Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Nove mjere: Vani do 22, otvaraju se bašte kafića u 10 gradova…

Mjere, kako je navela ministarka, važe do 9. aprila

Od četvrtka, 1. aprila, građani će moći da se kreću van mjesta stanovanja do 22 sati. Bašte ugostiteljskih objekata otvaraju se u Podgorici, Baru, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Andrijevici, Pljevljima, Beranama, Ulcinju i Cetinju. Nove mjere saopštila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović. Pojasnila je se za stolom u baštama kafića mogu da sjede dva gosta, uz poštovanje razmaka između stolova. Mjere, kako je navela ministarka, važe do 9. aprila.

Produžava se i radno vrijeme maloj privredi (prodavnicama, salonima, buticima, fizerskim i kozmetičkim salonima, zanatlijama…). Umjesto do 20 časova, radiće do 21 čas, naglasila je ministarka.

U isto vrijeme, od sjutra se dozvoljava, u cjelosti, regularan rad ugostiteljskim objektima u Budvi i Tivtu. Radno vrijeme i njima je do 21 čas.

“Muzika, kao što inače nije dozvoljena na teritoriji cijele države, nije ni u ugostiteljskim objektima u Budvi i Tivtu”, dodala je Borovinić Bojović.

Tržni centri se neće otvarati ove nedjelje.

Zabrane međugradskog saobraćaja ostaju na snazi.

Ministarka je saopštila i da Nikšić i Šavnik ostaju zaključani jer oni, kako je navela,  i dalje imaju preko dvije hiljade zaraženih na 100 hiljada stanovnika.

“I što se tiče mjera u ostalim opštinama, i one ostaju nepromijenjene. Uslovi za ulazak u Crnu Goru ostaju isti”, saopšteno je.

Smanjen broj testiranih

Ministarka zdravlja saopštila je da se broj testiranih na dnevnom nivou smanjio na nekih 13 odsto.

Ona je rekla da je uspješnost liječenja od koronavirusa značajno veća u Crnoj Gori u odnosu na brojne razvijene države svijeta.

Ona je zamolila građane da poštuju epidemiološke mjere.

“Moramo da zajedniči shvatimo ulogu svakog pojedinca lično. Poštovanjem mjera nesumnjiv će biti doprinos svakog pojedica”, kazala je ministarka i apelovala na građane da se vakcinišu i poručila da je svaka vakcina bezbjedna i efikasna.

Trend pada hospitalizovanih

Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), Ljiljana Radulović, naglasila je da Crne Gora ima nisku stopu letaliteta.

“Letalitet predstavlja odnos između broja smrtnih ishoda i potvrđenih slučajeva te bolesti. Odnosno, ako pričamo o koroni, to je procenat preminulih u odnosu na broj zaraženih. Pred cijelom Crnom Gorom, uporedićemo našu državu sa šest zemalja koje imaju visoko razvijene zdravstvene sisteme, kao i sa prosjekom cijele planete. naglašavam da Crna Gora ima stalno održavanje niske stope, i to najnižu u ovako reprezentativnoj skupini koja posebno dominira u posljednjem periodu kada imamo značajan porast pozitivnih slučajeva u odnosu na period od prije godinu”, kazala je Radulović.

Radulović: Brojke potvrđuju trend pada hospitalizovanih pacijenata, ali i broj pacijenata kojima je potrebna asistirana ventilacija

Istakla je da to znači da možemo da se pohvalimo, između ostalog, kvalitetom pružene zdravstvene zaštite.

“Naravno da se nadamo da će sa postojećom vakcinacijom broj zaraženih biti značajno manji, a time se nadamo još nižem letalitetu”, dodala je ona.

Radulović je kazala da je u KCCG trenutno hospitalizovan 151 kovid pacijent, od čega su 24 pacijenta na neinvazivnoj ventilaciji, a troje na mehaničkoj.

“Brojke potvrđuju trend pada hospitalizovanih pacijenata, ali i broj pacijenata kojima je potrebna asistirana ventilacija”, rekla je Radulović.

Tri kovid pacijenta su djeca, koji su sa lakom kliničkom slikom, te je iz predostrožnosti predložena njihova hospitalizacija.

Eksterna provjera znanja

Martin Ćalasan, državni sekretar u Ministarstvu prosvjete, saopštio je da će eksterna provjera znanja učenika na kraju trećeg ciklusa (mala matura) održaće se 13, 14. i 15. aprila.

Dodao je da će 24. aprila biće organizovan maturski ispit u srednjim školama, a 8. maja ostaje termin polaganja ispita iz prvog stranog jezika, 19. maja iz matematike.

Ćalasan je saopštio i da se za vakcinaciju protiv koronavirusa prijavilo preko 3.000 zaposlenih u prosvjeti. Vakcinacija prosvjetara iz Podgorice, kako je kazao, obavljaće se u Domu vojske.

“O terminu će biti obaviješteni telefonski”, rekao je državni sekretar.

U ostalim opštinama vakcinacija biti organizovana u objektima gdje se i sada odvija, dodao je Ćalasan.

Pitanja novinara

Naknada za medicinare sa martovskom platom

Naknada u iznosu od 250 eura biće isplaćena kovid zdravstvenim radnicima sa martovskom platom, saopštila je ministarka zdravlja.

Vakcinacija medijskih radnika, koja počinje sjutra, odvijaće se u Domu vojske u Podgorici, odgovorila je ministarka na pitanje novinara.

Kako je saopšteno, na raspolaganju novinarima je AstraZeneka vakcina.

“AstraZeneka bezbjedna i efikasna”

Na pitanje o bezbjednosti AstraZeneka vakcine, Borovinić Bojović se pozvala na zvanične podatke SZO da je ta vakcina sigurna, efikasna i bezbjedna, te da je rizik zanemarljiv u odnosu na korist imunizacije.

“Vakcina AstraZeneka, koja je došla u našu zemlju je odobrena od strane Evropske agencije za ljekove, SZO i Instituta za ljekove i medicnska sredstva u Crnoj Gori”, navela je minsitarka zdravlja.

Poručila je da bi najviše bila zadovoljna “kada bi svi bili vakcinisani”, te da su u finalnoj izradi promotivnog materijala u okviru kampanje za vakcinaciju protiv koronavirus.

Borovinić Bojović saopštila je da će u aprilu stići značajno veći broj vakcina.

Asimptomatski slučajevi i alergije 

Po pitanju asimptomatskih slučajeva, mogu da prime vakcinu i to nije nije kontraindikacija, odgovorila je spidemiološkinja Božović, na pitanje novinara RTCG.

“Kada prođe period od 20 dana, vakcina može da se primi. S obzirom na to da je imuni sistem odreagovao, nema potrebe da se odmah vakcinišu, mogu da sačekaju i do šest mjeseci i da se tada vakcinišu”, pojasnila je Božović.

Kada je riječ o alergijskim reakcijama, Božović je kazala da nijedna vakcina ne sadrži antibiotike iz grupe penicilina.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve