Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Od prevođenja Zete u jezera prihod 3,5 miliona eura godišnje

U pitanju je veliki energetski projekat koji će značajno popraviti perfomanse HE “Perućica” i spriječiti veliki gubitak vode na akumulacijama.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma predstavilo je juče Nacrt lokalne studije lokacije prevođenja dijela voda rijeke Zete u akumulacije “Krupac” i “Slano”.

U pitanju je veliki energetski projekat koji će značajno popraviti perfomanse HE “Perućica” i spriječiti veliki gubitak vode na akumulacijama.

Dnevne novine objavljuju najznačajnije djelove ove Lokalne studije.

Prema modifikovanom Nacrtu lokalne studije, orijentaciona vrijednost osnovnog projekta prevođenja, bez izgradnje pristupnih puteva, je procijenjena na 26,9 miliona eura.

Od tog iznosa, građevinski radovi koštaće 23 miliona eura, hidromašinska i elektro oprema 2,4 miliona, izrada i revizija projektne dokumentacije 500.000, dok će eksproprijacija, prema orijentacionoj procjeni, koštati oko milion eura.

U Nacrtu lokalne studije se navodi procjena i da će izrada pristupnih puteva i ostalih projekata za “uljepšavanje” prevođenja voda dodatno koštati oko 2,7 miliona eura.

Nacrt lokalne studije razradio je pet varijanti dodatnih prihoda od projekta. Prema najboljem Scenariju 3, nakon realizacije prevođenja voda prihodi hE “Perućica” će se povećati sa 48,4 miliona eura na 51,9 miliona eura, što je čak 3,5 miliona.

“Prosječna dobit svih varijantnih rješenja je 1.598.436 eura. Kod svih scenarija efekat projekta mjeren kroz prihode je pozitivan, a uočljiva je dosta visoka senzitivnost projekta na tržišne uslove”, navodi se u Nacrtu lokalne studije.

Pozitivni energetski efekti prevođenja se, takođe, ogledaju preko povećanja udjela prosječne godišnje proizvodnje iz akumulacija u odnosu na ukupnu godišnju proizvodnju “Perućice” sa 22 odsto na 45 odsto i do manjih gubitaka vode.

Za potrebe prevođenja voda biće izgrađeni tuneli Zeta Krupac i Krupac Slano.

Na taj način se može dio toka rijeke Zete prebaciti u akumulacije i postići djelimično izravnjanje toka rijeke Zete u akumulacijama.

Tehničko rješenje za projekat uvođenja rijeke Zete u akumulaciju “Krupac” obuhvata branu na rijeci Zeti sa zaštitnim nasipima uzvodno od brane, zahvat i dovodni kanal od rijeke Zete do ulaznog portala tunela, tunel do akumulacije Krupac i odvodni kanal od izlaznog portala tunela do akumulacije Krupac.

Usporna građevina predviđena je na rijeci Zeti oko 500 metara nizvodno od sastava rijeke Sušice i potoka Rastovac. Predviđena je betonska gravitaciona brana visine oko šest metara i dužine oko 120 metara.

Za realizaciju ovog projekta zainteresovana je Elektroprivreda Crne Gore zbog rekonstrukcije hidroelektrane “Perućica” i boljeg iskorišćavanja vodnog potencijala nikšićkog sliva.

Podsjetimo, Hidroelektrana “Perućica” puštena je u pogon 1960. godine, dok je današnju fazu izgrađenosti dostigla l976. godine. Njen se rad zasniva na korišćenju vodnog potencijala vodotoka u slivu Gornje Zete i visinske razlike od preko 500 m između Nikšićkog polja i Bjelopavlićke ravnice.

U današnjim uslovima nije moguće u potpunosti iskoristiti ove pogodnosti obilja raspoloživih voda i izvanredan energetski pad uslijed veoma složenih geoloških uslova i nedostatka akumulacionog prostora za izravnavanje proticaja, pa Elektroprivreda Crne Gore dokazuje da bi se bolja iskorišćenost vodnog potencijala ostvarila prevođenjem dijela voda rijeke Zete u akumulaciju “Krupac” i povezivanjem akumulacija “Slano” i “Krupac”.

Novoprojektovani objekti sistema prevođenja voda treba da omoguće bolje energetsko korišćenje raspoloživog vodnog potencijala. Na taj način će se smanjiti prelivi na postojećim branama a prevođenjem voda rijeke Zete u akumulacije poboljšaće se i stepen iskorišćenosti prirodnog toka.

Građevinski radovi većeg obima trebalo je da počnu sredinom prošle godine, ali je projekat zastao zbog protivljenja dijela NVO sektora i dijela lokalnog stanovništa koji gravitiraju prema tom području.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve