Uloga crkve u XXI vijeku i kod nas i u Evropi je da se bavi religijom i crkvenom organizacijom. Ona nije nadležna da se bavi: politikom, organizovanjem uličnih protesta, pitanjem dolaska i odlaska vlasti i rušenjem vlasti, rekao je Pobjedi Aleksandar Olenik, advokat i predsjednik Građanskog demokratskog foruma.
Konstatujući da je Srpska pravoslavna crkva izašla iz svoje nadležnosti i da se crkveni lideri bave politikom kao da su u stranci Olenik ocjenjuje da je to anticivilizacisjki i antievropski.
– Bude li crkva upravljala bilo kojom državom vraćamo se pravo u srednji vijek. Mislim da to nikom nije u interesu, kaže on.
Olenik pita i zašto su opozicione stranke u Crnoj Gori dozvolile da im crkva vodi politiku i navodi da se crkva koristi u politčkim obračunima i da zastupa nacionalističku politku Srbije počevši od 90-tih godina do sada.
Uzavrelu retoriku srpskih političara, prema crnogorskim vlastima, Olenik pripisuje predizbornoj kampanji u Srbiji koja je po njemu samo dodala ulje na vatru.
Pitamo da li je ta kampanja razlog oglašavanja i predsjednika Srbije?
– Zvanični Beograd nikada nije bio isključen iz dešavanja u Crnoj Gori. Zakon o slobodi vjeroispovesti samo je povod, a razlog je ambicija desničarske vlasti i stranaka dijela opozicije, u desnom spektru, koji su u sprezi sa SPC da nametnu svoja rješenja Crnoj Gori. Uticaj SPC i na državu Srbiju je ogroman, crkvena lica ne podliježu zakonu. Mogu da razumijem da crkva sebe postavi iznad države, ali ne mogu da razumijem državu Srbiju koja to prihvata, zaključuje Olenik.