Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Pejanović: MUP posvećen ostvarivanju principa rodne ravnopravnosti

Ministarstvo unutrašnjih poslova preduzima kontinuirane mjere za veće učešće žena u sektoru bezbjednosti, o čemu svjedoči i njihova veća procentualna zastupljenost, pa je trenutno u MUP-u zaposleno oko 60 odst žena

Ministarstvo unutrašnjih poslova preduzima kontinuirane mjere za veće učešće žena u sektoru bezbjednosti, o čemu svjedoči i njihova veća procentualna zastupljenost, pa je trenutno u MUP-u zaposleno oko 60 odst žena, saopštio je državni sekretar u MUP-u Dragan Pejanović na današnjem zasijedanju Ženskog parlamenta.

Dragan Pejanović

On je istakao da poboljšanje položaja žena zahtijeva stalni angažman i koordinaciju svih državnih institucija i društva u cjelini.

“U tom smislu, Ministarstvo unutrašnjih poslova sa punom pažnjom pristupa ovom pitanju, i teži dostizanju Milenijumskih razvojnih ciljeva, među kojima je ostvarivanje ravnopravnosti polova i osnaživanje položaja žena”, dodao je on.

Govoreći o učešću žena u Policiji, kazao je da su na tom planu ostvareni  značajni pomaci.

“Usvojen je Plan za povećanje broja policijskih službenica, kao i izrađen priručnik „Rodna ravnopravnost u Policiji“. Prilog posvećenosti poštovanju politike jednakih mogućnosti je i osnivanje Udruženja policijskih službenica, kao i sprovođenje obuka o principima rodne ravnopravnosti, promociji ženskih ljudskih prava i potrebama žena zaposlenih u MUP-u i Upravi policije”, podsjetio je Pejanović.

Nadalje, u svim centrima i odjeljenjima bezbjednosti Uprave policije određene su osobe od povjerenja, kao jedan od antidiskriminacionih mehanizama iz Rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 – Žene, mir i bezbjednost.

“Rodna perspektiva je prepoznata i kroz proces selekcije i odabira kandidata za radni angažman u MUP-u i Upravi policije, kao i kroz proces karijernog napredovanja”, naveo je on.

Državni sekretar je podsjetio da je, kada je u pitanju  rodno zasnovano nasilje, MUP  u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), učestvovao u izradi novog Protokola o postupanju u slučajevima nasilja, a uspostavljena je jedinstvena baza podataka za žrtve nasilja.

„Takođe, formiranjem Operativnog tima za borbu protiv porodičnog nasilja i nasilja nad ženama potvrđena je  odlučnost da budemo efikasna podrška žrtvama nasilja”, kazao je Pejanović.

Istakao je takođe i da je MUP prepoznao doprinos aktivistkinja ženskih nevladinih organizacija, kao i Ženske političke mreže, te se može pohvaliti  snažnim partnerstvom  sa ovim društvenim snagama.

„Ostvarivanje ženskih prava i rodne ravnopravnosti zahtijeva sveobuhvatno promišljanje i razumijevanje svih aktera u društvu. Uvjeren sam da samo zajedničkim radom i odlučnošću, možemo da napravimo korak više u cilju pune ravnopravnosti i izgradnje društva jednakih mogućnosti”, zaključio je Pejanović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve