Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Njive gube utakmicu sa uvoznim hladnjačama

Predsjednik Opštine Nik Đeljošaj kaže da su, opštinskim budžetom planirali pomoć poljoprivredi, kao i kroz mjere koje su donijeli zbog epidemije korona virusa.

Predstavnici poljoprivrednih proizvođača iz šest sela iz Malesije juče su se sastali sa predsjednikom Opštine Tuzi Nikom Đeljošajem koji im je obećao da će insistirati kod Ministarstva poljoprivrede da se smanji uvoz robe koju oni imaju na lageru.

Đeljošaj im je, navode, obećao da će se lično založiti da se pronađu mehanizmi konkurentnosti domaćih proizvoda, posebno u cijenama.

“On će tražiti poršku Ministarstva poljoprivrede da se što više naših proizvoda izvozi ili skladišti pa da se ponudi tržištu kasnije. Obećao je da će uraditi sve što je u njegovoj moći da nas zaštiti i mi smo zadovoljni sastankom, samo da se sve to realizuje. Takođe, rekao je i da će se potruditi da sa Ministarstvom nađe zajednički jezik da se ne uvozi roba iz regiona koju imamo na lageru. Predsjednik kaže da će insistirati na svemu ovome kako ne bi zapali u kolaps, nego da izvučemo pare kako bi mogli sledeće godine da nastavimo proizvodnju”, rekao je Zef Dedvukaj, predstavnik proizvođača iz Sukuruća.

On je istakao da u Malesiji ima dosta omladine bez posla, ali su voljni da se bave poljoprivredom ukoliko bi im se isplatilo.

“Na ovaj način uposlili bi omladinu i svi bi i razvijali poljoprivredu. Nama je najbitnije da prodamo proizvode. Za pet, šest dana biće lubenica koja se mora prodati da ne bi proizvodnja propala. To smo mu takođe skrenuli pažnju da ima u vidu. Na krompir i libenicu se kod nas bazira proizvodnja. Manje je zasada paprike, paradajza, paprika… Problem je i kod vinogradarstva, jer se roba uvozi iz raznih mjesta. Smatramo da ministarstvo u saradnji sa Opštinama može da balansira. Mi znamo da je tržište slobodno ali preprodaja bukvalno ubija našu proizvodnju. Domaće je kvalitetniji i svježije jer prodajemo iz bašte, a uvozimo proizvode iz Albanije koji stoje po hladnjačama”, kaže Dedvukaj.

Poljoprivrednik iz Drešaja Viktor Drešaj ne nada se da će predsjednik Opštine uspjeti da im pomogne.

“Ništa od tog obećanja biti neće. Ministar je trebalo da nas primi i da kaže može li da pomogne ili ne. Ali on bježi od proizvođača iz Malesije, jer onima koji uvoze robu ne smije da kontrira. Proizvodi će nam ostati u baštama. U minusu smo toliko da ni troškove ne možemo potkrpiti”, ističe Drešaj.

Predsjednik Opštine Nik Đeljošaj kaže da su, opštinskim budžetom planirali pomoć poljoprivredi, kao i kroz mjere koje su donijeli zbog epidemije korona virusa.

“Većina sredstava će ići za otkup viškova proizvoda, što je njima najznačajnije. Ovu mjeru dodatno podržava i Ministarstvo poljoprivrede. Tržište je jedna stvar, a mogućnosti koje ima Opština nešto drugo. Nije Opština ta koja može da prodaje proizvode. Pomažemo poljoprivrednike, jer je to jedina fabrika koja radi u Malesiji. Svake godine biće sve više. Uvozom i izvozom robe ne možemo se baviti. Mi podržavamo direktno poljoprivrednike mjerama i odlukama. U tome će imati veliku podršku od mene”, kaže Đeljošaj.

Proizvođači krompira su zadovoljni ugovorenim otkupom. To potvrđuje David Camaj, poljoprivrednik, kome je juče firma Red komerc otkupila 600 gajbi krompira po 30 centi.

“Imali smo jedan za drugim problem u Malesiji. Prvo je bila epidemija korona virusa. Situacija je bila alarmantna pa je sve krenulo niz brdo. Nije dugo prošlo izašli su iz ministarstva i dali nam podršku da će se kupovati domaće. To što je uradio Đeljošaj za poljoprivrednike nije niko u zadnjih 30 godina. On je dogovorio sa ministrom poljoprivrede da nam se krompir otkupljuje za 30 centi što je dobra cijena. Danas je počelo da se tovari krompir i nadamo se da će biti dobro po nas”, kaže Camaj.

 

 

IzvorDan

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve