Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Novim v.d. stanjima premošćavaju se nesporazumi u vladajućoj većini

Takav red poteza uslijedio je nakon što je Vlada u avgustu imenovala direktora policije Zorana Brđanina, bez prethodnog pozitivnog mišljenja Skupštine Crne Gore.

Vladajuća većina nastavlja praksu prećutnih, nezakonitih, imenovanja kojima dovodi u pitanje legalno funkcionisanje bezbjednosnog sektora, odnosno Uprave policije, budući daje početkom septembra na novih šest mjeseci, mimo zakonskih uslova, produženo v.d. stanje četvorici od pet pomoćnika direktora policije, piše Pobjeda.

Takav red poteza uslijedio je nakon što je Vlada u avgustu imenovala direktora policije Zorana Brđanina, bez prethodnog pozitivnog mišljenja Skupštine Crne Gore.

Red poteza definisan zakonom Vladi, odnosno premijeru Krivokapiću, nije bio prepreka da za šefa Agencije za nacionalnu bezbjednost imenuje Dejana Vukšića, bez prethodno održane sjednice skupštinskog Odbora za bezbjednost za koju nije bilo kvoruma, pa samim tim i bez skupštinskog mišljenja.

Prethodno, Vukšić je na v.d. funkciju postavljen sa mjesta nocioca političke liste na lokalnim izborima u Kotoru a obavljao je funkciju predsjednika Skupštine grada, pa se njegovo postavljenje kosilo sa ključnim odredbama Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost.

Prema članu 61Zakona o državnim službenicima i namještenicima, predviđa se da se u slučaju prestanka mandata starješini organa uprave, odnosno službe ili licu koje obavlja poslove visokog rukovodnog kadra, može odrediti vršilac dužnosti do imenovanja, odnosno postavljenja u skladu sa zakonom najduže do šest mjeseci!

Period od šest mjeseci na v.d. funkciji pomoćnicima direktora je istekao, a da oni nakon toga nijesu imenovani u puni mandat pomoćnika, niti su postavljeni drugi vršioci dužnosti, već im je produženo v.d. stanje što zakon ne prepoznaje kao mogućnost.

Vlada je početkom marta smijenila sedam pomoćnika direktora Uprave policije, nakon što su usvojili pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Sa tih funkcija razriješeni su: Zoran Lazović, Dejan Đurović, Drago Spičanović, Enis Baković, Vesko Damjanović, Dragan Blagojević i Zoran Tomčić.

Zoran Brđanin ostao je tada na mjestu vršioca dužnosti pomoćnika direktora UP zaopšte poslove, odakle je, do imenovanja za direktora, rukovodio tim bezbjednosnim sektorom.

Njega je ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović predložio za direktora UP, a Vlada imenovala bez mišljenja Skupštine.

Novom sistematizacijom policije predviđeno je pet pomoćnićkih mjesta.

Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i Sektor kriminalističke policije spojeni su u jedan, u v.d. stanju povjeren je Dejanu Kneževiću.

Milošu Rakonjcu je povjereno rukovođenje specijalnim snagama, Draganu Klikovcu pograničnom policijom, a Saši Maškoviću borbom protiv pranja novca.

Donedavno načelnik Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Dragan Gorović imenovan je 1. septembara za v.d. pomoćnika direktora Sektora policije opšte nadležnosti (uniformisane policije).

Taj sektor do zvaničnog imenovanja za direktora policije pokrivao je Zoran Brđanin.

Podsjetimo, Rakonjac je do sada bio u Protivterorističkoj policiji, Klikovac je bio na čelu OKC-a, a Mašković u Specijalnom policijskom odjeljenju.

POLITIKA ILI PROFESIJA

Prethodnim Zakonom o unutrašnjim poslovima, pomoćnik direktora biran je na javnom konkursu kao i direktor policije, što je bio usvojeni međunarodni standard kako bi se obezbijedio kvalitet za najviši rukovodni kadar u policiji.

Novim zakonom o unutrašnjim poslovima, pomoćnik direktora se više ne bira kroz sistem javnog konkursa, već je taj postupak skraćen i po novom zakonskom rješenju pomoćnike predlaže direktor Uprave policije, a postavlja ministar unutrašnjih poslova uz prethodnu saglasnost Vlade za postavljenje.

Time se pojednostavljuje i ubrzava postupak postavljenja, ali ima ocjena da se na taj način gubi na transparentnosti i provjeri kvalitetnog izbora najvišeg rukovodnog kadra u policiji.

Posebno što novo rješenje ne daje ingerencije direktoru, koji samo predlaže, već ministru i Vladi. To znači i politički uticaj na izbor, a potencijalno i na obavljanje dužnosti kojabi po prirodi posla trebalo da bude krajnje profesionalna i bez političkih uticaja.

Upravo činjenica da su se pomoćnici direktora zbog političkog nesporazuma u vladajućoj većini našli na ledu nakon isteka v.d. stanja (iako su viđeni kao rješenja za te pozicije) nakon čega im je Vlada mimo zakona produžila mandate vršioca dužnosti pokazuje kakav je domet tog uticaja.

BEZ KONSENZUSA

Kako je izostao politički konsenzus u Vladi, v.d. stanje na pomoćnička mjesta direktora produženo je na novi rok – do šest mjeseci.

Kako tvrde izvori Pobjede, na to je uticalo više faktora, uključujući i činjenicu da jedan od pet aktuelnih v.d. pomoćnika ne ispunjava zakonske uslove za postavljenje.

Posljednja bezbjednosna dešavanja na Cetinju, kao i nestabilnostvlasti i potencijalna rekonstrukcija Vlade uslovile su i nedostatak podrške Demokratskog fronta za većinu v.d. pomoćnika. Neki od pomoćnika poslije dešavanja na Cetinju ne uživaju baš bezrezervno povjerenje direktora Uprave policije Zorana Brđanina, a ne ide im u prilog ni negativno mišljenje ANB za pojedine kandidate koje je, kako upućeni tvrde, dostavljeno premijeru Krivokapiću i potpredsjedniku Vlade Dritanu Abažoviću.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve