Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Nulta stopa tolerancije prema torturi mora biti prioritet crnogorskog pravosuđa

Program podržan od Vlade Ujedinjenog Kraljevstva ima za cilj da približi temu zaštite ljudskih prava i standarda Suda u Strazburu domaćem pravosuđu

Pravosuđe u Crnoj Gori bilježi pomake u primjeni Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava  sloboda, ali pojedini segmenti i dalje predstavljaju izazov za nosioce pravosudnih funkcija. Upravo jedan takav segment se odnosi na djelotvornu primjenu člana 3. Konvencije, kao apsolutnog prava, čije odstupanje nije dozvoljeno, čak ni u vanrednim okolnostima koje predstavljaju opasnost za društvo.

„Član 3. propisuje da niko ne smije biti podvrgnut mučenju, ili nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju. No, ova odredba – jedna od najkraćih u Konvenciji, otvorila je brojna pitanja. Prema praksi Suda, mučenje je svako svjesno nehumano postupanje koje prouzrokuje ozbiljne i okrutne patnje. Od države se ne očekuje samo da se suzdrži od zlostavljanja, već i da stvori uslove u kojoj su pojedinci u njenoj nadležnosti zaštićeni od zlostavljanja i imaju na raspolaganju djelotvorne mehanizme za istraživanje optužbi za zlostavljanje“, pojašnjavaju iz AIRE centra, organizacije koja je danas, u partnerstvu sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore, organizovala obuku za sudije i tužioce iz cijele zemlje.

Program podržan od Vlade Ujedinjenog Kraljevstva ima za cilj da približi temu zaštite ljudskih prava i standarda Suda u Strazburu domaćem pravosuđu.

„U prethodnom periodu, Evropski sud je u predmetima Bulatović protiv Crne Gore i Bigović protiv Crne Gore utvrdio povredu nastalu usljed neadekvatnih uslova pritvora. S druge strane, policijska tortura i nedjelotvorna istraga bili su razlozi povrede člana 3. u predmetima Milić i Nikezić protiv Crne Gore i Siništaj i drugi protiv Crne Gore. Takođe, Strazbur je utvrdio povredu procesnog aspekta člana 3. u predmetu Baranin i Vukčević protiv Crne Gore, usljed nedjelotvorne istrage zlostavljanja podnosilaca predstavke od strane policijskih službenika“, dodaju iz AIRE centra.

Da je crnogorsko pravosuđe odlučno da osigura adekvatnu primjenu člana 3. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava, kako su naveli, potvrđuje i učešće 25 nosilaca pravosudnih funkcija na današnjoj obuci, sa slijedećim predavačima: Sanja Jovićević i Marija Raspopović (specijalne tužiteljke, Specijalno državno tužilatšvo), Snežana Armenko (zamjenica Ombudsmana), Vukota Vujačić (predsjednik Osnovnog suda u Nikšiću), Nenad Vujanović (sudija Osnovnog suda u Podgorici), Jelena Perović (direktorica Agencije za sprečavanje korupcije) i Igor Đuričković (sudija Višeg suda u Podgorici).

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve