Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Naučni rad ETF-a međunarodno prepoznat

Na Elektrotehničkom fakultetu (ETF) Univerziteta Crne Gore (UCG) se polazi od stava da predavač na Univerzitetu mora biti aktivan u nauci, smatra prodekan za nauku ovog fakulteta Vesna Popović Bugarin

Na Elektrotehničkom fakultetu (ETF) Univerziteta Crne Gore (UCG) se polazi od stava da predavač na Univerzitetu mora biti aktivan u nauci, smatra prodekan za nauku ovog fakulteta Vesna Popović Bugarin.

foto UCG

„Kao predavač, morate biti aktivni u nauci da biste pratili dinamične promjene na polju elektrotehnike, na godišnjem nivou inovirali kurikulume i na taj način pomogli školovanje inženjera koji su spremni da odgovore potrebama tržišta rada, te prenijeli ljubav prema nauci studentima i na pravilan način usmjeravati studente koji se odluče za istraživački rad“, kaže prodekanka Popović Bugarin.

Na Elektrotehničkom fakultetu se, pojašnjava ona, nerijetko dešava da su profesor i saradnik uključeni u više projekata i pripImageremaju ili im se nalazi u fazi recenziranja više od jednog rada istovremeno.

Intenzivna je, kako ističe, i saradnja između različitih grupa na fakultetu, kao i saradnja sa istraživačima sa renomiranih inostranih fakulteta i istraživačkih centara.

„Sve kolege se u manjoj ili većoj mjeri aktivno bave istraživanjem“, tvrdi prodekanka Popović Bugarin.

Najveći broj njihovih radova se, prema njenim riječima, publikuje u časopisima sa SCI liste i to u Q1 i Q2 grupi časopisa, što je, kako ističe, gotovo postalo pravilo. Upravo to je razlog, smatra Popović Bugarin, što su dominantna imena sa Elektrotehničkih fakulteta, profesora i saradbnika, u vrhu rang listi po citiranosti, sa Univerziteta Crne Gore.

„Kada uspijete publikovati rad u ovako kvalitetnim časopisima, znate da je vaše istraživanje aktuelno, da je validirano od strane vrhunskih svjetskih istraživača koji su angažovani u svojstvu recenzenata, pa da je samim tim velika vjerovatnoća da će naići na pozitivan prijem i od strane šire naučnoistraživačke populacije“, navela je prodekanka Popović Bugarin.

Interesantno je, dodaje ona, da je u navedenim časopisima proces recenzije na tako visokom nivou, da se, pored unapeđenja kvaliteta rada, tokom njega često javljaju i ideje za nova istraživanja.

„Ne manje važan je i dobar osjećaj kada svoje istraživanje validirate pred naučnicima koji ga u potpunosti razumiju. Pored citiranosti, potvrda naše vidljivosti i konkurentnosti na međunarodnom nivou dolazi kroz činjenicu da je veliki broj naših zaposlenih angažovan u svojstvu recenzenata u časopisima iz Q1 grupe, članova organizacionog odbora međunarodnih konferencija, kao i da imamo nekoliko profesora koji su editori upravo u časopisima iz Q1 grupe“, ističe prodekanka Popović Bugarin.

Trenutno na Elektrotehničkom fakultetu imaju 12 aktivnih projekata koji su u sprezi sa istraživačkim radom.

„Benefiti koje donose projekti su višestruki. Oni povezuju nauku i struku i to ne samo u okvirima Crne Gore, već mnogo šire, omogućavaju našem nastavnom osoblju razmjenu znanja i iskustava sa kolegama iz drugih država, i ono šta je neophodno za opstanak istraživanja, omogućavaju zadržavanje i finansiranje mladih i perspektivnih ljudi“, ističe prodekanka Popović Bugarin.

NAUKA KROZ PROJEKTNU AKTIVNOST

Naučna aktivnost profesora Elektrotehničkog fakulteta UCG istaknuta je i kroz učešće grupe profesora u dva HORIZONT 2020 projekta: TRINITY i CROSSBOW.

„TRINITY razvija četiri nezavisna, ali međusobno komplementarna softverska rješenja koji treba da olakšaju penetraciju obnovljivih izvora energije i omoguće međusobno povezivanje tržišta električne energije u regionu jugoistočne Evrope kroz poboljšanje saradnje i koordinacije između operatora prenosnih sistema.

CROSSBOW se bavi integracijom obnovljivih izvora energije i sistema za skladištenje električne energije u elektroenergetski sistem, kao i načinom upravljanja takvog, savremenog elektroenergetskog sistema u uslovima postojanja tržišta električne energije“, pojašnjava prodekanka za nauku Popović Bugarin.

Svakako se, dodaje, mora spomenuti i EUREKA projekat FASTER u okviru kojeg je planirano kreiranje i dizajn malog mobilnog uređaja koji može magnetima da se postavi na šasiju rotacione mašine i bežičnom komunikacijom da ažurira informacije vezane za stanje mašine na glavnom serveru.

„Dizajniranjem FASTER uređaja sa jedne strane se unapređuje rad rotacionih aktuatora razvijanjem novih algoritama za estimaciju stanja, a sa druge strane se pospješuje korišćenje akustičkih signala u realnom industrijskom okruženju razvijanjem adaptivnih tehnika za detekciju kontaminacija“, navodi Popović Bugarin.

Ona ističe da profesori Elektrotehničkog fakulteta svake godine ne samo da uspijevaju dobiti grant Ministarstva nauke Crne Gore, za nacionalne naučnoistraživačke projekte, već su njihovi projekti i među najbolje ocijenjenim aplikacijama.

„Tako je Unapređenje energetske efikasnosti indukcionog motora optimalnim rješenjem elektromagnetskog dizajna bio trećerangirani projekat u pozivu za 2018, dok je 3DP istraživanje i inovacije za Covid-19 (3DPRI-COVID19) prvorangirani projekat u okviru specijalnog poziva za Covid-19 naučnoistraživačke projekte. Dodala bih i projekat instrumentacionog pojačavača sa strujnim procesiranjem u 0.35 um CMOS tehnologiji sa kontrolabilnim faktorom potiskivanja srednje vrijednosti signala, koji se realizuje u sklopu dugogodišnje saradnje sa Tehničkim univerzitetom u Beču. Čip je projektovan prošlog ljeta, fabrikacija je obavljena jesenas u jednom clean room-u u Njemačkoj , a mjerenja su bila predviđena za ovo ljeto“, kazala je Popović Bugarin.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve