Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Pešić: Spašavanje Ade Bojane je ekocid

''Spašavanjem nije samo ugrožena Ada već i estuarijski ekosistem Bojane, koji je po svom ekološkom značaju jedan od najvažnijih na jadranskoj obali''

Očuvanje prirodne sredine ne ide pod ruku sa spašavanjem kupališta na Adi Bojani: naprotiv, postavljanje napera i nasipanje ogromnih količina pijeska u obalnoj zoni utiče na uništenje čitavog jednog ekosistema, tvrdi za Pobjedu profesor Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Vladimir Pešić.

On je kazao da ovim „spašavanjem nije samo ugrožena Ada već i estuarijski ekosistem Bojane, koji je po svom ekološkom značaju jedan od najvažnijih na jadranskoj obali”. Pešić navodi da će rezultat mjera koje se izvode na Adi Bojani biti nestanak endemične vrste račića (Arenopontia huysi) koji postoji kao rezultat miliona godina evolucije vrste i prostora u kome živi.

“Nestaće i mnoge druge vrste za koje u ‘novoj’ i ‘ljepšoj’ Adi Bojani neće biti mjesta. Ada i ušće Bojane su stanište velikog broja vrsta, mnoge od njih su već ugrožene kaže Pešić. Prema njegovim riječima, ekosistem estauara je među najproduktivnijim ekosistemima na Zemlji, četiri puta više produktivniji od pašnjaka, i čak 20 puta više produktivniji u odnosu na otvoreno more. Ada i estuarij Bojane su stanište velikog broja vrsta, mnoge od njih su već ugrožene”, tvrdi Pešić.

Efekat

Ističe da je endemska vrsta račića koju pominje poznata samo na Adi Bojani i nigdje više u svijetu živi u tankom vodenom sloju između sedimenta.

“Deponovanje i nasipanje pijeska zatvara fine šupljine između substrata u morskom intersticijalu (podzemne vode) i onemogućava opstanak ove jedinstvene vrste!”, naglašava Pešić.

Takozvano prihranjivanje plaže, po njegovim riječima, dovodi do uništenja živog svijeta.

“Nema razlike između ‘regulacije korita’ rijeke Tare i ‘spašavanja’ Ade Bojane prihranjivanjem i postavljanjem napera. Efekat po živi svijet je isti! Uništavanje ekosistema i nestanak vrsta. To se dogodilo i događa se sa vrstom Paladilhiopsis tarae koja je endem i poznata je samo iz rijeke Tare i naseljava slična staništa prostor između kamenja i pijeska na dnu korita Tare”, kazao je Pešić.

On je dodao da i pored pokušaja da tu vrstu sakupe u okviru monitoringa Tare u toku 2020. i 2021, i skoro stotine uzoraka koje su pregledali, nijesu našli nijednu jedinku ove endemične vrste puža, “što sugeriše da je možda zauvijek nestala ili je na putu da nestane!”

“Neorganski sediment kao rezultat aktivnosti izgradnje auto-puta praktično kao cement zatvara fine šupljine između sedimenta na dnu rijeke Tare i onemogućva opstanak ove vrste ali i mnogih drugih rječnih organizama”, objasnio je sagovornik.

Pešić je kategoričan da je na tom dijelu obale na djelu pokušaj da se pod parolom “zaštite Ade preotme, ili ekspertski rečeno, promijeni namjena jedinog preostalog prirodnog ekosistema na Crnogorskom primorju”.

“Da bi se dobilo prostora za još koji bungalov ili plažni bar na pjeni od mora, da bi nekome ‘prošao’ tender i/ili studija, i pri čemu bi se određeni ‘eksperti’ i političari predstavili kao zaštitnici prirode. Umjesto prirodnog ekosistema, a svi prirodni sistemi su dinamički, a to znači i da se ‘mijenjaju’, dobićemo jedan ‘vještački’ ekosistem ‘prihranjena’ i ‘spašena’ Ada Bojana”, kategoričan je Pešić.

Hitne mjere

Na tom rječnom ostrvu, kupalište je proteklih decenija rapidno izgubilo velike količine pijeska pod dejstvom talasa i kontinuirane erozije. Radi se o više od 400.000 metara kvadratnih kupališta.

Zbog toga su preduzete hitne interventne mjere kako bi se zona kod turističkog naselja spasila od daljeg povlačenja, odnosno zaustavila erozija. Tamo su u toku građevinski radovi na osnovu projekta hitnih mjera.

Radove je nedavno obišao i ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ratko Mitrović.

Kako je kazao uz nadzor i podršku prof. Petkovića i svakodnevnu koordinaciju između Ministarstva i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, uspjeli su da spasu Adu Bojanu, barem privremeno.

Ministar je dodao da trenutno stanje na Adi može da navede na očekivanje da će naper biti funkcionalan i svrsishodan, ali da treba imati u vidu da projekat hitnih mjera predstavlja privremeno rješenje, posebno zbog specifičnosti ovog područja i uticaja i mora i rijeke na ostrvo, ali i zbog toga što se prvi put ovakva vrstva poduhvata sprovodi kod nas.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve