Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

OSUDA ABAZOVIĆEVOG UPLITANJA Imali pravo da raspišu oglas za VDT-a

Tužilački savjet optužio je potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića za neprimjeren pokušaj političkog uticaja na njihov i rad državno-tužilačke organizacije, zastrašivanje, interpretacije i kvalifikacije kojima se narušavaju temeljni ustavni principi u pogledu statusa i rada tog tijela i Državnog tužilaštva.

Tužilački savjet (TS) imao je pravo da raspiše oglas za novog vrhovnog državnog tužioca (VDT) i za upražnjena tužilačka mjesta, jer to tijelo izmijenjenim Zakonom o Državnom tužilaštvu nije raspušteno i ima sve nadležnosti do izbora novog sastava, u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima, smatra Akcija za ljudska prava (HRA).

TS optužio je potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića za neprimjeren pokušaj političkog uticaja na njihov i rad državno-tužilačke organizacije, zastrašivanje, interpretacije i kvalifikacije kojima se narušavaju temeljni ustavni principi u pogledu statusa i rada tog tijela i Državnog tužilaštva.

Ta reakcija došla je nakon što je Abazović, reagujući na informaciju da je TS donio odluku o raspisivanju javnog poziva za izbor vrhovnog državnog tužioca i oglašavanju slobodnih tužilačkih mjesta, kazao da Tužilački savjet „hoće silom na sramotu da izabere ljude koji će vjerovatno biti smijenjeni odmah nakon toga“, te da „pojedini ljudi iz Tužilačkog savjeta nijesu daleko od toga da budu procesuirani“.

Pravna savjetnica u HRA Marija Vesković kazala je Pobjedi da ako se htjelo da postojeći sastav TS-a ne bude ovlašćen za sprovođenje izbora za VDT-a, to se moralo jasno propisati zakonom.

– Do izbora novih članova TS-a ne može doći prije septembra, a možda neće ni tada u slučaju da Ustavni sud sporne odredbe Zakona o Državnom tužilaštvu, u međuvremenu, proglasi neustavnim, a na osnovu inicijative za ocjenu ustavnosti koju su podnijeli Državno tužilaštvo i TS – kazala je Vesković.

Ustavnom sudu Crne Gore prijedlog za ocjenu saglasnosti sa Ustavom i potvrđenim međunarodnim ugovorima odredbi Zakona o Državnom tužilaštvu podnešen je prošlog četvrtka, a odnosi se na odredbe o sastavu i mandatu TS, određivanje vršioca dužnosti VDT-a i uslove za prestanak funkcije državnom tužiocu. Ta rješenja je kritikovala i Venecijanska komisija uoči izglasavanja izmjena tog zakona u Skupštini.

Istovremeno, kako je tada saopšteno iz Državnog tužilaštva, podnijet je i zahtjev Ustavnom sudu Crne Gore za donošenje naredbe da se obustavi izvršenje osporenih zakonskih odredbi do donošenja konačne odluke suda kako bi se spriječilo nastupanje neotklonjivih štetnih posljedica, koje bi neminovno nastale primjenom zakona.

Izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević je, tokom gostovanja u jutarnjem programu TV Vijesti, kazala da je jasno da u crnogorskom društvu svako pokušava da iz svoje pozicije odbrani svoje interese.

– Mislim da ta priča ima dva pogleda i vjerujem da će je pravnici tako i tumačiti. Jedan je, zaista, ako ste vi u određenom mandatu onda treba da i obavljate do kraja one dužnosti koje su vam propisane zakonom – kazala je Uljarević.

Prema njenim riječima, drugi pravac priče je ono što pravnici nazivaju ciljanim tumačenjem određenog zakona, odnosno da li je bila namjera zakonodavca da taj TS koji treba da bude promijenjen i u svojoj strukturi i u nekim drugim aspektima, treba da odlučuje o onome što zakon donosi kao novinu.

– Znamo da je jedan od ciljeva izmjena Zakona bio provjetravanje u tužilaštvu. Ja mislim da je u konkretnom slučaju TS trebao da bude bliže ovom ciljanom tumačenju i da, poštujući ono što su obaveze tog savjeta, nađe način da ipak ispoštuje odluku zakonodavca i da taj period premosti drugačije – zaključila je Uljarević.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve