Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Očekuju da će krivolovci sa snimaka biti procesuirani

Operativni podaci o osobama koje se bave krivolovom na Skadarskom jezeru postoje, a snimci sa konkretnih lokacija napravljeni iz neposredne blizine mogu da pomognu Upravi policije da poveže djelove jezera, vozila i konkretne aktere nelegalnih aktivnosti

Od početka zabrana na lov krapa, koji je startovao 15. marta, uprava Nacionalnog parka Skadarsko jezero podnijela je šest prijava protiv sedam osoba zbog nelegalnog ribolova koje su u proceduri, dok su uporedo pred nadležnim tužilaštvom procesuirane krivične prijave protiv dvije osobe koje su uhvaćene u krivolovu.

Uprava Nacionalnog parka Skadarsko jezero predala je prošle sedmice policiji i snimke prikupljene nadzornim kamerama kao svjedočanstvo o nelegalnim aktivnostima desetina krivolovaca koji se usred lovostaja spremaju da isplove naoružani pritom zabranjenim sredstvima za izlov ribe pomoću struje.

– Video-materijali u vezi sa nelegalnim aktivnostima u NP Skadarsko jezero predati su službenicima Uprave policije Centra bezbjednosti Podgorica na dalje postupanje i nadamo se da će ova lica biti procesuirana ka nadležnim organima u što hitnijem roku – saopšteno je Pobjedi iz NP Skadarsko jezero.

Sa druge strane, do prije dva dana, prema ODT-u, u Podgorici nije još bila dostavljena nijedna prijava na dalje procesuiranje koja se odnosi na te snimke.

Iz tog tužilaštva je Pobjedi rečeno da sami snimci mogu imati dokaznu težinu kada budu dostavljeni sa pratećom prijavom u propisanoj proceduri.

Operativni podaci o osobama koje se bave krivolovom postoje, a snimci sa konkretnih lokacija napravljeni iz neposredne blizine mogu da pomognu Upravi policije da poveže djelove jezera, vozila i konkretne aktere nelegalnih aktivnosti.

Prikupljanje video-materijala, od kojih su neki publikovani, uslijedilo je nakon što je Agencija za zaštitu životne sredine, u saradnji sa nevladinim sektorom i ekološkim aktivistima obezbijedila postavljanje 138 kamera čiji je primarni zadatak bio da registruju stanje u životinjskom svijetu jezera. Snimci su „ulovili“ i neumorne ribokradice koji se pripremaju za isplovljavanje.

Budući da su u plovila unosili akumulatore, pretvarače za struju (konvertore), sonde, plinske lampe, dakle, svu opremu koja se koristi za lociranje i masovni izlov ribe u mrijestu, riječ je o kvalifikovanom krivičnom djelu za koje se može dobiti do tri godine zatvora.

Iz NP Skadarsko jezero je Pobjedi saopšteno da je od 15. marta oduzeto 147 mreža, 36 pari (nizovi udica), tri vanbrodska motora, četiri plovila, pet akumulatora, vazdušna i lovačka puška i dva pretvarača za struju.

Krivolovci širom Skadarskog jezera koriste mrijest šarana – kada riba gonjena prirodnim instinktom za održanje vrste zalazi u plitke i toplije zone jezera gdje polaže ikru – za lako dostupnu zaradu.

Riba se tu grupiše u jata, manje je oprezna, pa krivolovci u jednom cugu nerijetko izvade i stotine kilograma. Ulov se dalje prodaje, „ispod ruke“, a preprodavci ga plasiraju i u okolini pijaca i tržnih centara.

Pored krivolova agregatima, riba se izlovljava i mrežama. Nerijetko se riba ulovljena tokom lovostaja drži u čuvarkama sakrivenim ispod potopljenih grana drveća, kako bi ostala svježa do isporuke, odnosno, pronalaženja kupca ili prikupljanja dogovorene količine.

Zbog krivolova koji postaje decenijski problem, za koji nadležni još nemaju pravi odgovor, u širokom luku Crnu Goru zaobilaze i evropske šarandžije, najbrojnija populacija visokoplatežnih sportskih ribolovaca, pa destinacije sa svoje višednevne ribolovne ture traže na drugim adresama u regionu. A najveće jezero na Balkanu i „divlja“ šaranska voda, iako je na papiru „eldorado“ za ovu vrstu ribolova, ostaje neiskorišćen resurs na meti ekološkog kriminala.

Sistem granične bezbjednosti doprinijeće i borbi protiv krivolova 

Operativni kapaciteti koje omogućava saradnja granične policije sa Fronteksom, uz upotrebu osmatračkih letjelica u priobalju i akvatoriju Jadranskog mora i Skadarskog jezera, unaprijediće Sistem granične bezbjednosti i sigurnosti u ovoj oblasti. To će, kako je ocijenjeno na zajedničkom sastanku u Agenciji za zaštitu životne sredine, uz međuinstitucionalnu saradnju doprinijeti i sprečavanju nezakonitog ribolova na Skadarskom jezeru, Bojani i moru.

U ovom kontekstu, kako je najavljeno, Agencija i Nacionalni parkovi Crne Gore će u narednom periodu inicirati potpisivanje Memoranduma o zajedničkoj saradnji sa Upravom policije i MUP-om Crne Gore kako bi se objedinili raspoloživi državni resursi i intenzivirala interagencijska saradnja.

Predstavnik granične policije Zoran Lasica, predstavio je i planirane mjere za unapređenje Sistema granične bezbjednosti kroz podršku iz budžeta. One će se odnositi na jačanja kapaciteta za detekciju stanja kroz uspostavljanje stacionarnih centara i stanica za elektronsko osmatranje sa radarskim, termovizijskim i CCTV osmatračkim senzorima. To će obuhvatiti i zajedničku operativnu platformu Koraćica na Skadarskom jezeru za potrebe stalnog boravka službenika granične policije i NP Skadarsko jezero, kao i vez njihovih patrolnih čamaca koji će biti u stalnoj pripravnosti za isplovljenje i dejstvo.

Pored predstavnika Agencije za zaštitu životne sredine, sastanku su prisustvovali i predstavnici Nacionalnih parkova Crne Gore, NP Skadarsko jezero, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Sektora za ribarstvo, kao i Nevladine organizacije CZIP-a.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve