Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Obučeno šest OSI za izradu ukrasnih predmeta

U okviru projekta Udruženja roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“ obučeno je šest osoba sa invaliditetom (OSI) za izradu jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, nakon čega je zaposleno njih pet, koji su samostalno izradili više od 700 komada

U okviru projekta Udruženja roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“ obučeno je šest osoba sa invaliditetom (OSI) za izradu jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, nakon čega je zaposleno njih pet, koji su samostalno izradili više od 700 komada.

Foto: PR Centar

To je saopšteno na pres konferenciji Udruženja roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“, organizovanoj povodom završetka projekta „Obuka i zapošljavanje osoba sa invaliditetom“, a koji se realizuje u saradnji sa NVU „Prvo udruženje roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju“.

Predstavnica NVU „Staze“ Marija Boljević navela je da je cilj projekta „Obuka i zapošljavanje osoba sa invaliditetom“, koji je finansijski podržao Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG), bio unapređenje ambijenta  za povećanje socijalne uključenosti OSI u Crnoj Gori.

„Takođe, kroz projekat smo težili povećanju njihove zapošljivosti i bržem uključivanju u radne i društvene procese, kao i da se podigne nivo svijesti OSI o potrebama kvalifikacija za nova zanimanja. Vrijednost projekta je bila oko 50 hiljada eura, a projekat je trajao 12 mjeseci, od 16. novembra prošle godine do novembra ove godine“, pojasnila je Boljević.

Ona je navela da je projekat imao za cilj i povećanje broja OSI, obučenih za zanimanje izrađivač/ica jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, kao i povećanje broja zaposlenih OSI sa evidencije Zavoda.

Ona je kazala da su OSI kroz projekat prošli, uz podršku mentora, četvoromjesečnu obuku.

„Ciljna grupa na ovom projektu bile su nezaposlene OSI, sa posebnim naglaskom na osobe sa intelektualnim invaliditetom. Tokom prva četiri mjeseca, obučili smo šest  osoba za zanimanje izrađivač jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita. Prva dva mjeseca imali su praktičnu i teoretsku nastavu, tokom koje su imali podršku profesora iz Srednje stručne škole „Spasoje Raspopović“, rekla je Boljević.

Obučeno je, kako je navela, šest OSI za izradu jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, nakon čega je radno angažovano, njih pet.

„Bilo je više od 700 komada jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, koji su izradili učesnici projekta. U toku realizacije projekta imali smo tri izložbe, tokom kojih su izloženi njihovi radovi, a javnost upoznata sa njihovim radom. Najbitnije nam je bile da oni izađu i da se osjećaju lijepo i korisno kada vide da je sve to što su proizveli imalo lijep odjek u javnosti“, istakla je Boljević.

Foto: PR Centar

Predsjednik NVU „Prvo udruženje roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju“ i lica sa invaliditetom koja su bila učesnici na projektu Savo Knežević poručio je da OSI mogu mnogo da postignu, sa pravim radom i usmjerenjem.

„Usmjerenom obukom, te osobe mogu da pokažu svoje znanje i da ga vrednuju. Međutim, neophodno je da se uključe i drugi resori, počev od Ministarstva prosvjete koji je sprega za dalje zapošljavanje“, rekao je Knežević.

On je ocijenio da se obrazovni sistem koji podrazumijeva OSI nije pokazao kao adekvatan.

„Nakon završenog formalnog obrazovanja, ne mogu svoje obrazovanje da iskoriste kada je u pitanju zapošljavanje, jer te vještine nisu konkurentne. Poslije završene škole, ti mladi ostaju kući i povlače se u sebe, a porodica preuzima brigu o njima. Finansijska primanja su velika satisfakcija za OSI, neka naša djeca i prvi put učestvuju u ovakvnom projektu, ali suština je da steknu određeno zanje i vještine koje će im kasnije koristiti“, istakao je Knežević.

On je poručio da je potrebno sistemsko rješenje, kao i da sistem obrazovanja prepozna mogućnosti i usmjeri mlade OSI na zanimanja koja mogu iskoristiti kasnije.

Predstavnica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Dragana Dedić poručila je da će ta institucija nastaviti da podržava dobre projkte koji podrazumijevaju mogućnost usavršavanja i zapošljavanja OSI.

„Svi dobro osmišljeni projekti koji se realizuju po planiranim aktivnostima daju i dobre rezultate. Tako je i u ovom slučaju. Nadam se da će projekat imati pozitivne efekte i nakon završetka“, istakla je Dedić.

Ona očekuje da će realizovani projekat, kao pozitivan primjer, uticati na poslodavce i podstaći ih na učestalije zapošljavanje OSI, što je, kako je navela, konačni cilj.

Majka učesnika projekta Branka Vlahović navela je da je mladim OSI izuzetno znači prilika da budu uvaženi članovi društva, kao i da bi trebalo realizovati više projekata koji im pružaju takvu mogućnost.

„Koliko njima to znači govori činjenica da je moj sin išao na posao i na dan kad mu je bio rođendan. Njihovo druženje i osjećaj da negdje pripadaju i doprinose i da su dio društva su neprocjenljivi. Oni mogu mnogo, možda ne u istoj mjeri kao djeca koja nemaju invaliditet, ali dovoljno da budu uvaženi članovi društva“, poručila je Vlahović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve