Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Od Krivokapićevog seminarskog rada do kentaur vlade

“Svako ko glasa za ovu vladu, jasno udara u temelje Crne Gore - temelje građanske, multietničke, multivjerske, sekularne i antišašističke države... Da li je ovo vlada građanske Crne Gore, ako budući premijer kaže da je ovo srpska država, a buduća ministarka Vesna Bratić Crnogorce naziva novocrnogorcima, montenegrinima, dukljanima koji su pristali da budu dio etničkog inženjeringa?" pitao je šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata Ivan Brajović

Mandatar Zdravko Krivokapić juče je u parlamentu predstavio program rada nove vlade, koji će poslanici parlamentarne većine, uprkos brojnim izrečenim kritikama, ipak podržati, dok je sadašnja opozicija poručila da je svaki glas za ovu vladu udar u temelje Crne Gore.

Sjednici je, u dijelu iznošenja ekspozea, prisustvovao i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović. Već na početku zasijedanja lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je zatražio da se odloži sjednica, zato što se, kako je naveo, nijesu stekli uslovi da se raspravlja o ekspozeu koji je dostavio mandatar Krivokapić, jer to nije materijal “za ozbiljnu parlamentarnu raspravu”, ali njegov predlog nije prihvaćen. Medojević je kazao da taj materijal po formi i sadržaju ne predstavlja program vlade, te da ima brojne propuste, koji moraju biti ispravljeni.

“Ovo je nešto slično seminarskom radu Svetozara Marovića u kumrovačkoj školi komunista. Zbog toga je tražim pauzu i sjednicu Kolegijuma predsjednika Skupštine i da se mandataru da makar jedan dan da predlog ekspozea uskladi makar sa onom formom koju je imao prethodni mandatar“, rekao je Medojević.

EKSPOZE BEZ MJERLJIVIH PARAMETARA

On je kazao da u tom materijalu apsolutno ne postoje nikakvi mjerljivi parametri, niti kriterijumi na osnovu kojih bi mogli da ocjenjuju rad vlade. Naveo je da svi koji podržavaju vladu nijesu imali prilike da učestvuju u pisanju tog dokumenta, te da ga Krivokapić nije konsultovao, niti je tražio bilo kakav stav od PzP-a prilikom pisanja predloga vlade.

“Na osnovu ovog programa ne možemo da ocijenimo rad vlade poslije šest mjeseci“, rekao je Medojević. Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić je kazao da bi mandatar od njega tražio pauzu da smatra da treba da pravi izmjene u programu i dodao da je zahtjev Medojevića bespredmetan, jer nije u nadležnosti Kolegijuma da se bavi tim, ističući da radi u skladu sa Poslovnikom Skupštine Crne Gore. Medojević je na to odgovorio da nijedan prethodni predsjednik Skupštine nije odbio zahtjev poslanika za uzimanje pauze.

Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić predložio je da se kandidati za ministre pozovu da budu u sali, jer se, “ne glasa samo za mandatara, već i za njih”. On je kazao da narod Crne Gore „ne želi više pauzu, jer se tri decenije pauziralo“.

“Ovdje nijesmo zbog Medojevića, ni Đukanovića, ni Milačića, već isključivo zbog naroda Crne Gore“, poručio je Milačić. Ipak, njegov predlog nije uvažen, jer se, prema riječima Bečića, prilikom ranijih izbora i imenovanja nikada nije desilo da određeni kandidat, prije nego je izabran, prisustvuje pretresu, a kao dodatan razlog naveo je epidemiološku situaciju. Prije iznošenja ekspozea, mandatar Zdravko Krivokapić je istakao da program nije mogao biti drugačiji nego što jeste.

“Oni koji nemaju podatke, nemaju pravo da se igraju sa podacima. Da li je ovo seminarski rad to neka procijeni neko drugi. Ovo je ono što se moglo u ovom trenutku uraditi. Desila se prva demokratska smjena vlasti i ako odajemo počast prethodnoj vlasti, onda neko treba da dostavi tačne podatke da bismo imali ciljeve koji su mjerljivi”, rekao je Krivokapić.

Kako je dodao, vlada koja će biti sigurno izglasana, biće ne vlada manjine, nego naroda.

“Ako očekujete da neki rezultat može biti mjerljiv za šest mjeseci, to može da bude samo vlada kontinuiteta. Mislim da je ekspoze u skladu sa članom 103 Ustava. Mi ćemo programom rada Vlade za 2021. godinu, kada napravimo apsolutno skeniranje, doći do početnog stanja. Cilj se definiše na sljedeći način – znate odakle krećete i gdje želite. Sve drugo je u ovom trenutku nemoguće. Vlada će u februaru napraviti program rada za 2021. godinu. To je mjera u kojoj će biti iskazan svaki cilj decidno i jasno”, poručio je Krivokapić.

NEMA SLOVA O SIVOJ EKONOMIJI

Šef poslaničkog kluba SDP – Albanska koalicija Jednoglasno Raško Konjević kritikovao je Krivokapića jer u ekspozeu “nema slova” o sivoj ekonomiji, poreskom dugu, pomoći privredi, rastućoj nezaposlenosti, malim i srednjim preduzećima. Istakao je da mu nije jasno odakle projekcija da će se država zadužiti više od pola milijarde.

“Pogrešna je poruka da građanima treba da kažete da treba da se zadužimo, a da nemate slova o prihodnoj strani budžeta”, istakao je Konjević. Konjević je kazao da je u ekspozeu trebalo da bude navedeno da će ključni prioritet nove vlade i Ministarstva pravde u narednom periodu biti da se „zadovolji pravda, da bivši funkcioner DPS-a Svetozar Marović bude izručen Crnoj Gori i odgovara“.

Šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata Ivan Brajović kazao da je će SD biti konstruktivna opozicija, u pravom smislu.

“Svako ko glasa za ovu vladu, jasno udara u temelje Crne Gore – temelje građanske, multietničke, multivjerske, sekularne i antišašističke države… Da li je ovo vlada građanske Crne Gore, ako budući premijer kaže da je ovo srpska država, a buduća ministarka Vesna Bratić Crnogorce naziva novocrnogorcima, montenegrinima, dukljanima koji su pristali da budu dio etničkog inženjeringa?… Da li je ovo vlada multietnička i multivjerska, ako u njoj prvi put, poslije 1998. godine, nema ministara iz manjinskih naroda? Da li je sekularna Crna Gora ona u kojoj se vlada dogovara u manastirima. Da li je antifašistička ona Crna Gora u kojoj se izjavljuje da više ne treba slaviti 9. maj – Dan borbe protiv fašizma?“, pitao je Brajović.

On je takođe upitao da li je ovo pomiriteljska, prograđanska, procrnogorska, proevropska i prozapadna vlada.

“Ova Vlada, bar po ovome što čujemo i nastupima u posljednje vrijeme, to nije. Jasno je iz svega ovoga da SD neće glasati za ovu Vladu“, kazao je Brajović, dodajući da vjeruje da nijedan od opozicionih poslanika neće to učiniti. Brajović je pozvao opozicione stranke da stvore široki savez za očuvanje vrijednosti Crne Gore.

Šef poslaničkog kluba GP URA Miloš Konatar kazao je da će poslanici koalicije “Crno na bijelo” glasati za vladu koju je predložio mandatar i poručio da će time ispuniti obećanje koje su dali građanima. “Crna Gora nije ugrožena i nastaviće svoju evropski put”, kazao je Konatar.

Šef poslaničkog kluba PzP-a Nebojša Medojević rekao je da samo ova vlada u istoriji ima mogućnost da demontira totalitarni poredak Mila Đukanovića.

On je kazao da će PzP glasati za vladu, ali da ni u čemu nijesu saglasni – ni sa načinom formiranja, ni sa ekspozeom, ni sa kadrovima.

“PzP se zalaže za smjenu režima, hapšenje svih kriminalaca, uzimanje pasoša, zabranu DPSa, zamrzavanje imovine funkcionerima DPS-a, rasformiranje ANB-a…”, naveo je Medojević. On je rekao da se Krivokapić zalaže za “kozmetičke promjene”. “Vi ste osvojili glasove na našoj listi, a u vašoj vladi ima više članova DPS-a, nego DF-a. To nije normalno”, rekao je Medojević, obraćajući se mandataru.

PODRŠKA DEMOKRATA

Prema mišljenju šefa poslaničkog kluba koalicije Mir je naša nacija – Demos Borisa Bogdanovića vrijeme je za izmirenje, ističući da su pred vladom veliki izazovi. On je rekao da ne žele da mijenjaju istoriju, već da kriminal i korupciju pošalju u istoriju. Najavio je da će glasati za novu vladu, bez obzira na sve mane koje su pratile proces njenog fomiranja. Šef poslaničkog kluba DF-a Slaven Radunović rekao je da budući ministri nijesu eksperti, već “pripravnici u ovom poslu”.

“Oni čak nisu ni političari. Vi ste nam njih prodali kao eksperte. Niste htjeli da izgovorite da vi hoćete nestranačke ličnosti, to jest da nećete prvenstveno DF u vladi”, rekao je Radunović.

On je rekao da će ih 16 poslanika njegovog kluba podržavati dok budu radili onako kako se od njih očekuje, a u suprotnom “biće srušeni istog dana”.

Poslanica DF-a Simonida Kordić kazala je da je narod očekuje da živi bolje, da se prestane sa diskriminacijom, te da se ukine Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Kordić je kazala da smo dobili kentaur vladu – malo ekspertsku, malo političku. Za Liberalnu partiju je, prema riječima njenog lidera Andrije Popovića, izborom ovako predložene vlade, njenog programa i koncepta rada Crna Gora u opasnosti da upadne u krug anarhije i još većih političkih podjela, u opasnosti od jačanja nacionalizma i uticaja crkvenih krugova, što je, kako je kazao, veoma opasno u građanskoj državi. On je rekao da u ekspozeu Krivokapića sve vrvi od “demagogije i unaprijed traženog alibija”, te da je mandatar Krivokapić vjerski fanatik.

“Molim mandatara kojeg u narodu zovu Rukoljub da ne cjeliva ruke sveštenicima i ne ljubi tuđe zastave. Nikad to Crnogorci nisu radili u svojoj slavnoj istoriji”, rekao je Popović.

Pozvao je da se aktiviraju Lovćenske straže, podsjećajući na kontroverzne izjave Vesne Bratić, da bi se, kako je rekao, spriječio isti naum sa iste velikospske adrese – “a to je nestanak Crne Gore po treći put u poslednjih stotinjak godina”. Poslanik SD-a Boris Mugoša rekao je da svi koji dignu ruku za vladu, snose odgovornost za to.

“Mislim da su građani na ovim izborima željeli napredniju i drugačiju Crnu Goru. Bojim se da su dobili drugu i nazadniju”, rekao je Mugoša. Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković navela je da je namjera nove vlade “posrbljavanje Crne Gore”. Predsjednik SNP-a Vladimir Joković rekao je da ta partija podržava Krivokapića, jer, kako je rekao, dobar dio ekspozea uključen u programske principe SNP. Zbog velikog interesovanja poslanika da učestvuju u raspravi, najavljeno je i da će sjednica trajati najmanje dva, a najviše tri dana.

Ibrahimović: Može li ministarka u Crnoj Gori biti četnik?

Šef poslaničkog kluba Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović rekao je da se stiče utisak da mandatar nije ulazio duboko u mnogo pitanja koja tište ovo društvo, već da je veliki dio posvećen etiketiranju rada aktuelne vlade. Pohvalio je to što je u ekspozeu podržan NATO put, evropske integracije i regionalna saradnja, navodeći da vlada ipak nema dugoročnost i da Crnu Goru ne treba da predstavlja vlada koja je jednonacionalna. Ibrahimović je rekao i da nije srećan ako mandatara predlaže jedna vjerska zajednica, i ako je preporuka za ministre dobar odnos sa jednom vjerskom zajednicom.

“To ne može da ponese sekularna država. Građani ne žele Crnu Goru koja klizi u teokratiju”, rekao je Ibrahimović.

Upitao je Krivokapića zašto nije poslušao glas naroda da Vesna Bratić ne bude ministar, navodeći da se od nje očekuje da se makar izvini žrtvama “koje su stradale od fašističkog pokreta”. Pitao je Krivokapića da li se ograđuje od četničkog pokreta, da li se ograđuje od izjava Bratić, te da li će 11. jula posjetiti Srebrenicu.

“Crna Gora ima potencijalnu kandidatkinju za ministarku nauke, prosvjete, kulture i sporta, koja kaže da je ženski četnik. I s pravom se manjinski narodi pitaju da li ćemo mijenjati nastavne planove i programe pa u njima nećemo imati velike stvaraoce predstavnike manjinskih naroda, Avda Međedovića, Ćamila Sijarića…Da li ćemo učiti da četnici nijesu radili sva ona zla na prostorima Crne Gore, prema svim narodima, posebno prema Bošnjacima, hoćemo li učiti da su to dobri momci, ili ćemo čekati da državni dan bude osnivanje četničkog pokreta u Crnoj Gori”, pitao je Ibrahimović.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Nisin kiljan
03.12.2020-09:19 09:19

Odličan ekspoze!