Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Ombudsman: Ministarstvo prosvjete pokušava da neargumentovano diskredituje naš rad

Ističu da što se tiče brige Zaštitnika o ovoj i svakom drugoj temi u oblasti obrazovanja, dovoljno je bilo da se Ministarstvo pozabavilo implementacijom preporuka koje smo uputili još 2020.godine, a što stoji i u posljednjem Mišljenju

Iz Institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda regovali su na saopštenje Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) povodom Mišljenja Zaštitnika o diskriminaciji asistenata i saradnika u nastavi, ističući da su se u ovom predmetu bavili isključio činjenicama.

“Prije svega, podsjećamo na stav institucije da nakon datog Mišljenja, kao konačnog akta Zaštitnika o određenom problemu, predočene činjenice, analize i preporuke dodatno ne komentarišemo. Međutim, indikativno je da se Ministarstvo nijednom nije oglasilo ovim povodom tokom trajanja postupka u kojemu je donijeto meritorno Mišljenje, niti su se udostojili da se izjasne po svim pitanjima koja se tiču predmetne teme, a što je od njih traženo aktom Zaštitnika. Stoga ostavljamo javnosti da zaključi ko je bio „površan i nedobronamjeran“ i ko „nije mjerio, ali je sjekao“ po svome, sve vrijeme trajanja postupka.

O tome da li Zakon i šta uopšte prepoznaje, navedeno je u Mišljenju, a nama ostaje da sa čuđenjem ispitujemo stav resornog Ministarstva o tome šta se u ovoj oblasti odnosi na Ministarstvo u „manjoj“, a šta na druge organe u većoj mjeri. Bavili smo se i bavimo isključivo činjenicama”, navodi se u reagovanju.

Ističu da što se tiče brige Zaštitnika o ovoj i svakom drugoj temi u oblasti obrazovanja, dovoljno je bilo da se Ministarstvo pozabavilo implementacijom preporuka koje smo uputili još 2020.godine, a što stoji i u posljednjem Mišljenju.

“Osim toga, da su u resornom Ministarstvu samo površno pogledali predmet sve bi im bilo mnogo jasnije. Ovako, potcijenili su i postupak pred Zaštitnikom i međunarodne izvještaje (ECRI) u kojima je jasno naznačena obaveza po pitanju ovih saradnika u obrazovanju, a ne u oblasti socijalnog staranja (?), kakav se utisak stvara rezonovanjem iz Ministarstva i pokušajem plasiranja ove teze u javnosti. Dalje, obuku ovih saradnika su vršile institucije obrazovanja po licenci koju je izdavalo Ministarstvo prosvjete, konkurs za prijem saradnika su raspisivale ustanove obrazovanja, zaposlenje na određeno vrijeme su vršile ustanove obrazovanja i da kuriozitet bude veći o tome je govoreno od strane predstavnika istog ovog Ministarstva i na sjednici Odbora za ljudska prava 5. novembra 2021.godine, povodom obilježavanja Dana romskog jezika, gdje je kao problem istaknuta nemogućnost da se oni zaposle na neodređeno vrijeme. Nijednom riječju nije osporena potreba i osnov da se zaposle na određeno vrijeme, a još manje da se dovedu u nepovoljan položaj u odnosu na sve ostale kategorije koje se zapošljavaju u obrazovanju. Dobro je što je rasprava na Odboru bila javna, jednako kao i zaključci, a ko je i šta uradio na realizaciji ovih zaključaka neka sudi javnost”, ističe se  u reagovanju.

Podsjećaju da  shodno odredbama Zakona o stručnom obrazovanju, utvrđen je standard za zanimanje Saradnik/​saradnica u socijalnoj inkluziji Roma/​Romkinja i Egipćana/​Egipćanki u oblasti obrazovanja i on je mnogo više od “praćenja do škole i od škole Romske djece”, kako je bez ikakvog smisla umanjen obim posla, kvalifikacija i odgovornost lica koji obavljaju ovo zanimanje.

“I o tome se svakako moglo više saznati da je ispitana korisnička grupa, odnosno oni koji su izrazili zadovoljstvo radom saradnika u obrazovanju. Kada je o tome riječ, možda treba naglasiti da je obrazovanje širi koncept od nastave, što se iskreno nadamo da znaju u resornom Ministarstvu. Možda ovo bude iznenađenje za javnost, ali nadzor nad sprovođenjem odredaba ovog Zakona vrši organ državne uprave nadležan za poslove prosvjete, a inspekcijski nadzor prosvjetna inspekcija. Zbog svega navedenog, kao i zbog činjenice da nas (valjda) obavezuju i strateška dokumenta donijeta od strane najviših organa izvršne vlasti, nalazimo da ničim nijesmo zaslužili neargumentovane i ispod svakog nivoa međuinstitucionalnih odnosa pokušaje diskreditacije našeg rada. Konačno, ovim ničim ne umanjujemo pojedine organizacione cjeline u ovom i praktično svim ostalim resorima koji su odgovorno, profesionalno i uz puno poštovanje sproveli procedure na zahtjev Zaštitnika, čime su očuvali integritet i ove institucije, ali i svojih resora. Zbog toga institucija Zaštitnika zaključuje svaku raspravu na ovu temu, a sve što ima da se kaže već stoji u predmetnom mišljenju”, zaključuju u reagovanju iz Institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve