Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Odluka o radu Lakićević Đuranović biće poznata u oktobru

Centar za građansko obrazovanje ranije je optužio profesoricu da je plagirala rad na način što je, tvrde oni, objavila studentov kao svoj rad

Komisija koju je Senat Univerziteta Crne Gore formirao krajem jula izjasniće se najkasnije do kraja oktobra o tome da li je vanredna profesorica Pravnog fakulteta Bojana Lakićević Đuranović plagirala rad koji je ranije objavljen u jednom srpskom časopisu, saznaje Pobjeda.

Pravni fakultet, Podgorica

Senat UCG je ranije imenovao komisiju dajući joj zadatak da sprovede postupak utvrđivanja plagijata za sporni naučni članak u roku od 30 dana, ali kako je ova visokoškolska ustanova na kolektivnom odmoru do 26. avgusta, prema saznanjima Pobjede, prije septembra neće “otvarati” ovaj slučaj. Komisija ima rok 30 radnih dana da okonča posao. Kako procedura nalaže, kada sačine izvještaj dostaviće ga Senatu na razmatranje koji će potom donijeti odluku.

Senatsku komisiju čine profesori Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore dekanica Pravnog fakulteta Aneta Spaić, metodolog i prodekan Marko Dokić i Dražen Cerović, prethodni predsjednik Suda časti UCG.

OPTUŽBE

Centar za građansko obrazovanje ranije je optužio profesoricu da je plagirala rad na način što je, tvrde oni, objavila studentov kao svoj rad. Kazali su da je profesorica objavila u decembru 2018. godine u stručnom časopisu Pravni život, tematski broj 12 Pravo i zapovest razuma, rad “Uloga i značaj Suda pravde Evropske unije u stvaranju, tumačenju i primjeni prava primjeri iz prakse” i da je identičan sa radom studenta Đorđija Drinčića.

Bojana Lakićević Đuranović

Lakićević Đuranović je, rekli su oni, ovom studentu bila mentorka prilikom izrade njegovog specijalističkog rada pod nazivom “Uloga i značaj Suda pravde u stvaranju, tumačenju i primjeni prava EU”, a koji je on odbranio u junu 2018. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević tada je zatražila od Tužilaštva da procesuira i sankcioniše slučaj Lakićević Đuranović, što je Tužilaštvo i učinilo.

Oni provjeravaju navode Centra za građansko obrazovanje koje je podnijelo krivičnu prijavu protiv vanredne profesorice optužujući je da je povrijedila moralna prava autora. CGO je tada, takođe, zatražio reakciju Univerziteta Crne Gore, ali se ova visokoškolska ustanova na početku ove priče proglasila nenadležnom za sporni slučaj, navodeći da predmetom treba da se bavi etički komitet, što je, kazali su oni, propisano novim Zakonom o akademskom integritetu, jer je rad objavljen u inostranstvu.

Tada se pojavio problem, jer etički komitet, ne postoji, odnosno Ministarstvo prosvjete ga još nije osnovalo, a trebalo j e tu zakonsku obavezu da završi do 25. juna. Univerzitet Crne Gore je zato zatražio od njih da završe taj zadatak i preuzmu slučaj profesorice, nakon čega je resor Damira Šehovića pokrenuo proceduru osnivanja etičkog komiteta. Iz Ministarstva prosvjete su, međutim, poručili da UCG, takođe, treba da se bavi ovim pitanjem “u skladu sa propisima i zakonima”.

ZAKON

Senat Univerziteta Crne Gore je, nakon toga, na posljednjoj sjednici, ipak formirao komisiju sa zadatkom da provjeri rad profesorice Pravnog fakulteta, objašnjavajući da to čine isključivo zbog odgovornosti prema akademskoj zajednici i društvu.

I tada su saopštili da je za provjeru kvalifikacija stečenih van naše države nadležan etički komitet, navodeći da u Zakonu o akademskom integritetu nije predviđeno koji organ treba da se bavi utvrđivanjem plagijata za radove objavljene van Crne Gore do izbora tog tijela. Izričiti su bili i da u ovom slučaju nije moguća primjena člana 27 Zakona kojim je predviđeno da će se do donošenja akata Univerziteta primjenjivati postojeći opšti akti ustanove, ukoliko nijesu u suprotnosti sa ovim zakonom. Ukazali su i na odredbu člana 30 Zakona o akademskom integritetu, kojom je predviđeno da stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi član 78 Zakona o visokom obrazovanju, koji je bio pravni osnov da se postupak utvrđivanja plagijata uređuje Statutom UCG.

“Da je Ministarstvo prosvjete postupilo po Zakonu, ne bi ni došlo do nepotrebnih insinuacija i špekulacija koje mogu samo da nanesu štetu čitavoj akademskoj zajednici”, saopšteno je tada sa UCG.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve