Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Olenik: Crkva Srbije prikazuje sebe kao nekažnjivu, bez pritiska javnosti SPC neće promijeniti ništa

U medije idem uglavnom kao političar, kada zastupam žrtve mene nema. Međutim, ovo je poseban slučaj kada gradimo kritičku javnost preko medija, jer bez pritiska javnosti SPC neće promeniti ništa

Slučaj pedofilije nad osmoro djece za koju se sumnjiči Crkva Srbije je klasičan slučaj kakav postoji širom Evrope i Sjeverne Amerike, kazao je advokat iz Beograda Aleksandar Olenik u emisiji “U sred srijede” na Gradskoj RTV.

“Rezultati istrage unutar same crkve Srbije bili su negativni. Sinod je utvrdio da tada nije bilo pedofilije u Republici Srbiji u okviru crkve, iako su u tom trenutku u javnosti bili prisutni dokazi, jasni i precizni, kao i izjave te djece”, objasnio je Olenik.

Ne postoji spisak dokaza, ističe, već je dokaz sve što može da svjedoči o krivičnom djelu na bilo koji način.

On je objasnio da najčešće ne postoje fizički dokazi, već da se sudskim vještačenjem nakon nekog perioda dolazi do otkrića da je trauma kod žrtve uzrok seksualnog zlostavljanja.

“Konkretno u ovom slučaju ima dokaza. To su video zapisi koji su bili dostupni u javnosti”, ističe advokat.

Olenik se osvrnuo na obrazloženje sveštenika Gojka Perovića koji je poziv u emisiju odbio uz obrazloženje da “Crkva smatra da to nije tema koja zavrjeđuje medijsku pažnju, te da joj ne bi davali na značaju” i kazao da je ovakav vid odgovora političke prirode.

“Ne mogu da razumijem kakve veze ima politika sa bilo kojom vjerskom organizacijom, pa i SPC-om, kakve veze ima sa religijom, ljubavi prema Bogu… Ja ne vidim nikakvu vezu, ali vidim da se crkva i u Srbiji i u Crnoj Gori bavi politikom i da to rade kao i sve ostale političke stranke, samo se ne zovu tako”, ocijenio je Olenik.

Kazao je da je žrtvi veoma važno da kao takva bude prepoznata, a “ako onaj koji je optužen negira postojanje žrtava, to je anticivilizacijski. To je nešto što nema nikakve veze ni sa humanizmom, ni sa religijom, kao ni sa bilo čime što je ljudsko i što je normalno”.

“Uobičajen politički metod zamene teza je da se onaj koji je optužen pokušava prikazati žrtvom. Ako uspe medijski da ostavi utisak da je žrtva, samim tim nema ni krivičnog dela”, objasnio je on i dodao da je takav način zloupotreba najtananijih odnosa koje neko ima prema religiji ili crkvi.

Olenik je kazao da je, ukoliko uzmemo u obzir da je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije prije desetak godina negirao i zataškao slučaj, velika vjerovatnoća da će njegova izjava sada biti ista.

On se prisjetio slučajeva u Srbiji, istakao da su dva slučaja neslavno završila jer su prinudno zastarjela, te rekao da premještaj onih koji su učestvovali u zločinu može da se nazove “kontrolom štete i zaštitom kako pojedinca tako i organizacije”.

“U medije idem uglavnom kao političar, kada zastupam žrtve mene nema. Međutim, ovo je poseban slučaj kada gradimo kritičku javnost preko medija, jer bez pritiska javnosti SPC neće promeniti ništa”, smatra advokat.

Olenik je kazao da nije tačno da je samo jedan ministar pravde u Vladi Vojislava Koštunice bio zadužen za zastarelost pomenutih slučaja, te da je cijela tadašnja Vlada učestvovala u tome.

“Ne može jedan ministar ništa da uradi bez saglasnosti Vlade. Svi koji su podržavali tu Vladu su zdušno, javno i otvoreno stali na stranu crkve i ugušili sudski postupak”, rekao je on.

Olenik je dodao da sudije i tužioci koji su radili na tom postupku nikada nijesu bili pod većim pritiskom, te da su mnogi poslije tog slučaja i napustili pravosuđe.

“Oni su natjerani na silu da predmet za koji postoje slike i dokazi završi zastarom bez ikakve kazne za pedofile. Sada, poslije deset godina, ti isti pedofili su na vrhu crkvene piramide”, smatra advokat.

Olenik je rekao da se onaj koji je “bogat i uticajan teško privodi poznavanju prava, a organizacija koja je politički uticajna još teže”.

“I dalje sam pri stavu da se ljudi plaše da govore o pedofiliji unutar crkve, jer se plaše crkve”, smatra on.

Kaže i da mu je neshvatljivo to što crkva u Srbiji prikazuje sebe kao nekog ko je nekažnjiv, iznad zakona i Ustava, te da “sveštenstvo samim tim smatra da nema šta da traži na laičkim sudovima”.

Olenik je ukazao na važnost medija i njihove podrške kada je o ovakvim slučajevim riječ, te kazao da svaki pojedinac treba da “uradi ono što je do njega i na taj način pomogne VDT-u u Podgorici koje u ovom trenutku ima mogućnost da uradi nešto veoma važno”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve