Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Nemoralno korišćenje straha

Iz Vlade su poručili da je neprihvatljivo poskupljenje proizvoda za dezinfekciju i higijenu, u pojedinim apotekama, te da građani pozovu i takve slučajeve prijave na broj 080 555 555.

“Trgovac u duši” kažemo za one koji u svakoj situaciji vide priliku da se okoriste, pa to bez skrupula čine i u kriznim situacijama, a na djelu su se pokazali i sada – u skoro svim privatnim apotekama u našoj zemlji, posljednja tri dana, drastično su „skočile“ cijene sredstava za dezinfekciju. Nemoralno, ali profitabilno.

Iz Vlade su poručili da je neprihvatljivo poskupljenje proizvoda za dezinfekciju i higijenu, u pojedinim apotekama, te da građani pozovu i takve slučajeve prijave na broj 080 555 555.

– Pojačaćemo kontrole i inspekcije i sankcionisati neodgovorne apoteke i trgovce. Prijavite svaki slučaj Inspekciji ili Ministarstvu ekonomije – pozvali su iz Vlade.

Inspekcija

Pobjedini reporteri su se uvjerili da je u većini apoteka u Podgorici drastično uvećana cijena medicinskog alkohola. Litar je donedavno koštao između 14 i 16 eura, a sada je, u svakoj apoteci koju smo obišli, a koja ga ima, između 26 i 30 eura. Gelovi za suvo pranje ruku od 100 ml koštaju i do četiri eura. Kako se uvjerila naša ekipa, gel za suvo pranje od pola litra u jednoj apoteci stajao je čak 21 euro.

Većina apoteka, međutim, u deficitu je i nema medicinskog alkohola, asepsola, gelova za dezinfekciju ruku, ni maski, čija se upotreba preporučuje u prevenciji korona virusa. Apotekari su nas uvjeravali da nijesu mijenjali cijene.

Iz Uprave za inspekcijske poslove Pobjedi su juče kazali da je formiranje cijena medicinskog alkohola i drugih hemijskih dezinfikacionih sredstava slobodno.

– U vezi pisanja pojedinih medija da u većini apoteka nema medicinskog alkohola i da je cijena „skočila“, obavještavamo javnost da je formiranje cijena medicinskog alkohola i drugih hemijskih dezinfikacionih sredstava slobodno. Uredbom o kriterijumima za formiranje maksimalnih cijena ljekova („Službenom listu CG“, br. 44/15 , 65/15, i 57/16) propisani su kriterijumi za formiranje maksimalnih cijena ljekova na veliko i cijena ljekova na malo koji se upotrebljavaju u humanoj medicini, a propisuju se i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja. Što znači da se slobodno formiraju cijene za ostale ljekove i druge proizvode koji se prodaju u apotekama – pojašnjavaju oni.

Na naše pitanje da li imaju pritužbi građana, oni su naveli da su dobili samo jednu pritužbu po kojoj je inspektor postupio.

– Nije utvrdio nepravilnosti u pogledu formiranja cijena suprotno navedenoj Uredbi, kao ni propisa iz oblasti unutrašnje trgovine i Zakona o zaštiti potrošača, kada su u pitanju drugi proizvodi koji su prometovani u prijavljenoj apoteci. Do sada inspektori nijesu utvrdili nepoštovanje propisanih kriterija iz Uredbe – kažu iz Uprave za inspekcijske poslove.

Dodaju da će pojačano kontrolisati formiranja cijena ljekova u svim apotekama u Crnoj Gori.

– Tržišni inspektori su ovih dana angažovani u pojačanom nadzoru apoteka u kojima se posebno provjeravaju cijene ljekova, a koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdrastvenog osiguranja – navodi se u odgovorima Pobjedi.

Izvršna direktorica Veledrogerije „Glosarij“ Mirjana Mijušković saopštila je da se u najvećem lancu apoteka u Crnoj Gori „Tea Medica“, rastvoreni medicinski alkohol prodaje po cijeni od 24 i po eura po litru, te da nema govora o nerealnom povećanju cijena.

– Kada je u pitanju medicinski alkohol, odgovorno i nedvosmisleno izjavljujem da je cijena alkohola kod nas u nabavci 1,15 eura po litru, ali se na svaki litar uvezenog alkohola plaća akciza od 15 eura, zatim na tako uvećanu osnovicu i PDV po stopi od 21 odsto, što u nabavci konačno iznosi 19,54 eura po litru, bez uvozničke provizije i bez maloprodajne marže – kazala je ona Anteni M.

Objasnila je da, prema zakonu, upotreba alkohola u medicinske svrhe oslobađa se plaćanja akcize ukoliko ga nabavljaju zdravstvene ustanove u vlasništvu države, kojima se po tom osnovu izdaje dozvola-licenca, i na taj način ne plaćaju tih 15 eura po litru alkohola, koje ostali uvoznici moraju platiti.

Veledrogerija „Glosarij“ ima medicinski alkohol na lageru, doduše ne u prevelikim količinama, a kako je navela, imajući u vidu aktuelnu situaciju, pokušavaju da obezbijede interventnu količinu zaštitnih maski.

Prolazi sve koliko god da košta

U apoteci „Montefarma“ u Bijelom Polju saopštili su da bi higijenska sredstava za dezinfekciju i maske trebalo da stignu u ponedjeljak, kada je redovna distribucija ljekova.

– Tada nam je redovna isporuka i nadamo se da će nam stići, jer je posljednjih dana veća potrošnja, zbog nekog straha koji je zavladao među građanima zbog korona virusa – kazali su oni i istakli da nije veća potražnja za drugim ljekovima, kojih ima u dovoljnim količinama.

Nestašica maski i dezinfekcionih sredstva je i u privatnim apotekama.

– Osim potražnje tih dezinfekcionih sredstava, građani sve više kupuju i ljekove za jačanje imuniteta, vitamine i vitamnske preparate – kazali su apotekari.

I u barskim apotekama su u deficitu sa antibakterijskim gelovima i sprejevima.

– Medicinski alkohol se može nabaviti u bocama litarske zapremine, a izdaje se samo po komad. Manjih pakovanja više nema u prodaji. Fali i najpopularniji „alkoseptik“ u spreju od 100 ml koji u sastavu ima 70 odsto etil-alkohola. Maske se već danima ne mogu kupiti, a farmaceuti ne mogu sa sigurnošću potvrditi ni kada se može očekivati novi kontigent – rekli su apotekari.

U tom gradu ima dovoljno antibakterijskih maramica i tečnih sapuna za pranje ruku.

Rožajske apoteke su u deficitu sa zaštitnim maskama i medicinskim alkoholom, a u državnoj apoteci može se kupiti dezinfekcioni rastvor alkasep od 100 ml, po cijeni od tri eura, dok se u preostale četiri apoteke, koliko ih ima u gradu, ne mogu naći nikakva sredstva za dezinfekcuju.

Apotekari su nam rekli da zaštitnih maski nema već desetak dana, kao ni medicinskog alkohola.

Ostalih sredstava za dezinfekciju su imali do tri-četiri dana unazad.

Rečeno nam je da su kod dobavljača naručili zaštitne maske, medicinski alkohol, kao i ostala sredstva za dezinfekciju, ali da još nijesu dobili naručenu robu.

Cijena maski je podignuta sa 10 na 30 centi, a kazali su nam da će cijene medicinskog alkohola i ostalih sredstava za dezinfekciju biti formirane kada stignu.

Ni u hercegnovskim apotekama već mjesec se ne mogu naći zaštitne maske, a od ponedjeljka, kako nam je saopšteno, sve je teže naći i neko dezinfekciono sredstvo.

U apoteci „Veselinfarm“ kažu da je potražnja porasla u posljednja tri dana i za maskama, ali i svim dezinfekcionim sredstvima, alkoholom, asepsolom, gelovima za ruke, vlažnim maramicama.

– Već nekoliko dana sve što naručimo i prodamo. Imali smo gel za suvo pranje ruku po cijeni od dva eura, sprej od 250 ml, danas smo nabavili 20 komada po cijeni 3,5 eura, sve je prošlo. Prolaze i skuplji gelovi za dezinfekciju ruku čije je dejstvo 24 sata, po cijeni od 14 eura. Ta cijena je bila i ranije, ali tada kupci nijesu bili zainteresovani. Od pojave korona virusa sve prolazi. Jedino još što je ostalo to su gelovi za dezinfekciju površina, čije dejstvo je od sedam dana do mjesec, mada su i oni traženi – kazala je Sandra Čukvas iz apoteke „Veselinfarm“.

Cijena bočice 70 odsto alkohola od 100 ml košta 2,5 eura. Asepsola nema, a kako navode, nema ga u nabavci, odnosno kako su im pojasnili u veletrgovinama, teško je nabaviti ambalažu, pa tako i taj preparat.

U ostalim apotekama već danima nemaju maske, kao ni dezifenkciona sredstva.

U privatnoj apotreci ,,Vila“ u Danilovgradu, prema riječima farmaceutske tehničarke Irene Jovanović, juče je bilo prečišćenog medicinskog alkohola u ambalaži od 100 ml po cijeni od dva eura.

Već odavno nema maski, a od sredstava za dezinfekciju još je ostala mala količina vlažnih maramica, a najviše se traži asepsol. Što se tiče cijena tih ili bilo kojih artikala one se nijesu mijenjale.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve