Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Nijesu krivi samo mladi, nevakcinisanih i među starijom populacijom

On smatra i da je nešto više od 52 odsto imunizovanog punoljetnog stanovništva Crne Gore dobar rezultat, te da je u pitanju procenat koji je naša zemlja mnogo brže dosegla od susjedne Srbije.

Pogrešno je svu krivicu neuspjeha procesa vakcinacije na način kako su to zamislile zdravstvene vlasti svaliti na mlade ljude, jer je veliki broj nevakcinisanih protiv koronavirusa i među drugim grupama stanovništva. To je za Dnevne saopštio beogradski konsultant za vakcine i imunizaciju Dragoslav Popović.

On smatra i da je nešto više od 52 odsto imunizovanog punoljetnog stanovništva Crne Gore dobar rezultat, te da je u pitanju procenat koji je naša zemlja mnogo brže dosegla od susjedne Srbije.

Stoga bi, kako kaže, fokus kampanje sada trebalo premjestiti na pozitivna iskustva vakcinisanih, koja bi na što bolji način došla do onih koji nijesu primili vakcinu protiv koronavirusa.

Na pitanje kako mlade natjerati da se vakcinišu u vremenu kad imamo sve veći broj smrtnih ishoda upravo među tom populacijom, te kakva je vrsta kampanje potrebna, Popović pojašnjava da je potrebno širiti pozitvne poruke među mladim ljudima, kako bi shvatili da će vakcinacijom postati ne dio “naivnih i prevarenih”, nego jednostavno dio većine koja je odabrala ispravan put.

PEDESET ODSTO PRELOMNI TRENUTAK

“Pogrešno je optuživati mlade kao razlog zašto vakcinacija nije uspješnija nego što bi mogla biti. Ima dovoljno nevakcinisanih i među drugim grupama stanovništva, to se ne smije zaboraviti, niti zanemariti”, rekao je Popović.

Mladi su, kaže, pragmatici i dobrim dijelom spremni da se vakcinišu ako im to uklanja barijere za putovanja ili pristup sadržajima i događajima koji su njima važni.

“Važno je da mladi što češće govore o svojim razlozima zašto su se vakcinisali to može da bude dobar podstrek. Treba širiti pozitivne poruke među mladim ljudima da oni shvate da će vakcinacijom postati ne dio ’naivnih i prevarenih’, nego jednostavno dio većine koja je odabrala ispravno”, kaže Popović za Dnevne, uz podsjećanje da su samo vakcinisani posjetioci festivala, koncerata i sportskih manifestacija.

Napominje da su mladi najviše okrenuti društvenim mrežama i svojim kanalima komunikacije koje je, pojašnjava, potrebno razumjeti i koristiti da se njima pošalje poruka koja je prilagođena mladima.

Govoreći o procentu vakcinisanih u Crnoj Gori, kojih je po raspoloživim podacima više od 52 odsto među punoljetnim stanovništvom, Popović kaže da bi trebalo razmišljati kako je 50 odsto prelomni momenat, nakon koga vakcinisani svakim danom postaju većina, a nevakcinisanih će biti sve manje.

“Postati dio većine će postati sve privlačnija opcija za mnoge koji sada oklijevaju. Treba što više govoriti i o tome da je većina ljudi – stotine hiljada u Crnoj Gori imalo samo pozitivno iskustvo sa vakcinama. Njihova riječ, koja će ići od usta do usta, biće važan argumentu daljoj komunikaciji”, pojasnio je Popović.

Ipak, podsjeća, mladi nemaju strah od bolesti, pa je njihova motivacija da se zaštite od bolesti niska.

“Zbog mitova koji se šire, posebno među mlađom populacijom, oni vide rizik od vakcinacije većim od rizika od bolesti. Ti mitovi se odnose na to da vakcine izazivaju neplodnost, da ostavljaju neke dugotrajne posljedice na zdravlje, te da nijesu efikasne protiv ovog virusa i da je dobar prirodni imunitet dovoljan”, rekao je Popović, uz napomenu da je to sve zabluda, koja može da ih košta zdravlja.

On ističe da je takvo razmišljanje donekle paradoksalno, jer su upravo mladi vakcinisani sa više vakcina i protiv mnogo više bolesti nego starije generacije, kojima neke od savremenih vakcina nijesu bile dostupne.

Na pitanje Dnevnih da li bi ograničenja, poput zabrane ulaska mladima u kafiće bez kovid potvrda, imala efekta, on kaže da je ta strategija bila uspješna u mnogim zemljama.

“Na kovid propusnice treba gledati ne kao na mjeru da se nevakcinisanima zabrani ulaz u zatvoreni prostor, nego da se vakcinisanima dozvoli, jer rizik za svakoga u tom prostoru se smanjuje na najnižu moguću mjeru ako su svi unutra vakcinisani. Nevakcinisani imaju isto opciju to je negativan brzi test, tako da ne možemo govoriti o nekoj diskriminaciji”, rekao je Popović.

Treća doza nije uzaludan posao

Popović ne smatra da je treća doza vakcine uzaludan posao u okolnostima kad se mladi u dovoljnom broju ne odazivaju vakcinaciji.

“Treća doza nije problem, vakcinisani sa dvije doze su imali samo pozitivno iskustvo sa vakcinama i oni će se odazvati. Treća doza nije uzaludan napor, ona pomaže da se zatvore neke rupe u prethodnoj vakcinaciji te da svima ojača odbranu protiv novog soja koji je drugačiji nego onaj prethodni”, rekao je Popović.

Ističe i da pored mladih virus prenose djeca, ali i nevakcinisani medu ostalom populacijom: “Ovaj talas je talas nevakcinisanih, oni i prenose i više stradaju od virusa”.

VAKCINACIJA JE KLJUČ POVRATKA U NORMALNOST

Uz ocjenu da je Crna Gora po pitanju vakcinacije uradila dobar posao, Popović kaže da bi do Nove godine moglo da se uradi još više.

Na pitanje možemo li praznike provesti kao nekad na trgovima i uz masovna okupljanja, Popović poručuje da je vakcinacija ključ našeg vraćanja u normalnost.

Napominje i da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) zbog nejednakosti u pristupu vakcinama borbu protiv pandemije pridužila za još godinu.

“Nije dobra vijest, ali jeste upozorenje da nam treba još strpljenja, razumijevanja i solidarnosti”, ističe Popović.

Crna Gora, smatra Popović, ima kapaciteta da imunizuje 70 odsto stanovništva do septembra 2022, kako je to ranije najavio premijer Zdravko Krivokapić.

“Cilj bi trebalo postaviti ambicioznije. Crna Gora ima kapaciteta da može posao da uradi mnogo ranije. Koliko je važno doći do svakog stanovnika sa vakcinom, toliko je važno uraditi to u najkraćem mogućem roku, da bi se zatvorio prostor virusu što je moguće prije”, istakao je Popović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve