Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Pavel Rovinski: Ime ”srbin” označava pravoslavnoga

Ovo je još jedna ubjedljiva potvrda da je crnogorski narod smatrao da ''srbin'' nije riječ koja označava narodnost/nacionalnost.

U Sant Peterburgu je 28. januara 1916. godine umro Pavel Rovinski ruski naučnik, publicista i revolucionar. Prema nekim izvorima umro je kada je saznao da je Crna Gora pala pod austrougarsku okupaciju. Kao veliki prijatelj Crne Gore u njoj je proveo 27 godina, prepješačivši je uzduž i poprijeko, izučavajući život, tradiciju, kulturu i običaje njenih naroda. Imao je značajnu ulogu i doprinos kulturno – prosvjetnom i naučnom životu Crne Gore, pomagao je organizaciju proslave 400-te godišnjice Crnojevića štamparije, osnivanje čitaonica na Cetinju, u Nikšiću i Baru i darivao im veliki broj knjiga. Bio je jedan od inicijatora izgradnje Zetskog doma na Cetinju i doprinosio je radu redakcija na Cetinju. Napisao je knjige Zapisi o Crnoj Gori, Studije o Crnoj Gori, Odnosi između Crne Gore i Rusije za vrijeme vladika, Petar II Petrović Njegoš i četvorotomnu knjigu “Crna Gora u njenoj prošlosti i sadašnjosti” – kapitalno djelo u kom je dao detaljnu i svestranu analizu Crne Gore i života u njoj. (Iz arhive lista Pobjeda)

SRPSTVO JE U CRNU GORU IMPORTOVAO SIMO SARAJLIJA

Srpsku nacionalnu ideologiju – takozvano srpstvo, među Crnogorce je prvi unio Njegošev učitelj, fanatični srpski nacionalista Sima Milutinović Sarajlija i tu je ideologiju usvijestio Njegošu. One Srbe koje Njegoš veliča u Gorskom vijencu i drugim djelima, veličao je prije njega i Sarajlija i vatrenu ljubav koju je on u sebi nosio prema Karađorđu, Dušanu, Obiliću… prenio je i na Njegoša.

Prije 19. vijeka srpska narodnost van Srbije i južne Mađarske nije postojala, npr u Boki Kotorskoj nema pomena o Srbima i srpskoj narodnosti sve do rečenog – 19. vijeka, možete se uvjeriti ako pročitate tekst koji se može naći na internetu pod naslovom “Istorijski izvori kažu – prije 19. vijeka nema Srba u Boki”.

TOKOM CIJELOG 19. VIJEKA VIDIMO DA NAROD NA ZAPADNOM BALKANU SMATRA DA JE SRBIN SINONIM ZA PRAVOSLAVCA

Nakon što je u 19. vijeku elita pravoslavaca iz Beograda, Vojvodine, Beča… izmislila kako su svi pravoslavci na zapadnom Balkanu zapravo po narodnosti Srbi, običan narod to nije dobro razumio i kroz cio 19. vijek mi vidimo, imamo puno svjedočenja, da obični, neobrazovani ljudi, termin Srbin razumiju kao vjerski termin. Prije nekoliko godina sam u članku “Matavulj: Srpstvo je značilo samo pravoslavlje”, pokazao da je to posvjedočio i Simo Matavulj.

Josef Holeček se u Crnoj Gori sreo sa istom pričom, on zapisuje kako Crnogorci gledaju na svoju vjeroispovijest i narodnost: “Pitaš li ga za vjeru, odgovoriće Crnogorac da je “Srbin”, pitaš li ga za narodnost, reći će da je “Crnogorac”. (Josef Holeček, Crna Gora, CID Podgorica i Izdavački centar Cetinje, 1995, str 25).

Nijesu puno griješili. Pravoslavlje i crkveni obred su nam došli od srednjevjekovnih Srba, nakon što su Nemanjići osvojili Duklju, Sv. Sava je 1219. osnovao Zetsku episkopiju. Duklja/Zeta je do Sv. Save bila rimokatolička zemlja, Savin otac Stefan Nemanja rođen je u Duklji i kršten po rimokatoličkom obredu, jer u Duklji tada nije bilo pravoslavnih svještenika.

I ROVINSKI JE ZAPISAO DA JE U CRNOJ GORI RIJEČ SRBIN OZNAČAVA PRAVOSLAVCA

Kao što su Matavulj, Holeček i mnogi drugi naveli da je termin srbin za običan narod značio isto što i – pravoslavac, tako je to naveo i Pavel Pavle Rovinski.

U knjizi “Elementa Montenegrina (CFP, 1990), Radoslav Rotković je u radu “O crnogorskom narodu i kontinuitetu njegove države” (strana 6), faksimilno prikazao riječi Rovinskog iz knjige koju je Rovinski objavio 1897. godine.

Tu je Rovinski zapisao: “Ime Srbin je označava pravoslavnog”.

Dakle, ovo je još jedna ubjedljiva potvrda da je crnogorski narod smatrao da srbin nije riječ koja označava narodnost/nacionalnost.

Nešto što bi mogli nazvati srpska nacionalna (pri)misao postojalo je u Crnoj Gori i prije 19.vijeka, ali to niko nije propagirao niti sistematski širio. Srpska narodnost u Crnoj Gori je planski izmišljena tek nakon dolaska Simeona Milutinoviča Sarajlije 1827. godine – koji je srpstvom zadojio svog mladog učenika Radivoja Tomova, našeg kasnijeg velikog pjesnika Petra II Petrovića Njegoša.

Miroslav Ćosović

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

7 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Freedom
30.01.2022-10:14 10:14

Pa naravno da ce S.Milutinovic kao ucitelj(autoritet) uticati na svog ucenika mladog Njegosa 14 god. I u njega je usadio tu ideju koju je Njegos kasnije kao Vladika i pjesnik prosirio kroz svoja djela. Njegos je isto tako opisao u djelima i sav kukavicluk tih srba a velicajuci herojstvo Crnogoraca kojima je pripadao. Da je odvajao ta dva naroda je opisao kada kaze: Znam ja tu veselu Srbadiju. Da je smatrao da smo isti narod napisao bi ( nas veseli Srpski narod).

Rovca
30.01.2022-13:27 13:27

Dimo Milutinovic je porijeklom rovčanin.

biblion
04.02.2022-04:26 04:26
Reply to  Rovca

i Šantić je iz Pješivaca…

4 C
30.01.2022-16:33 16:33

Eh , čisto srce, visoko-moralno ,za lopuže bratske prava zgoda .

Akademik SANU Miroslav Pantić: Pod pojmom “Srbina” podrazumijeva se pripadnik pravoslavne crkve | Skala radio
11.07.2023-10:57 10:57

[…] Pavel Rovinski: Ime ”srbin” označava pravoslavnoga […]

Mihailo
30.11.2023-14:53 14:53

Kako samo bezočno lažete. Čekaj čekaj samo dok Albanci ne krenu. Biće posle ” braćo naša Srbi, mi smo jedan narod !!! “

Stefan
15.01.2024-01:19 01:19

Ali ako sve vreme govorite da ste imali Crkvu, koja je bila autokefalna i cija autokefalija sa Peckom patrijarsijom nije imala nikakve veze…i ako ste bili nacionalno osveceni Crnogorci….kako onda Srbin da vam bude sinonim za pravoslavca. Zasto za vas taj sinonim nije bio termin Crnogorac, kada je postojao kao narodnost, a pritom taj Crnogorac imao svoju autokefalnu Crkvu ? Ili kazete Srbin bio termin za pravoslavca na Balkanu. I Bugari su bili pravoslavci na Balkanu, pa sto se onda i oni nisu izjasnili i osecali Srbima. Albanci su takodje u velikoj meri bili pravoslavci, pa kako i oni se… Pročitaj više »