaju usluge ženama i djeci žrtvama nasilja, djeci bez roditeljskog staranja, najsiromašnijim kategorijama stanovništva uključujući povratnike po sporazumima o readmisiji i RE populaciju.

Epidemija korona virusa je ove grupe učinila još ranjivijima, jer se njihov položaj usljed zdravstvene krize i njenih efekata pogoršao i prijeti da ostavi dalekosežne posljedice u vidu njihove dodatne marginalizacije.

Pojave rodno zasnovanog i porodičnog nasilja učestalije su tokom epidemije, što je položaj velikog broja žena i djece učinilo izuzetno teškim i povećalo potrebu za servisima podrške. Epidemija je samo produbila ionako loše uslova života i siromaštva među RE populacijom, kao i izloženost zdravstvenim rizicima zbog otežanog pristupa zdravstvenim uslugama. Različite kategorije migranta, posebno oni koji  se ilegalno kreću ili borave u zemlji  u opasnosti su od inficiranja usljed nemogućnosti poštovanja preventivnih mjera i prepreka u testiranju i liječenju, a ekonomska  iscrpljenost uzrokovana dugim migracijama čini ih ranjivima na brojne druge rizike, uključujući različite vrste kršenja ljudskih prava, krijumčarenja i potencijalne trgovine ljudima. Stranci sa odobrenom međunarodnom zaštitom pogođeni su krizom koja je uticala na gubitak poslova i smanjenje prihoda. Lica bez pravnog statusa su usljed svoje pravne nevidljivosti najčešće potpuno isključena iz mjera reagovanja na posljedice epidemije.

Misija Pravnog centra je da doprinese društvenoj uključenosti naranjivijih i marginalizovanih grupa kako kroz projekte direktne pravne pomoći, humanitarne podrške, podrške ekonomskom osnaživanju, tako i  projektima kojima utičemo na stvaranje politika koje doprinose unapređenju položaja i inkluzije kroz lakši pristup pravima. U tom pravcu smo u okviru dva velika projekta pokrenuli akciju humanitarne podrške putem podjele prehrambenih i higijenskih paketa uključujući i pakete za bebe, kao i medicinsku opremu za organizacije i institucije koje pružaju usluge ranjivim kategorijama kako bi lakše prebrodili izazove uzrokovane epidemijom COVID19.

Kroz projekat Moj advokat-besplatna i profesionalna pravna pomoć u efikasnom pristupu pravima za migrante, koji podržava Evropska unija a kofinansira Ministarstvo javne uprave, u partnerstvu sa Caritas Crne Gore obezbijedili smo 350 humanitarnih paketa. U akciji podrške do sada smo u koordinaciji sa direkcijama MUP-a, centrima za socijalni rad i opštinama podijelili 117 paketa i to:

– 89 paketa za 78 porodica povratnika po readmisiji (ukupno 335 clanova) u 7 opština (Podgorica, Nikšić, Bar, Berane, Bijelo Polje, Petnjica i Rožaje)

-28 paketa  za 28 azilanata i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u četiri  opštine (Podgorica, Bar, Kotor i Žabljak).

Osim podjele humanitarnih paketa, pružana je intenzivna pravna i psihosocijlna podrška povratnicima po sporazumima o readmisji i drugim kategorijama migranata. U koordinaciji sa institucijama planiramo raspodjelu i preostalih 233 paketa do kraja godine.

Druga važna inicijativa humanitarne pomoći ostvarena je kroz projekat Odgovor na COVID19 uključiv za ranjive grupe koji realizujemo uz podršku Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), kroz Regionalni projekat za Prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu (PaCT).  Kroz ovaj program ćemo obezbijediti 390, a do sad smo distribuirali 240 paketa pomoći za žene i djecu žrtve nasilja, RE populaciju, djecu štićenika doma Mladost u Bijeloj.

U sklopu ovog projekta NVO Pravni centar je migrantima smještenim u Prihvatilištu za strance u Spužu donirao 50 humanitarnih paketa, 30 higijenskih (medicinske maske, rukavice, dezinfekciona sredstva, sredstva za ličnu higijenu) i 20 paketa za bebe, kao i jedan beskontaktni toplomjer. Istovremeno, migrantima smještenim u Centru za azil donirano je 80 humanitarnih paketa i to 50 higijenskih i 30 paketa za bebe, kao i 2 bezkontaktna toplomjera, jedan za centar u Spužu i jedan za centar na Božaju.

Dodijelili smo 40 paketa hrane i higijenskih proizvoda Defendologija Centar Crne Gore i 40 higijenskih i paketa za bebe SoS za žene i djecu žrtve nasilja Nikšic. Posjetili smo i Dječiji Dom Mladost Bijela i podijelili 20 paketa higijenskih proizvoda, a licima bez državljanstva u Baru i Ulcinju 10 paketa.

U sklopu projekta sa GIZ-om izrađeni su i distribuiraju se i višejezični posteri i informativni lifleti o prevenciji koronavirusa, a do kraja godine u planu je podjela preostalih još 150 paketa pomoći ugroženim kategorijama.

Borba sa epidemijom COVID19 može biti uspješna jedino ukoliko su sve grupe, posebno najranjivije obuhvaćene politikama i mjerama odgovora na posljedice krize. Pravni centar će u narednom periodu nastaviti da kroz projektne inicijative radi na rješavanju izazova koje je kriza donijela za najugroženije grupe i zagovaranju rješenja koja će prevladati nedostatke postojećih politika uočenih u borbi sa posljedicama epidemije koronavirusa. 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve